Skocz do zawartości

Mover


koncewka

Rekomendowane odpowiedzi

Oj, czy jesteś pewien ;)

Tym razem tak   ;)

 

Nie wiem po cholerę to wymyślili, ale tak jest. Mam tą funkcję opisaną w instrukcji (zresztą dokładnie tak ją nazywają "soft stop"). Doświadczyłem tego również, że tak powiem empirycznie.

 

Działa to tak, że jeśli przyczepa jest jeszcze w czasie "soft-start" i puścisz klawisz pilota - przyczepa staje natychmiast (więc np. przy spinaniu zestawu zupełnie nie przeszkadza), natomiast jeśli przyczepa jest w "pełnym biegu" i puścisz klawisz - przyczepa przez jakieś 0,5 s zwalnia zanim stanie (może chodzi o oszczędzanie łańcucha, a może silników? nie wiem :niewiem: )

Edytowane przez Hobbyuser (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 194
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No, to faktycznie "kicha", ale przyczyną takiego rozwiązania może być rzeczywiście to, o czym piszesz, czyli odprężanie łańcucha, z całą pewnością nie silników.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Ciekaw jestem czy zamontowaliście napęd od Szantymena? Jeżeli tak, to czy były jakieś problemy z montażem? Jak ten sprzęt działa? Mój  napęd (z kilku względów) leży nadal w kartonie. Dzwoniłem dzisiaj do kilku wrocławskich serwisów, sklepów kempingowych, gdzie wykonania takiej usług należałoby się spodziewać, ale nie za bardzo chcą się tego podjąć. Marudzą, że to słaby napęd (?!?!?!), że nie dają gwarancji itp. Trochę denerwująca rozmowa, zresztą na odległość, mało konkretna. Tak było w dwóch miejscach w innych nie było albo szefa, albo elektryka, więc od pani przez tel. niczego się nie dowiedziałem. Być może będę próbował umówić się na montaż w miejscu zakupu. Sam nie chcę eksperymentować, chciałbym żeby wszystko było na tip, top.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja wybieram się 7.05 na montaż movera do Bierunia,czyli mover,aku mam swój żelowy,box na aku,ładowarka ,przetwornica.I życie staje się prostsze.

Kupowałeś swój napęd u Szantymena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój napęd również leżał w kartonie do dzisiaj, przy czym plan był taki od początku, że zajmę się nim w majowy weekend. Zawlokłem więc dzisiaj przyczepę na kanał i zająłem się etapem mechanicznym czyli montażem movera do ramy. Jutro planuję wpuścić okablowanie do środka i podłączyć centralkę. Niestety próby nie będzie bo nie mam jeszcze akumulatora. Ze smutkiem stwierdzam też, że najprawdopodobniej nie zmieści mi się aku w zewnętrznym schowku na ten cel przewidzianym i będę musiał umieścić go pod kanapą. Oryginalny schowek jest na mały aku, a do movera pasuje większa pojemność. Zobaczymy.

Co do samego montażu to jest stosunkowo łatwy. W zestawie są wszystkie potrzebne elementy. Przed przystąpieniem do zabawy trzeba sprawdzić dokładnie wymiary ramy podane w instrukcji, żeby uniknąć falstartu. U mnie okazało się, że rama wykonana jest z blachy grubości nieco powyżej 2 mm. Do prawidłowego montażu wymagana jest grubość ramy 2,8-3,5 mm. Musiałem więc dorobić profil z chromowanej milimetrówki. Można też kupić oryginalny adapter.
Trochę zabawy jest z dokładnym ustawieniem rolek względem opon, dlatego montaż muszą przeprowadzać dwie osoby. Zresztą ogólnie jest łatwiej zamocować całe to ustrojstwo pod przyczepą we dwóch. Bezdyskusyjnie dużym ułatwieniem jest wykorzystanie kanału, chociaż i bez niego się da, co pokazywali koledzy w innych wątkach.

Mam pewne wątpliwości co do podanego w instrukcji momentu, z jakim należy dokręcać śruby mocujące konstrukcję do ramy. Wg instrukcji jest to 55 Nm, ale przy dokręcaniu kluczem dynamometrycznym jeden z elementów mocujących zaczął się delikatnie uginać, a klucz nie "zaskoczył".

 

Poza tym, bez niespodzianek. No, może poza jedną którą jest fakt, że na napędzie w ani jednym miejscu nie znalazłem napisu Enduro. Chociaż wygląda jak Enduro. Jak będzie robił robotę to nie będzie znaczenia.


Dzwoniłem dzisiaj do kilku wrocławskich serwisów, sklepów kempingowych, gdzie wykonania takiej usług należałoby się spodziewać, ale nie za bardzo chcą się tego podjąć. Marudzą, że to słaby napęd (?!?!?!), że nie dają gwarancji itp. Trochę denerwująca rozmowa, zresztą na odległość, mało konkretna.

 

Może handlują np. Trumą i chętnie opchnęli by Ci mover za 6 lub 10 tyś. złotych zamiast montować "badziewie" za 2,5 tyś, za który to montaż wezmą kilka stówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcin

Ciekawe jak to będzie pracowało. Daj znać. Ile waży Twoja przyczepka?

Jaki akumulator zamierzasz kupić i jak rozwiążesz sprawę ładowania?

 

Może handlują np. Trumą i chętnie opchnęli by Ci mover za 6 lub 10 tyś. złotych zamiast montować "badziewie" za 2,5 tyś, za który to montaż wezmą kilka stówek.

Najprawdopodobniej o to im chodzi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bees. Ja mam napęd z Allcampu a przyczepę taką jak twoja (1400kg). Mover montowałem sam nie jest to skomplikowane. Wszystko masz w zestawie, nie powinno ci to zająć więcej niż jedno popołudnie. Akumulator zamontowałem Toyama gel 80Ah, ładowany Boschem C3. Nie martw się o jakość i moc napędu, bez problemu daje sobie radę z przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bees. Ja mam napęd z Allcampu a przyczepę taką jak twoja (1400kg). Mover montowałem sam nie jest to skomplikowane. Wszystko masz w zestawie, nie powinno ci to zająć więcej niż jedno popołudnie. Akumulator zamontowałem Toyama gel 80Ah, ładowany Boschem C3. Nie martw się o jakość i moc napędu, bez problemu daje sobie radę z przyczepą.

W końcu nie święci garnki lepią.

Napęd umieściłeś z przodu, czy z tyłu osi? Gdzie upchnąłeś akumulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem umieścić z tyłu bo z przodu przeszkadzał odpływ od umywalki, ale ponieważ i tak miałem spory nacisk na hak nie było problemu. Akumulator umieściłem pod kanapą podkowy przy drzwiach, jak najbliżej osi, też z powodu tego że miałem już tam zaślepione otwory w podłodze do przeprowadzenia kabli po poprzednim właścicielu (po mocowaniu sejfu chyba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin81  >  Musiałem umieścić z tyłu bo z przodu przeszkadzał odpływ od umywalki,

                    ... miałem spory nacisk na hak...

@bees  >  Napęd umieściłeś z przodu, czy z tyłu osi? Gdzie upchnąłeś akumulator?

Nasza lokalizacja, akumulator + mover (z tyłu)

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ired.

Ujście wody masz za, czy przed osią? Bo chyba to determinuje miejsce montażu napędu?


Musiałem umieścić z tyłu bo z przodu przeszkadzał odpływ......

Z tyłu być może lepiej, bo bezpieczniej dla napędu. Piszesz, że "musiałeś" - gdybyś mógł, to dał byś z przodu osi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bees  > Ujście wody masz za, czy przed osią? Bo chyba to determinuje miejsce montażu napędu?
                Z tyłu być może lepiej, bo bezpieczniej dla napędu
.

Ujście mamy przed osią.
 

< więcej widać
Bezpośrednim powodem zainstalowania movera był precyzyjny wjazd/wyjazd z/do garażu.
Przed garażem mamy pod górę ! w garażu spadek tylko pod kołami na głębokości ~15cm

 

Na kempingach mover jest nam mało przydatny.
Zawsze jest wielu chętnych pomagierów do przestawiania/ustawiania przyczepy.
< tak wozimy nasze 2 rowery
Dlaczego zainstalowaliśmy mover za osią przyczepy.
1. Instalując mover przed osią w garażu w naszym przypadku należałoby wydłużyć zagłębienie...
<  mover + zagłębienie na oba koła
2. Odciążenie haka
Pozdrawiamy,
Ir & Ed
PS
Koło zapasowe z bakisty przenieśliśmy pod podłogę przyczepy, lokalizacja = pod stołem (podkowa).

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.