Skocz do zawartości

Solar dla początkującego


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Sądzę, że 450w na aku 80ah to trochę mija się z celem, do takiego zestawu bateria powinien być 2 większą .ps.Gdzie kupiłeś tak tanio te panele? W modern Home są po 800 szt.- 1600 dwa minus rabat dla forum

 

 

To ceny dla instalatorów. Jest 300W nie 450W akku doładuje w około 5h -6h w ciągu dnia co jest bezcenne. Akku padnie po 5 latach wymianie na nowy, ale prędkość ładowania jest bezcenna. Poza tym wsadzę tam 1KWh podłączę budkę do mieszkania przez on grida i będę korzystał z prądu w mieszkaniu, bez instalacji przydomowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Nie wnikam Kolego, co masz wspólnego z firmą, którą kolejny raz reklamujesz pod pretekstem wskazania tekstu, który "może się przydać", ale nawet pomijając to, co Tobą kieruje, to linkowany tekst nie posiada wartości, które warte by były takiej promocji :hmm:

IMHO

Zaobserwowałem prąd ładowania w pochmurny dzień 4A i średnio słoneczny 17A. Liczę na 24A przy tych dwóch panelach w bardzo słoneczny dzień, Panele przyklejone do dachu, w dachu styropian 2,5cm blacha aluminiowa i sklejka. Nagrzewanie się dachu od solara można pominąć, sprawdzone w bardzo słoneczny dzień termometrem bezdotykowym i dach ma wszędzie podobną samą temp wewnątrz przyczepy. 

W przyczepię będzie uruchomiona klima 500W i 5000BTU.

W planach mam dołożenie jeszcze jednego solara.

 

Co do Twojej instalacji: przypuszczam, że to wyłącznie bardzo chwilowy stan i wszelkie nieprawidłowości poprawisz :hmm:

Mimo wszystko, przeceniasz chyba możliwości tej instalacji lub coś "ściemniasz"  ;)

Napisałeś: "Zaobserwowałem prąd ładowania w pochmurny dzień 4A i średnio słoneczny 17A. Liczę na 24A przy tych dwóch panelach w bardzo słoneczny dzień".

To jest baaardzo ciekawe, zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że jeden panel Flex, czyli konkretnie takie, które piszesz, że "zamontowałeś", według producenta i w idealnych warunkach pomiarowych, może dać max 7,91 A (PMM).

 

Dodatkowo, Twój uniwersalny kontroler/przetwornica pobiera 1,2 A prądu, podczas pracy (nawet bez obciążenia).

Moim zdaniem, lepiej by się sprawdził w instalacji stacjonarnej (domowej) i jako UPS, do czego predestynuje go nawet sam producent, niż w zastosowaniu  mobilnym. Nie wiadomo nawet, jak będzie znosił trudy wstrząsów, jeżdżąc w przyczepie.

Urządzenia do zastosowań mobilnych, to zupełnie inne konstrukcje.

 

P.S.

Podobnie, jak przedmówca (post #58) uważam, że accu posiada zdecydowanie zbyt małą pojemność w stosunku do zastosowanej mocy paneli, nawet biorąc pod uwagę jakieś tam przełączniki, co nawiasem mówiąc, moim zdaniem, w tego typu instalacji jest nieporozumieniem.

I na zakończenie: jak długo w tym układzie ma pracować klimatyzacja, na której pracę zużywa się ponad 46,5 A ???

 

Nieśmiało też przypominam, że Twój kontroler nie "udźwignie" już trzeciego panelu, nie mówiąc nawet o kolejnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikam Kolego, co masz wspólnego z firmą, którą kolejny raz reklamujesz pod pretekstem wskazania tekstu, który "może się przydać", ale nawet pomijając to, co Tobą kieruje, to linkowany tekst nie posiada wartości, które warte by były takiej promocji :hmm:

IMHO

 

Co do Twojej instalacji: przypuszczam, że to wyłącznie bardzo chwilowy stan i wszelkie nieprawidłowości poprawisz :hmm:

Mimo wszystko, przeceniasz chyba możliwości tej instalacji lub coś "ściemniasz"  ;)

Napisałeś: "Zaobserwowałem prąd ładowania w pochmurny dzień 4A i średnio słoneczny 17A. Liczę na 24A przy tych dwóch panelach w bardzo słoneczny dzień".

To jest baaardzo ciekawe, zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że jeden panel Flex, czyli konkretnie takie, które piszesz, że "zamontowałeś", według producenta i w idealnych warunkach pomiarowych, może dać max 7,91 A (PMM).

 

Dodatkowo, Twój uniwersalny kontroler/przetwornica pobiera 1,2 A prądu, podczas pracy (nawet bez obciążenia).

Moim zdaniem, lepiej by się sprawdził w instalacji stacjonarnej (domowej) i jako UPS, do czego predestynuje go nawet sam producent, niż w zastosowaniu  mobilnym. Nie wiadomo nawet, jak będzie znosił trudy wstrząsów, jeżdżąc w przyczepie.

Urządzenia do zastosowań mobilnych, to zupełnie inne konstrukcje.

 

P.S.

Podobnie, jak przedmówca (post #58) uważam, że accu posiada zdecydowanie zbyt małą pojemność w stosunku do zastosowanej mocy paneli, nawet biorąc pod uwagę jakieś tam przełączniki, co nawiasem mówiąc, moim zdaniem, w tego typu instalacji jest nieporozumieniem.

I na zakończenie: jak długo w tym układzie ma pracować klimatyzacja, na której pracę zużywa się ponad 46,5 A ???

 

Nieśmiało też przypominam, że Twój kontroler nie "udźwignie" już trzeciego panelu, nie mówiąc nawet o kolejnych.

 

 

Nie posiadam firmy, urządzenia kupiłem przez zaprzyjaźniona firmę instalacyjną bez marży. Nie reklamuję żadnej firmy, a szczegóły instalacji mogą kogoś zainteresować. Sami kupujecie z Xdisc panele więc nie mam celu reklamować coś co się dobrze sprzedaje. Nie jestem handlarzem i nie mam nic do zaoferowania, jeden panel więcej pewnie o który ci chodzi który, już zainstalowałem dodatkowo na dachu więc oferta nie aktualna. Widzę,że masz złe doświadczenia z forum  z handlarzami.

 

Dokładnie czytasz specyfikację techniczną, lecz ten prąd co podałeś dotyczy innego napięcia niż 12V jak przemnożysz wyjdzie moc prawie 150W a 150/12 = 12,5A x2 = 25A dodając straty na MPPT i instalacji jest możliwe uzyskanie nawet na klasycznych 24A w bdb warunkach pogodowych.

 

Mało wiesz o tym kontrolerze co mnie nie dziwi bo nie miałeś go w rękach, Ładowanie Solarne MPPT  działa bez uruchomienia kontrolera zapala się dioda SOLAR i idzie ładowanie akku, po uruchomieniu bierze 1,2A przetwornica na 230V, którą włączasz w razie potrzeby korzystania z 220V. 

 

Co do przełącznika układ zmierzchowy sam załącza drugi panel poniżej ustalonego oświetlenia. Daje to pełne doładowanie zimą. Poza tym jeśli włączę klimę to przełączę go ręcznie. Co do czasu działania klimatyzacji na tym zestawie, to wiadomo, ze klima chodzi jak jest gorąco czyli pełne słońce. Wspomniane 24A pociągnie z  solara oraz resztę z akku. Klima nie chłodzi cały czas, tylko się wyłącza po schłodzeniu pomieszczenia. Liczę, że potrwa to 30 minut i po tym czasie będzie załączała się co jakiś czas w krótkich interwałach.  Jeśli to nie wystarczy dołożę panel i kontroler go obsłuży, daje radę pociągnąć 40A sprawdzone doświadczalnie, bo niektóre instrukcje podają 40A max w tym urządzeniu. Co do wstrząsów i uszkodzeń to postaram się podesłać fotkę jak to w środku wygląda, może ktoś skorzysta, bo urządzenie jest bardzo tanie w stosunku do tego co oferuje.

Edytowane przez kotu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj wnętrze:
 
 
Jest to solidna konstrukcja stojąca u mnie na podłodze, jedynym elementem ciężkim jest trafo, obudowa jest z solidnej blachy, a trafo dobrze zamocowane, więc nie ma obaw. Ja kupiłem to do siebie , ponieważ oddzielnie kupno MPPT 40A to jest kwota minimum 400zł kolejne 300zł to inverter pure sine i jest jeszcze ładowarka 20A około 200zł tu mam wszystko w jednej skrzynce. Do tego moja ścianka z płyty jest zbyt cienka, aby wisiały na niej ciężkie urządzenia.

 

 

 

Edytowane przez kotu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam firmy, urządzenia kupiłem przez zaprzyjaźniona firmę instalacyjną bez marży. Nie reklamuję żadnej firmy, a szczegóły instalacji mogą kogoś zainteresować. Sami kupujecie z Xdisc panele więc nie mam celu reklamować coś co się dobrze sprzedaje. Nie jestem handlarzem i nie mam nic do zaoferowania, jeden panel więcej pewnie o który ci chodzi który, już zainstalowałem dodatkowo na dachu więc oferta nie aktualna.

 

Twoje posty, które zostały usunięte, świadczyły o czymś zupełnie innym.

Widzę,że masz złe doświadczenia z forum  z handlarzami.

 

To nie jest kwestia moich doświadczeń :nono: , tylko regulaminu, więc kryptoreklama, nawet jeśli jesteś z firmą zaprzyjaźniony (a może zwłaszcza, gdy jesteś zaprzyjaźniony) jest wbrew zasadom.  :admin:

Dokładnie czytasz specyfikację techniczną, lecz ten prąd co podałeś dotyczy innego napięcia niż 12V jak przemnożysz wyjdzie moc prawie 150W a 150/12 = 12,5A x2 = 25A

 

Tak, dokładnie, i wiem też, jak to jest liczone, jednak podałem ten parametr z uwagi na to, aby zobrazować ogromną różnicę pomiędzy wartością, którą sam określiłeś.

Posiadając nawet najwyższej klasy kontroler MPPT (bez obrazy, ale Twój taki nie jest) przyjmuje się zysk w stosunku do kontrolera standardowego o ok. max 30 % i w idealnych warunkach pracy całego systemu. Dla Twojego panelu, 7,9 A powiększone max o 30 %, daje prąd ok. 10,2 A

Twoje liczenie jest czysto teoretyczne, dla idealnych warunków, których jest do spełnienia całe mnóstwo, oraz zupełnie nie uwzględnia temperaturowej charakterystyki panelu oraz sprawności całego układu (chociażby sprawność samego accu, to zaledwie ok. 85 %). Każdy kontroler wprowadza też jakiś spadek napięcia i pobiera pewien prąd (mniejszy, czy większy, ale jednak).

Nie można pomijać tych wszystkich spraw, jakby nie istniały.

Nie rób też wyliczeń na równe "12 V", bo jest to umowna nazwa dla instalacji, a kontroler daje Ci jednak wymagane do ładowania akumulatora napięcie ok. 14,2 V, a to z kolei daje z panelu wartość ok. 10,5 A, czyli podobną do już wymienionej 10,2 A.

Mimo wszystko, załóżmy jednak, że sytuacja w Twojej instalacji będzie taka, jak piszesz, czyli modelowo idealna i osiągniesz bardzo wysoki współczynnik wykorzystania mocy panelu, np. nawet 92 %, a sprawność pozostałych elementów uznamy za 100%, czyli pominiemy, pominiemy też jakikolwiek wpływ temperatury:

150 W x 92 % = 138 W

138 : 14,2 V (napięcie na wyjściu kontrolera konieczne do ładowania accu) = rzeczywiste 9,7 A

Pójdźmy jeszcze dalej i przyjmijmy, że potrzebne jest wyłącznie napięcie podtrzymujące na accu ok. 13,5 V

138 : 13,5 = 10,2 A

10,2 A x 2 szt. paneli = 20,4 A

 

Powyższe wyliczenia pokazują, dlaczego Twoje urządzenie jeszcze daje radę. Dołożenie trzeciego panelu, z całą pewnością mogłoby zmienić tą sytuację, a już tym bardziej, gdybyś miał tak, jak piszesz: 3 razy 12 A  ;)

 

kotu, dnia 13 Lip 2014 - 10:33, napisał: snapback.png

Ddodając straty na MPPT i instalacji jest możliwe uzyskanie nawet na klasycznych 24A w bdb warunkach pogodowych.

 

Z takim twierdzeniem nie zgadzam się zupełnie.

 

 

Mało wiesz o tym kontrolerze co mnie nie dziwi bo nie miałeś go w rękach, Ładowanie Solarne MPPT  działa bez uruchomienia kontrolera zapala się dioda SOLAR i idzie ładowanie akku, po uruchomieniu bierze 1,2A przetwornica na 230V, którą włączasz w razie potrzeby korzystania z 220V. 

 

Nie miałem go w ręku, to prawda. Wiem o nim tylko tyle, ile np. przed podjęciem decyzji o zakupie, można dowiedzieć się z informacji producenta, a więc najbardziej wiarygodnego źródła. Odnosnie tego, co piszesz, to praca z panelami solarnymi nie może odbywać się bez uruchomienia kontrolera.

Dalej: W instrukcji Twojego urządzenia jest napisane czarno na białym

1) "Przetwornice serii sinusPro przeznaczone są do zastosowań biurowych i domowych" (np. wstrząsy przy zastosowaniach mobilnych mogą doprowadzić do poważnych, bliżej nieprzewidywalnych  uszkodzeń)

2) Maksymalny prąd ładowania 20 A (Dla posiadanej przez Ciebie wersji. Przekroczenie tej granicy, wcześniej czy później, ale może spowodować uszkodzenie urządzenia - nie każdy ma zaprzyjaźnioną firmę, która mu to urządzenie wymieni, oczywiście gwarancyjnie w ramach przyjaźni)

3) Dopuszczalna temperatura pracy 0 do 40 st. C (albo będziesz ogrzewał wnętrze przyczepy zimą, albo urządzenie będzie pracować w niedopuszczalnym dla niego zakresie temperatur).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje posty, które zostały usunięte, świadczyły o czymś zupełnie innym.

 

To nie jest kwestia moich doświadczeń :nono: , tylko regulaminu, więc kryptoreklama, nawet jeśli jesteś z firmą zaprzyjaźniony (a może zwłaszcza, gdy jesteś zaprzyjaźniony) jest wbrew zasadom.  :admin:

 

Szkoda mi czasu na czytanie i twoje haterstwo. Nie chciał bym cie spotkać na kempingu, bo ten kojarzy mi się z fajnymi ludźmi rzyczliwymi i fajnym klimatem.

Siedź i narzekaj i zazdrość sąsiadowi i hateuj w necie dalej, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało wiesz o tym kontrolerze co mnie nie dziwi bo nie miałeś go w rękach, Ładowanie Solarne MPPT  działa bez uruchomienia kontrolera zapala się dioda SOLAR i idzie ładowanie akku, po uruchomieniu bierze 1,2A przetwornica na 230V, którą włączasz w razie potrzeby korzystania z 220V. 

 

Nie miałem go w ręku, to prawda. Wiem o nim tylko tyle, ile np. przed podjęciem decyzji o zakupie, można dowiedzieć się z informacji producenta, a więc najbardziej wiarygodnego źródła. Odnosnie tego, co piszesz, to praca z panelami solarnymi nie może odbywać się bez uruchomienia kontrolera.

Dalej: W instrukcji Twojego urządzenia jest napisane czarno na białym

1) "Przetwornice serii sinusPro przeznaczone są do zastosowań biurowych i domowych" (np. wstrząsy przy zastosowaniach mobilnych mogą doprowadzić do poważnych, bliżej nieprzewidywalnych  uszkodzeń)

2) Maksymalny prąd ładowania 20 A (Dla posiadanej przez Ciebie wersji. Przekroczenie tej granicy, wcześniej czy później, ale może spowodować uszkodzenie urządzenia - nie każdy ma zaprzyjaźnioną firmę, która mu to urządzenie wymieni, oczywiście gwarancyjnie w ramach przyjaźni)

3) Dopuszczalna temperatura pracy 0 do 40 st. C (albo będziesz ogrzewał wnętrze przyczepy zimą, albo urządzenie będzie pracować w niedopuszczalnym dla niego zakresie temperatur).

Co do czasu działania klimatyzacji na tym zestawie, to wiadomo, ze klima chodzi jak jest gorąco czyli pełne słońce. Wspomniane 24A pociągnie z  solara oraz resztę z akku. Klima nie chłodzi cały czas, tylko się wyłącza po schłodzeniu pomieszczenia. Liczę, że potrwa to 30 minut i po tym czasie będzie załączała się co jakiś czas w krótkich interwałach..

 

Gdyby założyć idealne i bezstratne warunki pracy całości, a nawet pominąć, że pobraną energię z accu będzie trzeba w końcu uzupełnić oraz przyjąć, że klimatyzacja jest wyjątkowo oszczędna, a jest, bo podajesz ok. 500 W, to kto wie, może mogłoby to się nawet sprawdzić - wszystko w "rękach" pogody i słońca, oraz potrzebnego czasu pracy klimatyzacji i tego Ci życzę

 

P.S.

Z klimą jest taki problem, że najlepiej przydaje się w upalne noce, czyli gdy panele nie pracują.

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy ktoś w dzień siedzi w przyczepie, a wychodzi z niej dopiero nocą.

Osobiście, przy otwartych oknach daję radę normalnie funkcjonować w przyczepie podczas upału, ale zasnąć w upalne noce nie jestem już w stanie.

IMHO

 

post-8228-0-00055500-1405282815_thumb.jpg

 

post-8228-0-96506600-1405282804_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem go w ręku, to prawda. Wiem o nim tylko tyle, ile np. przed podjęciem decyzji o zakupie, można dowiedzieć się z informacji producenta, a więc najbardziej wiarygodnego źródła. Odnosnie tego, co piszesz, to praca z panelami solarnymi nie może odbywać się bez uruchomienia kontrolera.

Dalej: W instrukcji Twojego urządzenia jest napisane czarno na białym

1) "Przetwornice serii sinusPro przeznaczone są do zastosowań biurowych i domowych" (np. wstrząsy przy zastosowaniach mobilnych mogą doprowadzić do poważnych, bliżej nieprzewidywalnych  uszkodzeń)

2) Maksymalny prąd ładowania 20 A (Dla posiadanej przez Ciebie wersji. Przekroczenie tej granicy, wcześniej czy później, ale może spowodować uszkodzenie urządzenia - nie każdy ma zaprzyjaźnioną firmę, która mu to urządzenie wymieni, oczywiście gwarancyjnie w ramach przyjaźni)

3) Dopuszczalna temperatura pracy 0 do 40 st. C (albo będziesz ogrzewał wnętrze przyczepy zimą, albo urządzenie będzie pracować w niedopuszczalnym dla niego zakresie temperatur).

 

Gdyby założyć idealne i bezstratne warunki pracy całości, a nawet pominąć, że pobraną energię z accu będzie trzeba w końcu uzupełnić oraz przyjąć, że klimatyzacja jest wyjątkowo oszczędna, a jest, bo podajesz ok. 500 W, to kto wie, może mogłoby to się nawet sprawdzić - wszystko w "rękach" pogody i słońca, oraz potrzebnego czasu pracy klimatyzacji i tego Ci życzę

 

P.S.

Z klimą jest taki problem, że najlepiej przydaje się w upalne noce, czyli gdy panele nie pracują.

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy ktoś w dzień siedzi w przyczepie, a wychodzi z niej dopiero nocą.

Osobiście, przy otwartych oknach daję radę normalnie funkcjonować w przyczepie podczas upału, ale zasnąć w upalne noce nie jestem już w stanie.

IMHO

 

attachicon.gif1.JPG

 

attachicon.gif2.JPG

 

 

Producentem są chiny i sprzęt jest od nich, wiec czytanie instrukcji mija się z celem. Na szczęście firma, która to sprzedaje znajduje się 30km ode mnie, więc mając 3 dni na zwrot dokładnie go sprawdziłem.

 

http://powerhero.manufacturer.globalsources.com/si/6008846439712/pdtl/Solar-stand-alone/1076554344/MPPT-Solar-Inverters.htm

 

Klima została dzisiaj sprawdzona schłodziła pomieszczenie w 10 minut z 28 do 19 stopni. Wszystko działa na razie idealnie. Wg mnie przez noc akku nie padnie do rana przy takiej wydajności schłodzenia przy ustawieniu 23 stopnie i braku słońca. Jeśli to dostawię drugi 80 Ah i to powinno rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotu a co z Twoim DMC. ładujesz do tego "wózka" co niemiara. A tak na marginesie mógłbyś trochę spuścić z tonu. Ktoś kiedyś powiedział: "Wiedza daje pokorę, głupota nadyma"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotu a co z Twoim DMC. ładujesz do tego "wózka" co niemiara. A tak na marginesie mógłbyś trochę spuścić z tonu. Ktoś kiedyś powiedział: "Wiedza daje pokorę, głupota nadyma"

a wkurzyłem się, bo wchodzisz na forum i jadą po tobie jak po sąsiedzie. A ty dobre chęci masz żeby pomóc od razu wiem, że jestem w Polsce jak swój po swoim jedzie. 

 

Co do DMC to jestem spokojny, klima jest mała i wchodzi do autka w sumie to 2 panele na dachu i akku są dodatkowe, a reszta standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wkurzyłem się, bo wchodzisz na forum i jadą po tobie jak po sąsiedzie. A ty dobre chęci masz żeby pomóc od razu wiem, że jestem w Polsce jak swój po swoim jedzie. 

 

Co do DMC to jestem spokojny, klima jest mała i wchodzi do autka w sumie to 2 panele na dachu i akku są dodatkowe, a reszta standard.

W/g mnie to przesadzasz a "dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło" Nikt po tobie nie jeździ, a po ilości Twoich postów widać, że zaczynasz pobyt na tym Forum. Musisz przyjąć z pokorą, że niekoniecznie tylko Ty masz rację i na nią monopol, a forum służy do wymiany zdań, poglądów i w/g mnie nikt Cię tutaj nie obraził i nie masz co się wkurzać i do razu walić z grubej rury. Miej szacunek dla cudzej wiedzy i chęci sprostowania przez piszących nie po Twojej myśli, lub widzących inaczej temat. No cóż jeszcze zapewne dużo lekcji do odrobienia przed Tobą.

A tak na marginesie dlaczego na Forum jesteś taki anonimowy? Masz coś do ukrycia?

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie to przesadzasz a "dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło" Nikt po tobie nie jeździ, a po ilości Twoich postów widać, że zaczynasz pobyt na tym Forum. Musisz przyjąć z pokorą, że niekoniecznie tylko Ty masz rację i na nią monopol, a forum służy do wymiany zdań, poglądów i w/g mnie nikt Cię tutaj nie obraził i nie masz co się wkurzać i do razu walić z grubej rury. Miej szacunek dla cudzej wiedzy i chęci sprostowania przez piszących nie po Twojej myśli, lub widzących inaczej temat. No cóż jeszcze zapewne dużo lekcji do odrobienia przed Tobą.

 

Pewnie nie wiesz że zamieściłem tu post o sprzedaż dodatkowo zakupionego sprzętu i uznany byłem od razu za handlarza. 

Tych postów już nie ma, więc nie ma o czym rozprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie wiesz że zamieściłem tu post o sprzedaż dodatkowo zakupionego sprzętu i uznany byłem od razu za handlarza. 

Tych postów już nie ma, więc nie ma o czym rozprawiać.

I wyszedł z Ciebie nowicjusz, który nie do końca pooglądał całe Forum. Jest dział Ogłoszenia i tam należało zamieścić ogłoszenie i nie dziw się że potraktowano Cię jak handlarza. A w dzieciństwie uczono mnie, że jest takie ładne słowo "przepraszam"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.