Skocz do zawartości

Solar dla początkującego


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

to co wyliczyłem to jedyne urządzenia jakie zużywają prądu u mnie w przyczepie (lodówka chodzi na gaz), jedyne co strzelałem to ile prądu zużywa pompka wody, tu niestety nie wiem.

ale po tygodniowym pobycie na kempingu i niedoładowywaniu aku, kontrolka na nim nadal była zielona :] (niestety nie ma żadnego miernika żeby zmierzyć napięcie na aku, ale zakupię taki i będę sprawdzał)

 

mam dwa aku jeden 100Ah i drugi (zapasowy) 72Ah, jeśli mówicie że to wystarczy na 2 tyg to raczej nie ma sensu myśleć o solarach :]

może za sezon lub dwa, jak zacznę mieć większe oczekiwania od przyczepy to się zmieni , dzięki za pomoc

Nie ma sensu. Jak bedziesz wyrzucał stare akumulatory kupisz jeden mały z 40 Ah, do tego solar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Żeby nie zakładać nowego tematu.

 

Jutro przyjdą mi narożniki do panela i w weekend chce go pokleić, w warsztacie mam jeszcze jakieś 400g Sikaflex 221, wiem że wszyscy polecają Sikaflex 251. Kleiłem na nim przepust w dachu i antene TV, wystko trzyma pożądnie, ale wiadomo to nie ta waga co solar...

 

Moje pytanie brzmi, czy mogęużyć tego kleju (Sikaflex 221, czy za miesiąc będę tego żałował jadąc ze Śląska nad morze?

 

Konkretne odpowiedzi tak/nie, nie chce być mądrzejszy, jeśli mogę się ucieszę, jeśli nie będę musiał kupić ten drugi czego nie chcę robić :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu.

 

Jutro przyjdą mi narożniki do panela i w weekend chce go pokleić, w warsztacie mam jeszcze jakieś 400g Sikaflex 221, wiem że wszyscy polecają Sikaflex 251. Kleiłem na nim przepust w dachu i antene TV, wystko trzyma pożądnie, ale wiadomo to nie ta waga co solar...

 

Moje pytanie brzmi, czy mogęużyć tego kleju (Sikaflex 221, czy za miesiąc będę tego żałował jadąc ze Śląska nad morze?

 

Konkretne odpowiedzi tak/nie, nie chce być mądrzejszy, jeśli mogę się ucieszę, jeśli nie będę musiał kupić ten drugi czego nie chcę robić :/

I tak Cię czeka zakup aktywatora więc klej to małe piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nie użyję.

 

Pytanie czy ktoś ma odsprzedać Sika Primer 210 grunt pod klej? Albo odkupię albo przyjmę ilość na wklejenie jednego panelu i prześlę oczywiście za free następnej potrzebującej osobie. 110zł to troche dużo na teraz, a pewnie 1/10 opakowania nie zużyję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Primer 210 - otwarty w ostatni weekend maja (29-31.05.2015). Posłużył do przyklejenia dwóch paneli ale jest jeszcze około połowy butelki.

Oddam za przysłowiowy czteropak :)

Klej kupisz na allegro za 40zł, więc nie ma tragedi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam solar 160W i zdziwiło mnie, ze nawet kiedy już zmierzcha, kontroler pokazuje, że jeszcze ładuje. Miałem podłączony jeden akumulatorek 55Ah ale co jakiś czas mrugało, że naładowany więc podłączyłem teraz dwa razem. Chyba nie ma to znaczenia, że ma 70Ah ?. I chyba podłączę trzeci 70Ah ale cienki jestem z elektroniki jak i matematyki, jak ja to wyliczę czy tak może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja przykleilem tym wurth klej i szczeliwo. Panel lekki, 2,5kg na aluminiowych C-ownikach. Klej sprawia wrazenie ze sklei caly swiat, mysle ze bajka z dziecinstwa "Idzie klej i pokolei napotkane rzeczy klei..." jest wlasnie o tym kleju bo wczoraj mialem upaćkany caly swiat, lacznie z trawnikiem bo bagaznik tez posklejalem troche ;) zobaczymy jak bedzie po wyschnieciu.

 

Pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam!
Würth, tak jak i inne podobne firmy, produkuje mnóstwo różnych preparatów do klejenia, jak i preparatów pomocniczych, które mogą być wymagane w zależności od zakresu prac i typu klejonych materiałów.

 

post-8228-0-65727500-1436736171_thumb.jpg

 

To tylko przykłady:

allegro.pl/primer-podklad-pod-klej-do-szyb-wurth-20-ml-i4927432517.html
https://eshop.wurth.pl/Katalog-gowny/Podkad-reagujacy-klej-konstrukcyjny/311130050420.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/
https://eshop.wurth.pl/Katalog-gowny/Kleje-konstrukcyjne/3111300504.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/

 

Mam nadzieję, że nie używałeś do klejenia jedynie samego kleju. :hmm:

Jeśli jednak, to albo trzeba kleić jeszcze raz, albo bacznie kontrolować to połączenie i to bardzo często.

Przygotowanie powierzchni do klejenia, nie różni się w tym przypadku od przygotowania dla preparatów "Siki". Bez tego, możesz nawet nie zauważyć, jak się to kiedyś niespodziewanie rozklei. Znam to z autopsji, sam klej trzymał lekki spojler na dachu przez okres ok. 2 lat, po czym niemal całkowicie się odkleił od dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mam pytanie dotyczące paneli, zauważyłem że niektóre z nich na tabliczkach przy podobnej mocy ok 100W dają np jednek 4-5A przy ok 30V inne dają 6-7A przy 17V 

które wybrać? lub czy to w ogóle są istotne parametry przy wyborze panela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wszystko się zgadza, ponieważ tak w dużym uproszczeniu pisząc, moc wyrażona w "W" jest ilorazem napięcia i natężenia prądu, czyli:

 

4 x 30 = 120

7 x 17 = 119

 

Najlepiej rozmawiać o konkretach, ale ich nie podałeś, jak i linków do ogniw, które Cię interesują.

W tym przypadku, lepiej wziąć panel o napięciu ok. 30 V.

Poczytaj forumowe tematy o "PV", wszystkie informacje tam są :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, panel już w drodze, jak tylko dojdzie, to zacznę składać cały układ i wtedy pewnie posypią się pytania, chociaż jedno nasuwa mi się już teraz.

 

Mam w domu prostownik do akumulatorów z płynną regulacją natężenia prądu 1-6A, czytając wiele tematów na temat regulatorów PWM zastanawiam się, czy podłączając taki prostownik w miejsce w którym na regulatorze podłącza się solar i podłączając akumulator do regulatora, zyskuje wszystkie zalety "nowoczesnego" prostownika? szybsze ładowanie, dłuższa żywotność akumulatora itd itd..

ciekawi mnie to, bo taki przyzwoity prostownik mikroprocesorowy, to koszt ok 150-200zł a regulator PWM (przyzwoity) to koszt ok 70zł ... różnica nie jakaś straszna, ale skoro można łatwo unowocześnić stare prostowniki, to może nie jest to takie głupie pytanie?

Edytowane przez shorty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.