Skocz do zawartości

Solar dla początkującego


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

AGM 70Ah znalazł miejsce na dole szafy, zaraz za piecykiem i blisko osi.

post-17124-0-97721200-1405551827_thumb.jpg

 

Nie rozumiem, czemu panel miał tylko 1 wpust na kabel, musiałem "dorobić" drugi i zasilikonować

post-17124-0-80743900-1405551829_thumb.jpg

 

Panel przyklejony, chwila przed dziurawieniem dachu

post-17124-0-60413200-1405551830_thumb.jpg

post-17124-0-85180800-1405551853_thumb.jpg

 

Już "po bólu", teraz tylko przepchnąć przewody i dokleić przepust dachowy

post-17124-0-14017300-1405551856_thumb.jpg

 

Moje uwagi z pierwszego doświadczenia w montazu panelu:

- najtańszym sposobem są aluminiowe kątowniki, które przykleiłem sikalfexem a do nich przynitowałem ramkę od panelu

- nie żałować kleju, to nie glazura w łazience, ma być mocno i szczelnie! Niewiedza kosztowała mnie żmudne odcinanie przepustu dachowego i ponowne klejenie z większą dawką kleju. Na szczęście wcześniej spadł deszcz i ujawnił niedoróbkę drobnym przeciekiem przez otwór w dachu na kable.

Instalacja testuje się już ponad tydzień i wszystko jest OK, nawet panel się nie urwał przy próbnej jeździe :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

AGM 70Ah znalazł miejsce na dole szafy, zaraz za piecykiem i blisko osi.

attachicon.gifIMG_20140703_164800.jpg

 

Nie rozumiem, czemu panel miał tylko 1 wpust na kabel, musiałem "dorobić" drugi i zasilikonować

attachicon.gifIMG_20140703_165124.jpg

 

Panel przyklejony, chwila przed dziurawieniem dachu

attachicon.gifIMG_20140703_165755.jpg

attachicon.gifIMG_20140703_165807.jpg

 

Już "po bólu", teraz tylko przepchnąć przewody i dokleić przepust dachowy

attachicon.gifIMG_20140703_175226.jpg

 

Moje uwagi z pierwszego doświadczenia w montazu panelu:

- najtańszym sposobem są aluminiowe kątowniki, które przykleiłem sikalfexem a do nich przynitowałem ramkę od panelu

- nie żałować kleju, to nie glazura w łazience, ma być mocno i szczelnie! Niewiedza kosztowała mnie żmudne odcinanie przepustu dachowego i ponowne klejenie z większą dawką kleju. Na szczęście wcześniej spadł deszcz i ujawnił niedoróbkę drobnym przeciekiem przez otwór w dachu na kable.

Instalacja testuje się już ponad tydzień i wszystko jest OK, nawet panel się nie urwał przy próbnej jeździe :skromny:

Kolego, fajnie to wszystko zrobiłeś, tylko proponuję (jeżeli jeszcze tak nie jest) przymocować porządnie ten accu do podłogi lub ściany co by w czasie jazdy nic nie rozwalił. ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AGM 70Ah znalazł miejsce na dole szafy, zaraz za piecykiem i blisko osi.

 

Moje uwagi z pierwszego doświadczenia w montazu panelu:

- najtańszym sposobem są aluminiowe kątowniki, które przykleiłem sikalfexem a do nich przynitowałem ramkę od panelu

Nie prościej było panel przykręcić śrubami - dużo łatwiej przy demontażu. A może się mylę?

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator oczywiście jest przykręcony trzema kątowniczkami do podłoża. Do piecyka też ma kawałek drogi, zresztą piecyk ma grzać przodem i nawiewem, a nie plecami.
Co do nitowania, to też z początku miałem pomysł, aby dać śruby, bo łatwiej zdemontować, ale po pierwsze prościej było scalić ze sobą kątownik przyklejony do dachu z obudową panelu, a po drugie, przy ew. demontażu wystarczy delikatnie nawiercić nity i puszczą, a śruby i nakrętki mogą zardzewieć, trudniej też rozkręcić bo trzeba by leżeć na dachu i kontrować jedną ręką nakrętkę.

 

post-17124-0-28422300-1405627071_thumb.jpg

Regulator już reguluje :)

 

post-17124-0-69376500-1405627076_thumb.jpg

 

Dodatkowe gniazdko 12V bezpośrednio wpięte do aku (oczywiście poprzez bezpiecznik!), do zasilanie np. przetwornicy. Akumulator piętro niżej, pod klapą.

 

post-17124-0-77335100-1405627083_thumb.jpg

 

Tędy wpływa energia z dachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobnie zamontowany panel ale ja dalem kilka nitow wraz z klejem do dachu uznalem ze dach ma swoje lata i nie jest tak sztywny juz troche czasu minelo i wciaz wsio ok i nic nie cieknie.

a pisze w innej sprawie mam sikaflex i narozniki czy potrzeba jakiegos podkladu bo widzialem ze sikaflex robi jakies podklady itp i zdeka zglupialem jak przygotowac powierzchnie pod ten klej bedzie to na rocznej budzie i wolal bym ro zrobic tak na tip top

Edytowane przez misiek_uk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

i jeszcze jedno pytanie do - Kristofera, w nawiązaniu do twojej odpowiedzi dla kol Pawlusiaka dotyczącej ustawienia w kontrolerze ładowania rodzaju akumulatora w przypadku aku żelowego będzie to wariant GEL czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kol Pawlusiak czy do klejenia używałeś sikaflexu 252 a jeżeli tak czy stosowałeś podkładu sika flexu czy jest to zbyteczne dzięki za odpowiedż pozdrawiam

 

Nie wiem, jak robił to Kolega, któremu zadałeś pytanie, ale Sikafex 252 jest bardzo dobrym klejem i w porównaniu do innych, które można stosować, jest w całkiem akceptowalnej cenie. Oczywiście "podkład", jak to nazywasz jest konieczny.

i jeszcze jedno pytanie do - Kristofera, w nawiązaniu do twojej odpowiedzi dla kol Pawlusiaka dotyczącej ustawienia w kontrolerze ładowania rodzaju akumulatora w przypadku aku żelowego będzie to wariant GEL czy tak?

 

Jeśli masz na myśli kontroler z serii Tracer 2210 / 2215, to w wersji bez wyświetlacza LCD, ustawiasz na wyświetlaczu LED cyfrę 2, natomiast w wersji z panelem LCD będzie to oczywiście oznaczenie "GEL".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.