Jump to content

Podpałka do grilla/ogniska

szary11
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie :serducha: Nie wiem czy natknęliście się na takie coś, ale jest dość dobre. Cena ok 7zł. nie trzeba zapałek ani zapalniczek :swieca:

post-34406-imported-c136e22d-bc4e-43fc-9a0b-da779926720b_thumb.jpg

Tu zapachu nie czuć niemal wogóle. Nasączenia też nie czuć, ale mimo to paliło się dobrze i wystarczająco długo by zająć płomieniem drzewo kominkowe.

Ja stosuję do rozpalania grila i ognisk olej parafinowy .Jest on dostępny jako paliwo do różnych lamp. W podobnych butelkach jak rozpałka do grila .Jest troszkę droższy jak rozpałka do grila ale o niebo lepszy .Nie śmierdzi ,nie wybucha tak jak rozpałka .Zapala się powoli i świetnie zdaje egzamin przy rozpalaniu ognisk gdyż wsiąka w drewno i po zapaleniu pali się spokojniej niż różne rozpałki spirytusowe i inne wynalazki. Najtańszy jest ten bezbarwny 1 L około 15zł i wystarcza na bardzo długo-wakacje śmiało obskoczy na takim zapasie :serducha:

powiedz w jakiej sieci sklepów jest ona dostepna

Kupione w Auchan jeszcze w listopadzie :serducha: Ale niedawno dopiero wypróbowane.

Osobiście polecam. Kiedyś miałem do czynienia z podobną podpałką tylko bez siarki to wydawała się znacznie słabsza.

Najlepsze jest pare szczapek i odrobina kory brzozowej / nie mylić z wodą brzozową /. Momentalnie sie rozpala . Wszystkie inne chemiczne wynalazki są ropopochodne i powodują odruch wymiotny a w szczególności podpałka z Orlenu ! śmierdzi jak z rury wydechowej u starego Dizla ! Najbardziej szlachetną rozpałką jest czysty spirytus ! Oczywiście ten normalny pełne C2H50H a nie ten bezalkoholowy Lepciaka ! :serducha::swieca::biwak:

A ja często stosowałem tzw "jagodziankę" do rozpalania grila, ale za szybko się spala. lubię rozpałki takie jakieś gęstsze nie wiem jak to się nazywa, olejowe czy parafinowe, ale są OK

A ja .... naturalne twory, tzn igliwie, drobne patyczki i ... szyszki. Szyski to podstawa. Kiedyś zabrakło mi brykietu i pichciłem na szyszkach. Od tej pory, o ile mam taka mozliwość używam samych szyszek ... bajeczny smak i zapach potraw grilowo-ogniskowych. Polecam wszystkim.

Z chemią dajcie sobie spokój ... tylko natura, tak po harcersko-wojskowemu :klotnia:

Tez lubię palić szyszkami, ale jak trochę wilgotnawe to dym straszliwy,

lepiej po zachodzie słońca... :klotnia:

Jacek.

Za to komarów wtedy wcale nie ma...

Na wszystko jest rozwiązanie ... zawsze mam w domku reklamówkę suchego igliwia i reklamówkę szyszek :klotnia:

kurna wy o podpałkach i o grilach a mnie juz slinka cieknie :klotnia: ide do lodowki ... a pozniej poogladam zdjecia z grili -gdzies tu na forum byly.... :klotnia:

• 3 weeks later...
  • 4 years later...

Dodam swoje trzy grosze - bardzo dobrą podpałką (i bezpieczną!) jest żelowe paliwo na bazie etanolu do fondue/kominka. Dostępne w Selgrosie, ok.7-8pln/litr. Dobra wydajność, przy rozsądnym "podlewaniu" wystarcza na kilkanaście podpaleń. Inny środek, to obecnie dostępne w Lidlu "zwitki wiórów drewnianych nasączone woskiem(!)". Jest ich w pudełku 32 sztuki. B. ładnie pachnie przy paleniu. BTW - staram się stosować rozpałki całkowicie bezwonne. Cywilizacja zobowiązuje :-) Ponadto, warto przypomnieć, że skuteczność rozpalania gwałtownie rośnie po zastosowaniu wymuszonego nadmuchu. Albo ręcznym/nożnym mieszkiem, także takim do pompowania materaców lub elektrycznym - akumulatorowym lub na 230V/12V "z kabla". Uwaga na ewentualne iskry...

My rozpalamy tym:

Butel z gazem plus długi przewód plus opalarka dekarska. Nie ma bata, wszystko się w mig rozpali :-]

edit: tu foto rozpalarka Maćka, ja mam długą dekarską:-)

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edited by patriks (see edit history)