Skocz do zawartości

lodówka na 12V


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Dziś całe popołudnie walczyłem z zasilaniem lodówki na 12V.

Co się okazało:

Kabel (biały) we wtyczce do auta jest podłączony do pinu światła przeciwmgłowego. Natomiast z drugiej strony w puszce rozdzielczej w kufrze przyczepy jest zaizolowany i nigdzie nie podłączony.

I tu znowu moje pytanie tym razem o prawidłowe podłączenie kabelków.

W załączniku fotka przyłącza w puszce przyczepy.

I tak. Do małej kostki podłączone są wszystkie światła zewnętrzne przyczepy i to działa dobrze więc się tym nie interesuję.

Natomiast jest duża kostka.

Do tej kostki wchodzą przewody z akumulatora w przyczepie (kolor niebieski + i brązowy -)

poza tym czarny - z wtyczki od auta. Po drugiej strony na wyjściu: 3 czarne przewody (-) do świateł i do ... wiązki w czarnej izolacji oraz dwa białe przewody. Jeden do wiązki w czarnej izolacji i drugi w białej izolacji. 

U mnie podłączone jest tak, że wszystko jest powpinane do kostek i tylko jeden biały od wtyczki (św. pmgłowe) pozostaje luźny.

Kabel ten jest grubszy od innych kabli. Podobnie przewód biały który wchodzi do wiązki w przyczepie tez jest grubszy.

próbowałem to podłączyć na krótko ale lodówka nie reaguje. Podłączając inne białe kable miałem w przyczepie albo oświetlenie albo pompki. Więc pozostaje tylko ten grubszy biały. Ale chyba skończy się rozbieraniem lodówki.

 

 

post-2823-0-00035500-1400532245_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Chcąc, nie chcąc muszę się znów z Tobą nie zgodzić.

Kol. Haras w swojej Adrii raczej nie ma zamontowanego światła przeciwmgielnego. Jeżeli moje przypuszczenia co do wyprowadzenia zasilania przyczepy do wtyczki się potwierdzą (i tu poproszę o odpowiedź właściciela) to będzie to oznaczało że budka w takim stanie opuściła fabrykę. W aucie, instalacja w lampie będzie nienaruszona i światło będzie działać. Nie widzę powodu do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Pozdrawiam  :hej:  .

Sorki nie bylo mnie ostatnimi czasy, co do swiate przeciw mgielnych to nie ma moja cepka takowych na razie nie mialem okazji sprawdzenia tej wtyczki, inne zeczy na glowie, ale w najbliższym czasie to przegladne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

 

Postanowiłem podłączyć lodówkę pod 12V by działała podczas jazdy. Znalazłem na forum wiele rozwiązań jak zrobić instalacje zasilającą od auta, ale potrzebuje informacji gdzie znajduje się miejsce przyłączenia 12V do lodówki, czy jest ono z tyłu lodówki i dostanę się do niego zdejmując dolną kratkę czy jest ono od góry i muszę zdemontować kuchnie oraz zlew. Moja lodówka to Electrolux model bliżej mi nie znany a przyczepa w której jest zamontowany to Hobby 420 Prestige z 91r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Najczęściej bywa na górnej części lodówki, czyli pod płytą kuchenki.

Sprawdź wcześniej okolice lodówki, bo często taki przewód jest z niej wyprowadzany, a nawet ma swoje miejsce w instalacji 12 V przyczepy (konkretnie, jego zakończenie może być we wtyku zewnętrznym przyczepy).

 

post-8228-0-69048200-1468784562_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie masz czasem zasilania lodówki podłączonego do światła przeciwmgielnego bo ten model w tych latach miał tak rozwiązane zasilanie lodówki, części świateł wew. i pompka w toalecie. W mojej przyczepie pod lewą kanapą z przodu jest kostka z kablami gdzie podłączona jest lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka jest rozszyta pod zlewem nad lodówką z kabla z tej skrzynki idzie kabel na lodówkę i oświetlenie 12V nad kuchnią. Zasilane z przeciwmgielnego.

 

Rozszycie jest dostępne jak wyjmiesz szuflady i "wejdziesz do szafki".

Proponuję odłączyć tylko kabel od lodówki i przedłużyć go do wtyczki.

 

Ja tak zrobiłem w mojej Hobby 420 trzy dni temu. Teraz lodówka działa po zapłonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc, podczas zakupu otrzymałem informacje że lodówka nie jest podłączona pod 12V a zza lodówki nie wychodzi żaden przewód, który by był podłączony do skrzynki do której wchodzi instalacja elektryczna od auta, instalacja w przyczepie jest w większości przerobiona na nową 230V oraz 12V. Okap nad kuchnią jest zdemontowany a w jego miejsce jest zamontowany inny, oświetlenie nad kuchnią i zlewem jest w postaci taśm LED które są zasilane z zasilacza zamontowanego pod zlewem tak jak pozostała instalacja 12V. Lodówka 230 V jest podłączona do gniazda w szafce pod zlewem.

 

 

Czyli rozumie, żeby dostać się do przyłącza muszę zdemontować płytę kuchenki i zlew który jest z nią zespolony?

Edytowane przez Norbert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, złącza lodówki powinny być na niej (od góry). Nie zamieściłeś fotek, więc nie wiem. Jeśli nie ma innego dojścia, to najczęściej odkręca się płytę kuchenki (konieczność odłączenia od ins. gazowej i trzeba wiedzieć, co się robi! Konieczny później test szczelności). Gdy płyta kuchenki jest zespolona ze zlewozmywakiem, to oczywiście demontażowi podlega całość.

Może warto wcześniej sprawdzić, czy masz w lodówce grzałkę 12 V i czy jest sprawna :hmm: Dostęp od strony kratek wentylacyjnych.

Wszystko jest w forumowych tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro instalacja w cepce jest przerobiona/zrobionan nowa to już na bank nie pomożemy opierając się na fabrycznych rozwiązaniach. Teraz trzeba rozkręcać i sprawdzać co przeróbkowicz miał na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

czy ktoś może powiedzieć jak podpiąć 12v do lodówki? mam przewód biały i czarny od lodówki ale nie oznaczone który plus a który minus. jest istotne jak będzie podpięte czy obojętne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wszystkie instalacje 12 V w samochodach i przyczepach, oraz według zasad,  CZARNY przewód to NINUS (-),  a CZERWONY to PLUS (+) lub inny kolor w twoim przypadku to jest biały. :przyczepa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, nie chcę tworzyć nowego tematu, więc tu się podłącze.

Ostatnio zauważyłem, że nie działa lodówka na 12V, nawet nie zapala się lampka włącznika.

Zmieniłem samochód i zamontowałem hak (gniazdo 13), szukanie usterki chcę zacząć od haka i tu mam pytanie, czy lodówka jest zasilana z 10 pina?

Może jest jakiś bezpiecznik? Lodówka na gazie i 230V działa bez zarzutu. 

Dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno być. "+" na pin 10 a "-" na pin 11.

Bezpiecznik powinien być w aucie ale nie wiadomo jak zrobiona instalacja.

Najprościej weź miernik i sprawdź czy po zapłonie masz na 10 i 11 pinie 12V.

 

Jak masz to sprawdź czy lodówka nie ożywa na 12V po włączeniu przeciwmgielnego. Może cepka ma 13pin a podłączenie jak dla 7pin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.