Skocz do zawartości

lodówka na 12V


Rekomendowane odpowiedzi

Witam nurtuje mnie jedna zecz w mojej przyczepce "adria 305" 83 rok, na jakiej zasadzie dziala lodówka na 12V , ostatnio szukalem zrudla pradu czyli akumulatora do niej ale nie ma takiego, kable co wychodza od lodówki wychodza na zewnatrz pod podłogą wraz z innymi kablami od pokretła kranu i odpływu wody. Ja nigdy nie używałem tego zasilania 12-o voltowego lodówki i mam zamiar spróbować niebawem czy ona jest zasilana baterią z auta  :niewiem: że działa na gaz i na 220 to juz wiem ale na 12v nie wiem, podpowiedzcie jak podejsc do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pewnie było już o tym pisane nie jeden raz  :]  ale lodówka działa jak np. masz gniazdo 13pin w przyczepie i aucie.

Wtedy możesz jechać i chłodzić :piwko:  :piwko:  :piwko:

Aha czyli ona dziala na 12V jak jest wpieta wtyczka do gniazda haka mam rozumieć? ale czy mam 13 pinów to chyba nie choć nie pamietam ale na 99% nie mam 13-u a jeszcze jedno pytanie jak bym chciał na postoju po odczepieniu auta uruchomic ja z innego aku czy wystartuje i jak długo bedzie na takim akumulaktrku dzialać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Tomek, 13 pin i lodówka hula. Ale w mojej starej przyczepie miałem zorganizowany prąd przez światło p-mgłowe (7 pin). Spróbuj podłączyć na krótko aku do pinów wtyczki odpowiadających za masę i p-mgłowe i sprawdź czy chaładzielnik robota na 12. Jeżeli będzie działać, to wykożystaj w gnieździe pin p-mgłowy i podłącz tam stałe 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie jak bym chciał na postoju po odczepieniu auta uruchomic ja z innego aku czy wystartuje i jak długo bedzie na takim akumulaktrku dzialać?

Najlepiej to zrobić gniazdo na 13pin aby to miało ręce i nogi, możesz też pewnie zamontować aku w przyczepce które

będzie ładowane po drodze. Ale jeżeli zależy Ci na biwakowaniu na dziko to może zamontuj solar. Bo na postoju to lodówkę

lepiej uruchomić na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Tomek, 13 pin i lodówka hula. Ale w mojej starej przyczepie miałem zorganizowany prąd przez światło p-mgłowe (7 pin). Spróbuj podłączyć na krótko aku do pinów wtyczki odpowiadających za masę i p-mgłowe i sprawdź czy chaładzielnik robota na 12. Jeżeli będzie działać, to wykożystaj w gnieździe pin p-mgłowy i podłącz tam stałe 12V.

 

Tu kolego się mylisz.

Zanim lodówka zacznie minimalnie chłodzić to akumulator będzie padnięty.

Poza tym lodówka przy 12V bierze 120 W , a św przeciwmgielne 21W ( lampa w przyczepie ) , a co za tym idzie taka praktyka jest nie dopuszczalna .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kolego się mylisz.

Zanim lodówka zacznie minimalnie chłodzić to akumulator będzie padnięty.

Poza tym lodówka przy 12V bierze 120 W , a św przeciwmgielne 21W ( lampa w przyczepie ) , a co za tym idzie taka praktyka jest nie dopuszczalna .

 

Trzeba by było dokładać grubsze kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie...o to chodzi .

Lepiej dać nowy kabel 4-ro żyłowy ( 1 lodówka , 2 ośw wnętrza przyczepy , 3 ładowanie aku w przyczepie , 4 masa ).

Jeśli nie chcemy 13 pin , to możemy zastosować gniazdo 7 pin x 2 .

Warto poszukać na forum bo to wszystko było miliony razy przerabiane . :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oświetlenie mam na ledach z akumulatorka 10Ah zelowego, jak i zasilanie pompki do wody wystarcza na 4 tyg.spróbuje tego patentu z swiatłem p-mgielnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież napisałem wyraźnie: żeby wykorzystać pin od światła p-mgłowego i podłączyć do niego stałe 12V. Nikomu nie proponowałem podłączenia zasilania przyczepy przez światło i p-mgłowe. Puścić wtedy trzeba by było grubym przewodem "+" z aku z bezpiecznikiem i wpiąć go bezpośrednio w pin w gnieździe.  Może tak być?

Przepraszam za wcześniejszy skrót myślowy.

Kol. Haras, sprawdź czy we wtyczce nie masz już wyprowadzonego przewodu do zasilania przyczepy.

Edytowane przez DOMINO7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a podpinając inną cepkę pamiętaj, że zawsze będzie włączone światło p.mgłowe i mandacik (tak jak byś chciał coś jakąś np. towaróweczką przewieźć czy coś) :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a podpinając inną cepkę pamiętaj, że zawsze będzie włączone światło p.mgłowe i mandacik (tak jak byś chciał coś jakąś np. towaróweczką przewieźć czy coś) :).

Fakt, że trzeba pamiętać o takiej przypadłości i ewentualnie wyciągnąć żarówkę. Ale z drugiej strony jak często kol. Haras będzie zapinał przyczepkę inną niż swoja  :hmm:  ? Ja np. przez 2 lata tylko 2 razy zapiąłem towarówkę i w dodatku bez p-mgłowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.