Skocz do zawartości

Zagadka


Spablo1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 10,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Masz rację ! To ja nie doczytałem, że wieża stoi na na wzniesieniu o nazwie Mszana. 

 

Z  moich informacji (przewodnika) wynika, że jest to Mszana Wieża w (nieopodal) Muchowa oczywiście na Pogórzu Kaczawskim a dokładniej w Parku Krajobrazowym Chełmy.   

 

Oczywiście odpowiedź jak najbardziej prawidłowa. Gratulacje !

 

 

Polecam ten rejon na piesze wędrówki po pagórkach, które są wygasłymi wulkanami. My zrobiliśmy sobie wycieczkę pod tytułem Trzy wieże (Radogost, Bazaltowa Góra i Mszana Wieża). Po drodze nieczynne kamieniołomy bazaltu z  słupami bazaltowymi, oraz grota pustelnika, czyli jaskinia wykuta przez człowieka.

Do jaskini można wejść przez wąski otwór. Niestety przydałby się jakiś kombinezon i latarki, których nie mieliśmy. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóz.

bez patrzenia na otoczenie mogę tylko powiedzieć, że jest to klasyczna kolejowa wieża ciśnień z wodowskazem umieszczonym zazwyczaj od strony toru.

Budowało się ją głównie ze względów na wodowanie parowozów na wybranych stacjach. Stąd jeżeli jest czynna - obstawiałbym podkarpacie lub okolice Leszna/Wolsztyna. Byc może równiez miejscowości gdzie jest skansen kolejowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóz.

bez patrzenia na otoczenie mogę tylko powiedzieć, że jest to klasyczna kolejowa wieża ciśnień z wodowskazem umieszczonym zazwyczaj od strony toru.

Budowało się ją głównie ze względów na wodowanie parowozów na wybranych stacjach. Stąd jeżeli jest czynna - obstawiałbym podkarpacie lub okolice Leszna/Wolsztyna. Byc może równiez miejscowości gdzie jest skansen kolejowy.

Masz rację, kolejowa wieża ciśnień, na co z resztą wskazuje fragment toru widoczny na zdjęciu. Sprostowanie, to była wieża wodna. Obecnie pełni inną funkcję.

Nie jest to ani Wolsztyn, ani Leszno, ani także nie Podkarpacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych wież wodnych/ciśnień jest trochę...

Nie wiem co mnie podkusiło i skupiłem się na wieżach kolei wąskotorowych...  :hmm:  :]

 

 

Jest to kolejowa wieża ciśnień w Karczmiskach a obecnie pelni rolę wieży widokowej.

 

http://www.wiezecisnien.eu/Karczmiska_PKP.htm

 

• Nałęczowska Kolej Dojazdowa z k. XIX w i pocz. XX w., która obecnie nosi nazwę Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa - tj. obszar torowiska i stacji Karczmiska z budynkiem stacji, drewnianym budynkiem administracyjnym, murowanym budynkiem kuźni, murowanym budynkiem dawnej parowozowni, drewnianym budynkiem handlowym oraz wieżą ciśnień (obecnie wieża widokowa).


Zbudowana została przez rodzinę Kleniewskich w celu przewozu buraków cukrowych z pól do cukrowni w Zagłobie. Po rozbudowie w czasie I wojny światowej kolejka wąskotorowa osiągnęła styczność z koleją normalnotorową w Nałęczowie. Po przekształceniu kolejki w 1918 roku w linię kolejową PKP prowadzono na niej ruch osobowy i towarowy, najaktywniejszy w latach 80-tych. Obecnie kolejka wykorzystywana jest głównie do celów turystycznych. Przejazd w "stylu retro", po niezwykle malowniczym terenie Płaskowyżu Nałęczowskiego, połączony z dodatkowymi atrakcjami (zwiedzanie, bufet, ognisko) pozostawia niezapomniane wrażenia!

 

Źrodło: http://www.kraina.org.pl/karczmiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest to kolejowa wieża ciśnień w Karczmiskach a obecnie pelni rolę wieży widokowej.

 

http://www.wiezecisnien.eu/Karczmiska_PKP.htm

 

• Nałęczowska Kolej Dojazdowa z k. XIX w i pocz. XX w., która obecnie nosi nazwę Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa - tj. obszar torowiska i stacji Karczmiska z budynkiem stacji, drewnianym budynkiem administracyjnym, murowanym budynkiem kuźni, murowanym budynkiem dawnej parowozowni, drewnianym budynkiem handlowym oraz wieżą ciśnień (obecnie wieża widokowa).

 

Kolejka Nałęczowska która nigdy do Nałęczowa nie dojeżdżała !!!

A jakby kto był ciekaw szlaku tej kolejki, to polecam mój film z września 2012 roku.

 

Jechaliśmy drezyną z Karczmisk do Poniatowej i Opola Lubelskiego, a w przeciwną stronę do Polanówki, gdzie jest miejsce na ognisko. Na moim kanale jest więcej filmów z tego przejazdu, oraz inne filmy "wąskotorowe". 

 

ADRIAn czekamy na pytanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.