Skocz do zawartości

zasilacz / transformator


raven211

Rekomendowane odpowiedzi

najlepiej dedykowany do przyczep, z możliwością podłączenia zasilania z aku, w przypadku braku zasilania z sieci np taki. Ale to spory koszt. z kolei inne samoróbki to dodatkowa komplikacja i narażanie siebie i innych na niepotrzebne stresy, związane z ewentualnym zagrożeniem pożarowym czy porażeniem prądem elektrycznym. Zastanów się czy nie jest lepiej raz zrobić coś dobrze aby potem nie musieć przerabiać i spać spokojnie.

 

A gdzie w niego podpiąć akumulator, bo nie bardzo wiem. Wiesz tak, żeby działał jak piszesz. W przypadku braku prądu, prąd z akumulatora. Bo mam taki właśnie tranformatorek w cepce założony, ale kabli do aku nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

witam. podpowiedzcie potrzebuje zasilanie 12V z 230 do zasilenia pompki, radia, oświetlenia, i ewentualnie wentylatora trumana i lodówki, jaki powienieniem kupić ewentualnie na co powinieniem zwrócić uwagę przy kupnie.

dzieki za pomoc

..........................................

 

Wysłałem E-mail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki piszę jusz najprecyzyjneij jak potrafię :>

chcę zasilić:

6 x żarówka 21W każda

1 x pompka wody ?W

1 x radio samochodowe ? W

1 x wentylator od trumana ? W

więcej grzechów nie pamietam :>

 

 

 

6 x żarówka 21W każda - ok. 10,5 A

1 x pompka wody - ok. 2,5 A

1 x radio samochodowe ? W w takim razie przyjmijmy, że ok. 3 A

1 x wentylator od truma - ok. ok. 1 A

----------------------------------------------------------------------------------------------

Przyjmijmy zasilacz 12 V / 17 A o mocy ok. 220 W, czyli sporo.

 

 

Pomyśl, może mógłbyś pozamieniać te żarówki 21 W, na halogenowe 10 W

Różnicy w oświetleniu prawie nie zauważysz, a zaoszczędzisz ok. 5,5 A (66 W).

Zasilacz byłby tańszy.

 

Jeśli nie chcesz nic zmieniać i ma to być jak najtaniej, to możesz wydać tylko 69 zł., a zasilacz możesz zastosować np. taki:

http://allegro.pl/zasilacz-dell-sx280-gx620-sx620-gx745-755-12v-18a-i2328796904.html

 

Pamiętaj aby od zasilacza na wyjściu zastosować grube przewody i dać dodatkowy bezpiecznik (tuż przy zasilaczu ok. 18 A).

 

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 x żarówka 21W każda - ok. 10,5 A

1 x pompka wody - ok. 2,5 A

1 x radio samochodowe ? W w takim razie przyjmijmy, że ok. 3 A

1 x wentylator od truma - ok. ok. 1 A

----------------------------------------------------------------------------------------------

Przyjmijmy zasilacz 12 V / 17 A o mocy ok. 220 W, czyli sporo.

 

 

Pomyśl, może mógłbyś pozamieniać te żarówki 21 W, na halogenowe 10 W

Różnicy w oświetleniu prawie nie zauważysz, a zaoszczędzisz ok. 5,5 A (66 W).

Zasilacz byłby tańszy.

 

Jeśli nie chcesz nic zmieniać i ma to być jak najtaniej, to możesz wydać tylko 69 zł., a zasilacz możesz zastosować np. taki:

http://allegro.pl/za...2328796904.html

 

Pamiętaj aby od zasilacza na wyjściu zastosować grube przewody i dać dodatkowy bezpiecznik (tuż przy zasilaczu ok. 18 A).

 

:banan:

NO NO powyższe wyliczenia są ok z małym wyjatkiem wentylator do ogrzewania ( chyba o to chodziło) ma 70 W wiec bedzie więcej -o ile ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO NO powyższe wyliczenia są ok z małym wyjatkiem wentylator do ogrzewania ( chyba o to chodziło) ma 70 W wiec bedzie więcej -o ile ?

 

Piotr, czy aby na 100% :skromny:

Myślisz zapewne o Trumavent sieciowym, taki ma rzeczywiście w/g producenta 65 W przy zasilaniu z 230 V (wersja TN).

My natomiast mówimy o Trumavent w wersji TEB, czyli 12 V. Według producenta pobór prądu w zależności od obrotów wynosi od 0,3 do 1 A.

 

 

:banan:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no własnie taki zdemontowałem na 220 i było tam 70 W -zamontowalem silnik od wycieraczek na 12V -z regulatorem obrotów z poloneza do dmuchawy ( ten model ostatni-posiadał PWM do plynnej regulacji) ,w moim wypadku też jest sporo W ale jest rozprowadzenie po całej cepce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no własnie taki zdemontowałem na 220 i było tam 70 W -zamontowalem silnik od wycieraczek na 12V -z regulatorem obrotów z poloneza do dmuchawy ( ten model ostatni-posiadał PWM do plynnej regulacji) ,w moim wypadku też jest sporo W ale jest rozprowadzenie po całej cepce .

 

Jak to mówią: potrzeba matką wynalazku.

Najważniejsze, że wpadłeś na pomysł, zrobiłeś i działa :ok:

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec bedzie cos konkretnego jesli chodzi o ten transformator? czy mozna kupić cos w elektrycznym sklepie i zastosowac czy musi to być cos typowego do przyczepy?

 

Najlepszy byłby typowy do przyczepy, ale to wysoki koszt.

Kilka postów wcześniej dałem Ci już odpowiedź.

Koszt 69 zł., więc ryzyko niewielkie :skromny: i 3 m-ce gwarancji.

18 A, czyli powinien dać radę.

 

http://allegro.pl/za...2363348448.html

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że jeżeli ktoś chce oszczędzać prąd to chyba najlepiej wymienić na LED. Taka żarówka zużywa 3-3,5W.

 

Ja wymieniałem przez sobotę i piątek oświetlenie z normalnego na led w moim burstnerze. Zajęło mi to trochę czasu ale było warto. W cepce mam 9 kinkietów w każdym była żarówka 10w zamieniłem na 1,5w. Jedna główna halogenowa żarówka nad stołem 20W zamieniłem na 3,5W a świecie jak 35 W :). Także jest różnica między 110 W a 16,5 W. Zamontowałem jeszcze taśmę z ledami w obudowie szyberdachu, wygląda pięknie a zużyłem tam jakieś 3-3,5 m taśmy więc kilkanaście Wat. Całość świeci dużo ładniej i mocniej niż na normalnych żarówkach a pobór duuuużo mniejszy.

 

No właśnie i tu pojawi mi się pytanie. Mam w cepce akumulator i wiadomo że taśma z ledami ładnie świeci na stałym prądzie. Jak podłącze 220v to przyczepki to przez ten oryginalny transformator niby idzie 12 DVC ( stały prąd) jednak taśma minimalnie ledwo zauważalnie mruga. Może mruga to za duże określenie jednak widać że nie świeci tak stało i ładnie jak na DC z akumulatora. Jaki powinienem zamontować transformator, zasilacz żeby z tych niby 12 dvc z prztwornicy zrobić naprawdę stabilny prąd stały. Czy może kupić zwykła zasilacz komputerowy i wpiąć się nim w 220 v zmiennego z kabla i mieć na wyjściu 12 stałego???? proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem przez sobotę i piątek oświetlenie z normalnego na led w moim burstnerze. Zajęło mi to trochę czasu ale było warto. W cepce mam 9 kinkietów w każdym była żarówka 10w zamieniłem na 1,5w. Jedna główna halogenowa żarówka nad stołem 20W zamieniłem na 3,5W a świecie jak 35 W :). Także jest różnica między 110 W a 16,5 W. Zamontowałem jeszcze taśmę z ledami w obudowie szyberdachu, wygląda pięknie a zużyłem tam jakieś 3-3,5 m taśmy więc kilkanaście Wat. Całość świeci dużo ładniej i mocniej niż na normalnych żarówkach a pobór duuuużo mniejszy.

 

No właśnie i tu pojawi mi się pytanie. Mam w cepce akumulator i wiadomo że taśma z ledami ładnie świeci na stałym prądzie. Jak podłącze 220v to przyczepki to przez ten oryginalny transformator niby idzie 12 DVC ( stały prąd) jednak taśma minimalnie ledwo zauważalnie mruga. Może mruga to za duże określenie jednak widać że nie świeci tak stało i ładnie jak na DC z akumulatora. Jaki powinienem zamontować transformator, zasilacz żeby z tych niby 12 dvc z prztwornicy zrobić naprawdę stabilny prąd stały. Czy może kupić zwykła zasilacz komputerowy i wpiąć się nim w 220 v zmiennego z kabla i mieć na wyjściu 12 stałego???? proszę o radę.

 

Mruganie ledów na 230v to efekt pulsacyjnego ładowania akumulatora przez prostownik. Nie przejmuj się tym bądź w obwód ledów wstaw kondensator elektrolityczny np. 4700/16v i diodę prostowniczą przed kondensatorem .Koszt zamknie się w groszach a efekt murowany.

Jeśli masz możliwość wyłączenia ładowania aku to zrób test a w tym czasie pulsowanie ustanie.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert dał Ci dobry pomysł.

Dodam tylko, że dioda musi mieć minimum ok. 34 V napięcia wstecznego i prąd ok. 2A (dla podanej mocy LED-ów).

Aby było łatwiej, to masz prosty rysunek:

 

 

:hej:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert dał Ci dobry pomysł.

Dodam tylko, że dioda musi mieć minimum ok. 34 V napięcia wstecznego i prąd ok. 2A (dla podanej mocy LED-ów).

 

 

Dzięki za info, tylko że ja nie mam prostownika bo nie miałem akumulatora, dopiero w weekend sam go wstawiłem do przyczepy, więc prostownika też nie ma oryginalnie (chyba). Co prawda mam na płytce z bezpiecznikami prąd zmienny i stały 12v. Czy tą diodę mam wstawić z kondensatorem na 12v zmiennego czy stałego prądu? ( przewody do włącznika do taśmy idą mi z prądem zmiennych, jak trzeba to mogę zmienić podpięcie i będzie prąd stały)

 

Przy okazji mam pytanie bo widzę że się znacie. Jak mam podłączyć akumulator z przyczepki pod samochód żeby w czasie jazdy ten akumulator był ładowany. W sklepie samochodowym sprzedawca powiedział mi że normalnie mogę podłączyć akumulator dodatkowy w przyczepie przewodem w silikonie min. 10mm do akumulatora w samochodzie. Podejrzewam że alternator w moim samochodzie wyrobi na ładowanie dwóch akumulatorów jednocześnie po to terenówka z silnikiem 3,3 w benzynie więc alternator powinien być wystarczający.

 

Czy mogę w ten sposób podłączyć ładowanie do akumulatora w przyczepie czy powinienem zastosować też jakiś układ czy diodę prostowniczą ???? Gość w elektronicznym sklepie wspomniał że można wymontować jakąś diodę czy układ z zasilaczy ale powiedział że to nie jest konieczne.

 

Ach jakby ktoś mógł mi podrzucić tytuł jakiejś książki o prądzie i elektronice tylko takiej do wykorzystanie w praktyce, np. do tego co teraz potrzebuje to bym chętnie się pouczył i poczytał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.