Skocz do zawartości

zasilacz / transformator


raven211

Rekomendowane odpowiedzi

witam. podpowiedzcie potrzebuje zasilanie 12V z 230 do zasilenia pompki, radia, oświetlenia, i ewentualnie wentylatora trumana i lodówki, jaki powienieniem kupić ewentualnie na co powinieniem zwrócić uwagę przy kupnie.

dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

najlepiej dedykowany do przyczep, z możliwością podłączenia zasilania z aku, w przypadku braku zasilania z sieci np taki. Ale to spory koszt. z kolei inne samoróbki to dodatkowa komplikacja i narażanie siebie i innych na niepotrzebne stresy, związane z ewentualnym zagrożeniem pożarowym czy porażeniem prądem elektrycznym. Zastanów się czy nie jest lepiej raz zrobić coś dobrze aby potem nie musieć przerabiać i spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup typowego zasilacza impulsowego do "lodówki turystycznej na module Peltiera" - jest TANI. Jeśli ma to zasilać wszystko na pokładzie przyczepy - oprócz lodówki absorpcyjnej - to w zupełności wystarczy jego wydajność 12V/5A/60W. Owszem, zabraknie amperów do lodówki absorpcyjnej, bo ta "ciągnie" 100W = ok.8A. Ale od bidy i przy odrobinie "gliku w łapach" można takie dwa zasilacze połączyć równolegle. Przy ewentualnym zakupie warto b. dokładnie zweryfikować jakość połączeń po stronie 12VDC - często gniazda 12V są słabej jakości, także wtyczki na 12V (szczególnie te wyposażone w wewnętrzny bezpiecznik topikowy) lubią się roztapiać na skutek słabych styków wewnątrz wtyczki i następowego przegrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze od siebie - alternatywnie można sklecić taki zasilacz "po linii najmniejszego oporu": kupujesz transformator toroidalny 300-500VA 230V/12V, do tego mostek Graetz'a na 50A i kondensator elektrolityczny 10000-22000uF i masz "niezniszczalny zasilacz po wsze czasy". Ale niestety, wyjdzie deczko drożej - trafo toroidalne o tej mocy to circa 150-250pln, reszta jest Tania......a ja Wowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz transformator toroidalny 300-500VA

 

300-500VA do przyczepki :niewiem:

 

... potrzebuje zasilanie 12V z 230 do zasilenia pompki, radia, oświetlenia, i ewentualnie wentylatora trumana i lodówki, jaki powienieniem kupić ewentualnie na co powinieniem zwrócić uwagę przy kupnie.

dzieki za pomoc

 

Tak się zapytam: czy lodówka jest typowa, jak w przyczepkach, jaka ?

Nawiew Trumy też jest w dwóch wersjach: na 12V i 230V. Który posiadasz ?

 

Jeśli lodówka jest typowa, to po jakie licho korzystając z podłączenia przyczepy pod 230 V, planować zasilanie lodówki przez 12 V :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300-500VA do przyczepki :niewiem:

 

- Monsieur Christopher - to dla wersji z zasilaniem lodówki absorpcyjnej, ew. odkurzacza na 12V, pompki do pontonu i paru innych gadżetów. Sprawdzone. Z "lekkim zapasem". Oczywiście, można zastosować transformator dzwonkowy....:gitara:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. podpowiedzcie potrzebuje zasilanie 12V z 230 do zasilenia pompki, radia, oświetlenia, i ewentualnie wentylatora trumana i lodówki, jaki powienieniem kupić ewentualnie na co powinieniem zwrócić uwagę przy kupnie.

dzieki za pomoc

 

Pompka wody zwykła (zanurzeniowa) - ok. 2,5 A

Radio - od 1 A do 10 A (nie wiem jakie parametry ma Twoje) :niewiem:

Nawiew Trumy przy zasilaniu 12 V - od 0,3 do 1 A w zależności od obrotów, czyli liczymy min. 1 A

Oświetlenie - ...? (też nie wiem co masz w oświetleniu) :niewiem:

 

Należy to wszystko sprecyzować, dopiero można będzie ustalić parametry zasilania i odpowiedni zasilacz.

 

Jeśli oczekujesz precyzyjnej odpowiedzi, takie też musi być pytanie ;)

 

- Monsieur Christopher - to dla wersji z zasilaniem lodówki absorpcyjnej, ew. odkurzacza na 12V, pompki do pontonu i paru innych gadżetów. Sprawdzone. Z "lekkim zapasem".

 

... jeśli tak, to ... Tak :D

I jeszcze dodatkowo dobra obudowa i odpowiednie chłodzenie ;)

 

- Monsieur Christopher -

 

To tak z Fr, a u mnie jest tak bardziej z En :rolleyes:

 

Oczywiście, można zastosować transformator dzwonkowy....:gitara:

 

Nie popadajmy w skrajności :lol:

Przyznasz jednak, że to, co zaproponował Kolega "raven211",czyli zasilanie lodówki z 12V , jeśli przyczepa jest podłączona do 230 V, to trochę pokrętne myślenie ;)

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym Kol. Ravena za bardzo "deprecjonować" - nie wiadomo, co u Niego "na co chodzi". Ja np. w poprzedniej przyczepce miałem lodówkę tylko na 12V, mogłem ją więc zasilać albo z 12VAC albo 12VDC. Wykonałem więc sobie ten kobylasty zasilacz, żeby móc ciągnąć z niego skolko ugodno - nawet grzałkę do gotowania wody na 12V. Fakt, potem do lodówki dołożyłem grzałkę na 230VAC i zasilaczyk już nie musiał być taki potężny. Ja generalnie lubię " z zapasem". Te 500VA, to faktycznie przesadziłem. Mój był 300VA. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym Kol. Ravena za bardzo "deprecjonować" - nie wiadomo, co u Niego "na co chodzi". Ja np. w poprzedniej przyczepce miałem lodówkę tylko na 12V, mogłem ją więc zasilać albo z 12VAC albo 12VDC. Wykonałem więc sobie ten kobylasty zasilacz, żeby móc ciągnąć z niego skolko ugodno - nawet grzałkę do gotowania wody na 12V. Fakt, potem do lodówki dołożyłem grzałkę na 230VAC i zasilaczyk już nie musiał być taki potężny. Ja generalnie lubię " z zapasem". Te 500VA, to faktycznie przesadziłem. Mój był 300VA. :-)

 

... i OK :ok:, bo najważniejsze, aby mieć pojęcie o tym, co się robi.

W odwrotnej sytuacji, lepiej dużo i szczegółowo pytać, nim narobi się bałaganu :hmm:

 

P.S.

Ostatnio pisałem w jakimś temacie na forum:

jeden z Kolegów kompletnie rozbebeszył piec grzewczy Trumy i już przymierzał się do degradacji poszczególnych jego części składowych :sciana: , gdy się nagle dowiedział, ze piec jest sprawny, a on tylko nie umiał go uruchomić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. podpowiedzcie potrzebuje zasilanie 12V z 230 do zasilenia pompki, radia, oświetlenia, i ewentualnie wentylatora trumana i lodówki, jaki powienieniem kupić ewentualnie na co powinieniem zwrócić uwagę przy kupnie.

dzieki za pomoc

:swieca:

 

Można zastosować prostownik do ładowania akumulatorów np. http://moto.allegro.pl/cyforwy-automatyczny-inteligentny-prostownik-i2313464678.html plus akumulator. Prostownik powinien posiadać funkcję podtrzymania akumulatora !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:swieca:

 

Można zastosować prostownik do ładowania akumulatorów np. http://moto.allegro....2313464678.html plus akumulator. Prostownik powinien posiadać funkcję podtrzymania akumulatora !

 

Wiem Kolego co masz na myśli, ale przykład, który podałeś nie jest niestety odpowiedni :nono:

Pomijając, że zainstalowanie dodatkowego Akku w budce, to cały osobny temat, to prawdopodobnie pytający nie chce wchodzić w takie rozwiązanie i spore dodatkowe koszty.

Proponujesz tzw. buforowe zasilanie przyczepy z własnego akumulatora.

OK, rozwiązanie najprostsze, bardzo dobre i komfortowe, ale nie najtańsze.

Składnikami tego rozwiązania są: Akku żelowy i odpowiednia ładowarka/zasilacz do nigo.

Zasada jest taka, że podczas normalnego działania zasilacz dostarczy odpowiednią ilość energii do zasilenia wszystkiego, co jest na pokładzie przyczepy i dodatkowo uzupełni ewentualny ubytek w Akku. Wynika z tego, że podany przez Ciebie prostownik zupełnie się do tego nie nadaje. Jest on przewidziany tylko do ładowania samego akumulatora (na dodatek tylko zwykłego kwasowego) nie podłączonego do odbiorników prądu. Mimo to, można próbować proponowanego rozwiązania, lecz pobór energii będzie zawsze z Akku, a nie z zasilacza (jak być powinno).

Prostownik, tylko będzie doładowywał Akku. Dodatkowym ograniczeniem jest jego mała wydajność prądowa 4A.

Wyobraź sobie korzystanie z takiego układu, gdy przyczepka potrzebuje np. 8 A przez kilka godzin (oświetlenie w nocy, pompa wody, jakiś mały TV lub radio na 12V itd.) Akku będzie cały czas opróżniany, a ładowarka nie nadąży z uzupełnianiem energii.

Idealnym rozwiązaniem przewidzianym do tego i z trybem pracy IUoU jest np.:

 

http://allegro.pl/au...2354018564.html

 

Do tego akumulator żelowy np. 80Ah i mamy super zasilanie przyczepy zarówno z 12 V, jak i z 230 V :ok:

 

Reasumując: rozwiązanie najlepsze, ale kosztowne, więc nie sądzę, aby Kolega Raven chciał z niego korzystać (raczej szukał czegoś dużo tańszego) :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Kolego co masz na myśli, ale przykład, który podałeś nie jest niestety odpowiedni :nono:

Pomijając, że zainstalowanie dodatkowego Akku w budce, to cały osobny temat, to prawdopodobnie pytający nie chce wchodzić w takie rozwiązanie i spore dodatkowe koszty.

Proponujesz tzw. buforowe zasilanie przyczepy z własnego akumulatora.

OK, rozwiązanie najprostsze, bardzo dobre i komfortowe, ale nie najtańsze.

Składnikami tego rozwiązania są: Akku żelowy i odpowiednia ładowarka/zasilacz do nigo.

Zasada jest taka, że podczas normalnego działania zasilacz dostarczy odpowiednią ilość energii do zasilenia wszystkiego, co jest na pokładzie przyczepy i dodatkowo uzupełni ewentualny ubytek w Akku. Wynika z tego, że podany przez Ciebie prostownik zupełnie się do tego nie nadaje. Jest on przewidziany tylko do ładowania samego akumulatora (na dodatek tylko zwykłego kwasowego) nie podłączonego do odbiorników prądu. Mimo to, można próbować proponowanego rozwiązania, lecz pobór energii będzie zawsze z Akku, a nie z zasilacza (jak być powinno).

Prostownik, tylko będzie doładowywał Akku. Dodatkowym ograniczeniem jest jego mała wydajność prądowa 4A.

Wyobraź sobie korzystanie z takiego układu, gdy przyczepka potrzebuje np. 8 A przez kilka godzin (oświetlenie w nocy, pompa wody, jakiś mały TV lub radio na 12V itd.) Akku będzie cały czas opróżniany, a ładowarka nie nadąży z uzupełnianiem energii.

Idealnym rozwiązaniem przewidzianym do tego i z trybem pracy IUoU jest np.:

 

http://allegro.pl/au...2354018564.html

 

Do tego akumulator żelowy np. 80Ah i mamy super zasilanie przyczepy zarówno z 12 V, jak i z 230 V :ok:

 

Reasumując: rozwiązanie najlepsze, ale kosztowne, więc nie sądzę, aby Kolega Raven chciał z niego korzystać (raczej szukał czegoś dużo tańszego) :hmm:

........................

Widzę że wybierasz zawsze najbardziej skomplikowane rozwiązania :no:. Prostownik był tylko przykładem, ten prostownik może być podłączony cały czas pod akumulator i nie powinien go przeładować ! nie napisałem że to ma być ten prostownik tylko o podobnym działaniu. Można zastosować sam prostownik o większej mocy i nie będzie potrzebny nawet akumulator . Akumulator żelowy na dwa tygodnie w roku a po co ? wystarczy wykorzystać zwykły akumulator kwasowy ( z samochodu ) ale musi być zamontowany w miejscu z dobrą wentylacją . Montażu i przeróbki instalacji powinien dokonać elektromechanik , taka instalacja musi być zabezpieczona bezpiecznikiem topikowym (samochodowym np. 10 A lub większym ) :]:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykły samochodowy akumulator i taki prostownik - czy można go ewentualnie wykorzystać

http://mediasort.eu/prostownik-automatyczny-ultimate-speed-6v12v-12120ah-p-41.html

 

 

........................

Widzę że wybierasz zawsze najbardziej skomplikowane rozwiązania :no:. Prostownik był tylko przykładem, ten prostownik może być podłączony cały czas pod akumulator i nie powinien go przeładować ! nie napisałem że to ma być ten prostownik tylko o podobnym działaniu. Można zastosować sam prostownik o większej mocy i nie będzie potrzebny nawet akumulator . Akumulator żelowy na dwa tygodnie w roku a po co ? wystarczy wykorzystać zwykły akumulator kwasowy ( z samochodu ) ale musi być zamontowany w miejscu z dobrą wentylacją . Montażu i przeróbki instalacji powinien dokonać elektromechanik , taka instalacja musi być zabezpieczona bezpiecznikiem topikowym (samochodowym np. 10 A lub większym ) :]:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wybierasz zawsze najbardziej skomplikowane rozwiązania :no:.

 

:niewiem:

Możesz pokazać gdzie ? I co oznacza "zawsze" :niewiem: , a na dodatek skomplikowane ?

Najciekawsze jest to, że ja jeszcze nic nie zaproponowałem, a to z tego prostego powodu, że nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na moje pytania (post #7) :excl:

 

........................

Prostownik był tylko przykładem, ten prostownik może być podłączony cały czas pod akumulator i nie powinien go przeładować ! nie napisałem że to ma być ten prostownik tylko o podobnym działaniu.

 

Napisałeś dokładnie to, wskazując na konkretny:

"Można zastosować prostownik do ładowania akumulatorów np. http://moto.allegro....2313464678.html plus akumulator".

Na Twój przykład, odpowiedziałem przykładem, ale poprawnym i uzasadniłem to.

Akurat Twoja propozycja była pierwszą, najdroższą w tym temacie (prostownik + akumulator), ponieważ pytanie było tylko o zasilacz.

 

Można zastosować sam prostownik o większej mocy i nie będzie potrzebny nawet akumulator .

 

Może nie prostownik, a zasilacz ;) , ale to wiadomo już od pierwszego postu i takie było pytanie.

 

Akumulator żelowy na dwa tygodnie w roku a po co ? wystarczy wykorzystać zwykły akumulator kwasowy ( z samochodu ) ale musi być zamontowany w miejscu z dobrą wentylacją . Montażu i przeróbki instalacji powinien dokonać elektromechanik , taka instalacja musi być zabezpieczona bezpiecznikiem topikowym (samochodowym np. 10 A lub większym ) :]:ok:

 

Chyba zupełnie nie zrozumiałeś tego, co napisałem.

Powtórzę: to był najprostszy, poprawny przykład buforowego zasilania (takie proponowałeś). Najprostszy dlatego, że z żelowym Akku, który można umieścić w dowolnym miejscu bez obaw o wentylację, bezpieczeństwo itd., a połączenia z nim nie będą długie.

Typowy Akku kwasowy wymaga już innego podejścia do zagadnienia, a wszystko razem (bezpieczeństwo, wentylacja i długie czasem podłączenia) komplikuje sprawę.

Było tu:

 

http://forum.karawan...__1#entry233321

 

Podtrzymuję to, co odpowiedziałem Ci poprzednio:

Pomijając, że zainstalowanie dodatkowego Akku w budce, to cały osobny temat, to prawdopodobnie pytający nie chce wchodzić w takie rozwiązanie i spore dodatkowe koszty (pytanie było o zasilacz)

 

napisałem też wcześniej (#7):

 

Należy to wszystko sprecyzować, dopiero można będzie ustalić parametry zasilania i odpowiedni zasilacz.

Jeśli Kolega Raven oczekuje precyzyjnej odpowiedzi, takie też musi być pytanie.

 

Widocznie pytający niezbyt uważnie śledzi swój własny temat, bo odpowiedzi nie było :niewiem:

 

Można by oczywiście napisać: daj zasilacz 500 W i na wszystko wystarczy - już żartowaliśmy z Kolegą Mot o takim właśnie rozwiązaniu :jump: , ale chyba nie takiej odpowiedzi Kolega Raven oczekuje.

 

:piwo:

 

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.