Skocz do zawartości

Co z tym Viatol-em?


Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętacie (parę postów wcześniej) jak opisywałem sytuację, że infolinia Viatoll poinformowała mnie inaczej niż późniejszy mali od tej samej infolinii. Miałem wówczas nagranie rozmowy i zgłosiłem sprawę. Otrzymałem odpowiedż:

 

" odpowiedzi na Państwa zgłoszenie numer ... z dnia 25 maja 2013 roku, dotyczące jakości odpowiedzi udzielonych Panu przez konsultantów Telefonicznego Centrum Obsługi Klienta, informujemy, że dokonaliśmy odsłuchu rozmowy, na które się Pan powoływał, oraz sprawdziliśmy informacje, jakie zostały przekazane Panu drogą elektroniczną, i z przykrością potwierdzamy, iż konsultanci przekazali Pani niepełne informacje. Prawidłową informacją jest ta, którą uzyskał Pan podczas telefonicznej rozmowy z konsultantem.

  Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, użytkownik jest zobowiązany do uiszczania opłaty za przejazd po odcinkach płatnych w przypadku, kiedy dopuszczalna masa całkowita pojazdu łącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy (naczepy) przekracza 3,5 tony.

  Chcielibyśmy również poinformować Pana, że sprawa jest nam znana i konsultanci Telefonicznego Centrum Obsługi Klienta zostali w tym miesiącu ponownie przeszkoleni w zakresie określania klasy wagowej pojazdów i ustalania konieczności rejestracji w systemie viaTOLL."

 

Dla przypomnienia dodam, że telefonicznie informowano mnie, że liczy się suma DMC auta i DMC przyczepy. I to jest jedyna prawidłowa interpretacja DMC zestawu (suma dwóch DMC). Nie ma znaczenia wpis w poz. F3 dowodu rej. Mamy to już na piśmie od GITD i od Viatoll.

Myślę, że sprawa jest zamknięta jeśli chodzi o sposób obliczania DMC zestawu i zupełnie nie trzeba się przejmować pozycją F3 jesli jest pow. 3,5 tony.

 

No dobrze - należy mi się kufel ... jogurtu jagodowego.

Witam

W takim razie skoro się pomylili - czy zwrócą mi kasę jak będę rezygnował z viazłodzieja????

Proszę o poradę co zrobić? Walczyć z nimi? Przy pobieraniu urządzenia wielokrotnie pytałem i panie się upierały F3 i koniec a na "koniec" wyszło, że jednak DMC pojazdu + DMC przyczepy....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

W takim razie skoro się pomylili - czy zwrócą mi kasę jak będę rezygnował z viazłodzieja????

Proszę o poradę co zrobić? Walczyć z nimi? Przy pobieraniu urządzenia wielokrotnie pytałem i panie się upierały F3 i koniec a na "koniec" wyszło, że jednak DMC pojazdu + DMC przyczepy....

Pozdrawiam

Obawiam się, że może trzeba będzie udowodnić, że jechało się z taką przyczepą dla której DMC zestawu było mniejsze niż 3,5 T.

Dla zdolnych mecenasów zajęcie na 5 lat/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.... Czyli niech im kością w gardle moja kasa....ale z viazłodzieja rezygnuję...

Pozdrawiam

Paweł

Ja mam zamiar zażądać zwrotu, czekam na odpowiedź na zadane im pytanie. Pamiętajmy że na ich stronie dalej stoi że:  * DMC – dopuszczalna masa całkowita to masa pojazdu i jego załadunku. Sprawdź DMC swojego pojazdu w dowodzie rejestracyjnym - pozycja F.2/F.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiceminister dodała, że środki pozyskane z opłat nie zasilają budżetu, tylko Krajowy Fundusz Drogowy, który przeznacza pieniądze głównie na inwestycje drogowe. Poinformowała, że od początku funkcjonowania sytemu (2 lata) do końca czerwca br. zarobił on 1,6 mld zł. Oznacza to, że budowa Viatoll się zwróciła. Inwestycja kosztowała ponad 1,3 mld zł.

Wolińska-Bartkiewicz poinformowała również, że w resorcie transportu przygotowywane są przepisy, które pozwolą karać za brak uiszczenia opłaty właścicieli lub posiadaczy pojazdów, a nie - jak to jest teraz - kierowców.

Dodała, że zostaną także zmienione przepisy, które pozwolą na nakładanie tylko jednej kary administracyjnej w ciągu jednego dnia. Obecnie grzywna może się kumulować i może być nakładana przy każdym przejechaniu bramki Viatoll. Kara będzie się też mogła przedawnić w rok od dnia naruszenia przepisów.

Zapowiedziała, że wprowadzone zostaną także niższe grzywny dla użytkowników samochodów osobowych połączonych z przyczepą o masie powyżej 3,5 tony.

Działający od 3 lipca 2011 r. system Viatoll zapewnia elektroniczny pobór myta. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi.

 

 

i nadal nic o turystach ?

Edytowane przez Jurek SO (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie wielu z użytkowników viatola dostało ostatnio mejla z delikatnym przypomnieniem co i jak - dla tych którzy nie otrzymali wklejam jego treść:

 

WAKACYJNE PODRÓŻE Z SYSTEMEM VIATOLL

W związku z rozpoczęciem okresu letnich wakacji i wzmożonym ruchem na polskich drogach, przypominamy zasady dotyczące wnoszenia opłat w systemie viaTOLL. System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów oraz zespołów pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że przed wjazdem na drogę płatną użytkownicy pojazdów o DMC > 3,5 t powinni dokonać rejestracji w systemie i zainstalować urządzenie pokładowe viaBOX w pojeździe. Poniżej prezentujemy dwa przykłady pojazdów objętych obowiązkową rejestracją w systemie viaTOLL:

  1. Samochód osobowy z przyczepą (także kempingową) o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu powyżej 3,5 tony objęty jest obowiązkową rejestracją w systemie viaTOLL. Kierowcy takich pojazdów mają obowiązek zainstalować wewnątrz pojazdu urządzenie pokładowe viaBOX, które posiada funkcję manualnego włączania i wyłączania trybu „pojazd z przyczepą”. Aby włączyć tryb „pojazd z przyczepą” kierowca musi przytrzymać przycisk przez ponad 2 sekundy do czasu, gdy dioda „2” zaświeci się jednokrotnie. Kolejne przytrzymanie przycisku spowoduje, że viaBOX wróci do trybu „pojazd bez przyczepy”, a przełączenie zostanie potwierdzone pojedynczym sygnałem świetlnym diody „X”. Z możliwości tej korzystają kierowcy pojazdów, które podlegają opłacie tylko wtedy, gdy ciągną przyczepę oraz pojazdów, które ciągnąc przyczepę podlegają innej stawce opłat (gdy dopuszczalna masa całkowita zestawu przekracza 12 ton).
  2. Kamper (czyli zintegrowany samochód turystyczny, specjalnie w tym celu zbudowany lub wyposażony, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony objęty jest obowiązkiem rejestracji w systemie viaTOLL.

System viaTOLL nie jest jednak obowiązkowy dla:

  1. Samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu równej lub niższej niż 3,5 tony. Kierowca takiego pojazdu może jednak dobrowolnie korzystać z systemu viaTOLL na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica i tym samym wnosić opłatę w sposób elektroniczny. Aby było to możliwe obowiązkowa jest wcześniejsza rejestracja i zakup urządzenia viaAUTO.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta. Równocześnie przypominamy, iż rejestracji w systemie viaTOLL można dokonać w Miejscach Obsługi Klienta, a ich pełna lista znajduje się na stronie viatoll.pl w zakładce Obsługa Klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z F3 sie wycofają, ale z opłat nie. Miałem okazję przeczytac nieopublikowana jeszcze odpowiedz na interpelacje poselską,  o której pisałem wyzej. Kpina i tyle mogę powiedzieć. My niszczymy jak ciężarówki, więc będziemy płacic. Tylko debil nie widzi różnicy między naciskiem na oś holownika o DMC powyzej 3,5 a zestawu np 2300+1300. Wszystko oczywiscie zgodne z Dyrektywą Unijną , chociaż ta wyraźnie nakazuje stosować opłaty tylko dla pojazdów i zespołów pojazdów powyżej 3,5 przewozących towary i osoby. Chory kraj, chora władza.

Pod tym linkiem za niedługo pojawi sie wspomniana odpowiedz. Treść interpelacji p. Posła możecie sobie przeczytać już teraz.

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=18422

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie czas zaparkować tymi Naszymi mega ciężkimi niszczącymi nawierzchnie drogowe zestawami na Wiejskiej w Wawie :mod: ?

Może jakiś mądry inaczej :balwanek: zobaczyłby naocznie ile co waży i jak wogóle "to wygląda" :przyczepa: to może jakoś szybciej podjęto by stosowne kroki w celu złagodzenia przepisów dla turystów... :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też dostałem, ewidentnie zaczynają się rakiem wycofywać z F3 . 

Pozdrawiam

Paweł

 Pewności nie ma.

24 lipiec 2013 - ja do Viatolla

 

"Proszę o informację czy następujący zestaw pojazdów podlega obowiązkowi uiszczania opłat w formie eletronicznej za przejazd płatnymi odcinkami dróg w RP.
 
Dane pojazdów : samochód  F2 (DMC) - 2230 kg , F3 - 4330 kg , Q1 - 2100kg, Q2 - 750 kg
                         przyczepa F2 (DMC) - 750 kg.
 
Pozdrowienia."

  

A oto odpowiedź :

 

"Poznań, dnia 29 lipca 2013 roku

< br>

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na Państwa zgłoszenie numer 34201002 z dnia  ;26 lipca 2013 roku, dotyczące ogólnych informacji dotyczących systemu viaTOLL, chcielibyśmy poinformować, że jeśli Użytkownik będzie poruszał się po drogach płatnych jako zespół pojazdów podlega opłacie elektronicznej  zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985r.o Drogach Publicznych (Dz. U. nr 19, poz. 115).

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta pod numerem 800 101 101 (numer bezpłatny dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce) lub +48 22 521 10 10 (numer płatny dla użytkowników telefonów komórkowych i dla użytkowników z zagranicy) bądź skorzystania z serwisu internetowego www.viatoll.pl."

 

Z poważaniem,

Zespół viaTOLL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr40 jak widzisz odpowiedzi są zawsze takie same.

Równi wobec prawa są wszyscy - użytkownicy samochodów osobowych z przyczepami kempingowymi zostali zrównani z największymi ciężarówkami świadczącymi transport płatny.

Głupota i brak wyobraźni wśród urzędników od czasów carskich jest na identycznym poziomie.

Jak widać podpieranie się dyrektywą unijną, która:

"Dyrektywa określa ramy prawne poboru opłat za przejazd pojazdów, przez które rozumie się pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów, które są wyłącznie przeznaczone lub wyłącznie używane do przewozu drogowego towarów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony" - jest dalej popularne.

Nasze przepisy nie są sprzeczne bo tam nie ma słowa o opłatach za nasze zestawy, po prostu w UE nikt takiej bzdury by nie wymyślił.

Generalnie odpowiedź na 4 strony wygląda dużo mądrzej i fajniej od odpowiedzi na 1 stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

jeśli Użytkownik będzie poruszał się po drogach płatnych jako zespół pojazdów podlega opłacie elektronicznej  zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985r.o Drogach Publicznych (Dz. U. nr 19, poz. 115).

...

To Ustawa o Viaharaczu była już blisko 30 lat temu?

Qrcze o co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Dyrektywa jasno określa, jakie pojazdy podlegają pod  elektroniczny system opłat...."wyłącznie przeznaczone do przewozu towarów " …i  żadne inne.
  2.  punkt 3 odpowiedzi  w którym to Dyrektywa daje możliwość państwom członkowskim do rozszerzenia zakresu pojazdów objętych opłatami i z której  to nasz Parlament skorzystał, w żadnym momencie nie zwalnia z określenia  „wyłącznie do przewozu towarów”. Furtka może dotyczyć  pojazdów np. holownik 3,4t + przyczepa 3 tony przewożących  np. okna.
  3. Wprowadzenie opłat jest dyskryminujące dla ruchu turystycznego w Europie (sprzeczne z Dyrektywą)

 

Czy dobrze interpretuję te zapisy? Poprawcie mnie, jeżeli źle

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.