Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Miejsca, które warto odwiedzić podczas Zlotu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 8905 postów
  • Skądpodlaskie
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:LMC
  • Holownik:Ford

Napisano 17 styczeń 2011 - 20:28

W tym temacie chciałbym zaproponować miejsca, które można odwiedzić podczas Zlotu. W wolnych chwilach będę dorzucał nowe punkty wraz z odległościami od miejsca spotkania, czyli miejscowości Danowskie. Informację będę czerpał z przewodników. Ewentualnie dorzucę coś od siebie :)

Startujemy! :hehe:

1. Augustów - około 27km - przy ul. 29 Listopada warto obejrzeć Śluzę na Kanale Augustowskim. Komora Śluzy z lat 1947-48 zastąpiła oryginalną, wysadzoną przez Niemców konstrukcję, zbudowaną w latach 1825-26.po lewej stronie kanału stoi dom śluzowego. Budynekma formę barokową jednak powstał w latach 30 XX wieku.
Na tej samej ulicy można odwiedzić Muzeum Kanału Augustowskiego.
W Augustowie można pouprawiać sporty wodne (kajaki, żagle, rowery, narty), mozna też odbyć rejs statkiem.

2. Przewięź - około 22km - otoczona lasami wieś jst największym letniskiem w okolicy Augustowa. Leży pomiędzy jeziorami Białym i Studzienicznym, które łączy śluza wybudowana w latach 1826-27. Do dziś zachowała się oryginalna konstrukcja śluzy. Operatorzy podobnie jak blisko 180lat temu, ręcznymi lewarami podnoszą zastawki, którymi reguluje się poziom wody w komorze śluzy.
W okolicy jest sporo ciekawych miejsc biwakowych. Infrastruktura nie jest zbytnio rozbudowana, ale przyroda rekompensuje braki :hehe: Odwiedzaliśmy te miejsca - POLECAMY! :hop1:

3. Studzieniczna - około 22km - tuż przy Przewięzi. Do obejrzenia drewniany kościół z I polowy XIXw. Wewnątrz XVII-XIX wieczne obrazy. Sanktuarium Maryjne w kaplicy na wyspie z 1872 roku z cudownm obrazem Matki Boskiej Studzienicznej. Obok kaplicy studzienka, z której woda ma posiadać właściwości uzdrawiające. Miejsce było odwiedzone przez Papieża Jana Pawła II.

4. Giby - około 24km - wieś założona w 1594 roku przez osoczników opiekujących się królewską Puszczą Przełomską. Do obejrzenia Kościół św. Anny z 1914r. Wnetrze zdobią piękne poroża i rzeźby. Naprawdę piękny kościółek.
Na wzgórzu przy szosie wznosi się krzyż otoczony głazami. Pomnik ku czci mieszkanców Suwalszczyzny wymordowanych przez NKWD.

5. Sejny - około 32km - warto tu zajrzeć do Bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP z początki XVIIw. Wewnątrz piękny ołtarz, organy i słunąca cudami figura gotycka tzw. Madonna Szafkowa z ok. 1400r. Do Bazyliki przylega Klasztor Dominikanów. Masywne mury dają wrażenie pobytu w zamku Miejsce warte odwiedzenia.

6. Puńsk - około 55km - wioseczka, której mieszkańcy to w wiekszości Litwini. Warto to zobaczyć zagrode litewską - tj. muzeum na wolnym powietrzu (przy wjeździe od Sejn) oraz prywatną izbę etnograficzną z przeszło 2 tys. eksponatów. Miejsce wmiarę ciekawe.

Powyższą traskę można przejechać jako całość. Punkty następują po sobie, bądź są dość blisko. Objechanie tych punktów zajęło nam około 3h. My pojechaliśmy jeszcze dalej, ale o następnych miejscach napisze później.

W dyskusjach padł temat Aquaparku w Druskiennikach. Deko daleko od miejsca zlotu... ale :] :

7. Suwałki!!! - okolo 24km - w zeszłum roku otworzono aquapark : http://www.aquapark....pl/galeria.html
Na Ltwę chyba nie ma po co jechać by się pomoczyć. Poza tym Suwałi sa pięknie rozwijającym sie miastem, w minionych latach na prawdę sporo się zmieniło. Jednak poza aquaparkiem to trudno mi coś jeszcze polecić do odwiedzenia.

Teraz zaproponuję wycieczkę wokoło Wigier. "Wymiatacze" mogliby objechać jeziorko rowerem :hop1: Jednak to raczej wyczyn na urlop niż na Zlot.

8. Gawryh Ruda/Płociczno - około 14km - tu poleciłbym przejażdżkę kolejką wąskotorową (trasa prawie 20km w obie strony). Piękne krajobrazy, piękna natura. Mozna też skorzystać z usług stadniny koni.

9. Wigry - około 21km - to niewielka wioska polożona na półwyspie w północno-zachodniej częsci jeziora Wigry. istniało tu prawdopodobnie grodzisko Jadźwingów, a w XIVw. stanął tu dwór mysliwski królów polskich i książąt litewskich. Najpiękniejszym i najcenniejszym zabytkiem Suwalszczyzny jest mieszczący sie tu klasztor Kamedułów z przełomu XVII/XVIIw. wraz z Kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Reklamą może być tu fakt, że miejsce te było odwiedzone w 1999r. przez naszego Papieża.
Z przystani pod klasztorem wyrusza w rejsy po jeziorze statek TRYTON. Rejs trw około 1,5h.

10. Osowiec Twierdza - około 97km - punkt daleki ale warty uwagi, bo:
- twierdzę wojskową w Osowcu władze carskie budowały od 1882 do 1915r. Złożona jest z 4 fortów wzniesionych po obu stronach rzeki Biebrzy. podczas I WŚ twierdza broniła się skutecznie ponad 11 miesięcy. Rosjanie opuścili ją 22.08.1915r. po serii niemieckich ataków gazowych. Znaczna jej część jest obecnie zrujnowana (wysadzona w powietrze). Centralny fort nr.1 można zwiedzać pod opieką przewodnika wojskowego.
- ścieżka przyrodnicza - ponad 2km trasa prowadzona w większości drewnianymi pomostami nad bagnami do najciekawszych punktów widokowych, gdzie z wysokich ambon można podpatrywać przyrodę.
- a po trzecie bunkry te odwiedzam niemal co roku (zawsze zapierają dech jak się je widzi), a przy okazji miejsce wybraliśmy jako plener po ślubie :hop1:

11. Smolniki - około 47km - to niewielka wieś położona przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Nieopodal wsi znajduje się punkt widokowy "U Pana Tadeusza". Na szczycie 70-cio metrowej skarpy znajduje się wiata z której rozpościera się widok znany z większości pocztówek z suwalszczyzny. W dole widać jeziora Kojle (z parwej) i Perty (z lewej) oraz nieco bliżej, małe okrągłe jezioro Purwin. Za jeziorami wznoszą się niewielkie, zalesione wzniesienia - góra Zalewki, Olejna i Tabaczyna. Daleko w tle widać charakterystyczny stożek Cisowej Góry.

12. Cisowa Góra - około 41km - (góra zwana także Suwalską Fudżijamą) - wzniesienie utworzone przez morenę czołową . Leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, koło wsi Gulbieniszki. Wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. Wzniesienie ma charakterystyczny kształt przypominający stożek krateru wulkanu

cdn.

#2 maćki

maćki

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1405 postów
  • SkądGdańsk
  • Model:Beyerland Quarc 430 TN
  • Holownik:Kia Sportage

Napisano 18 styczeń 2011 - 17:19

Miejsca faktycznie warte obejżenia . Przy śluzie w Przewięzi można w lecie kupić wspaniałe jagodzianki . Może w maju będą inne smakołyki ?

Pozdrawiają Terenia i Maciek gallery_4751_126_177.jpg   dawniej "maciekzal"

#3 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 8905 postów
  • Skądpodlaskie

Napisano 18 styczeń 2011 - 21:08

Się okaże :) Niebawem jeszcze coś napiszę, gdzie można zjeść coś dobrego z kuchni litewskiej. Mam nadzieję, że te wskazówki się przydadzą przy wycieczkach.

#4 Cathay

Cathay

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1520 postów
  • SkądPyrlandia
  • Model:Fendt Saphir 510

Napisano 18 styczeń 2011 - 21:37

Około stówki jest do Druskienik które same są fajne, a dodatkowo od kilku lat maja atrakcję w postaci cudownego aquaparku. Byłem w bardzo wielu w Europie, ale ten jest jednym z najlepszych. Fajne baseny, super zjeżdżalnie i przepiękne sauny (niestety tam zachód nie dotarł jeszcze w pełni i tylko raz w miesiącu jest normalnie). Polecam. Do Kowna tez blisko.
http://pl.wikipedia....iki/Druskieniki
http://www.akvapark.lt/pl/

#5 jacek l

jacek l

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3876 postów
  • Telefon:Dzwonic po 21...
  • SkądChyba z PiSu teraz bo kota mam...
  • Sprzęt:Namiot
  • Model:ten co Karol w nim spal..
  • Holownik:Smart fortwo, czarno-srebrny, automat, 0,7 turbo....dzielny.

Napisano 18 styczeń 2011 - 21:41

A we Frackach jest prawdziwa Ruska Bania, taka co sie witkami trzeba okladac i polewa sie wode na rozpalone kamienie.

A potem hyc do Hanczy lodowatej.

Jest stam super, bylem, to wiem...

J.

I nie raz...
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.

Stefan Żeromski, polski literat.

#6 Cathay

Cathay

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1520 postów
  • SkądPyrlandia

Napisano 18 styczeń 2011 - 22:16

polewa sie wode na rozpalone kamienie.

Albo i wÓdą :)

#7 ed

ed

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2383 postów
  • Telefon:Jak potrzebny podam na PW
  • SkądGliwice
  • Model:Beyerland 400-2
  • Holownik:Toyota Corolla 1,4

Napisano 18 styczeń 2011 - 22:25

Ruska Bania jest we Frąckach. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:    Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.

Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ed

#8 Cathay

Cathay

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1520 postów
  • SkądPyrlandia

Napisano 18 styczeń 2011 - 22:41

. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Zawsze jak jestem na Podlasiu, to przywożę do Pyrlandii sękacza. Bomba kaloryczna, ale jaki smak :)

#9 AKISSJG

AKISSJG

Organizator VIII zlotu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 postów
  • Telefon:604 28 25 34
  • SkądJelenia Góra - dolnośląskie
  • Model:TEC Typ TM2
  • Holownik:Skoda YETI 2,0 CR TDI 140KM 4x4

Napisano 18 styczeń 2011 - 23:21

Co do zjedzenia to polecam restaurację Jelonek w Jeleniewie, podają tam naprawdę smaczną kuchnię ( a w szczególności pyszne kartacze - prawda Maćku). Specjalnością tego rejonu jest deser o nazwie mrowisko, naprawdę ciekawa kompozycja smakowa.
Dla wszystkich obierzy światów do odwiedzenia w okolicy jest Św. Lipka i mosty w Stańczykach, o Dolinie Rospudy (obłudy) nie wspominając.
Ogólnie ciekawe tereny i jest co obejrzeć.

tec_60px.jpgZapraszam Was do odwiedzenia Kotliny Jeleniogórskiej

881610.png
-----------------------------------------------------------------------------------
"Nie ten człowiek jest bogatszy, co więcej ma, ale ten co więcej może dać." Piotr Kuryło

#10 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 8905 postów
  • Skądpodlaskie

Napisano 19 styczeń 2011 - 07:31

Około stówki jest do Druskienik

Wystarczy już tylko do Suwałk podjechać :) Ale o tym jeszcze napiszę :]

#11 hippis

hippis

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 350 postów
  • Telefon:510244385
  • SkądOkolice Żyrardowa
  • Model:HOME-CAR R481
  • Holownik:Scenic Grand

Napisano 12 luty 2011 - 21:37

witam

Około 40 km na wschód od Augustowa, w okolicy miasta Lipsk można natrafić na mniejsze i większe kompleksy bunkrów poradzieckich. większość zachowana w nienaruszonym stanie od budowy bo Stalin nie zdążył przed frontem ich uzbroić, to dla miłośników historii. w samym Lipsku było kiedyś muzeum regionalne (czy ndal funkcjonuje to nie wiem). Śluż na Kanale Augustowskim jest do obejrzenia kilka aż do granicy polsko-białoruskiej. Ostatnia śluza graniczna była niedawno wspólnymi siłami odnawiana. Na trasie z Augustowa do wspomnianego Lipska jest jeszcze uroczysko i mogiła powstańcza z ciekawą ścieżką dydaktyczną, ale nie pamiętam dokładnie jak się to miejsce zwie. jak sobie przypomnę to dopiszę. Ogólnie to w okolicy jest sporo miejsc widokowych. Można jeszcze zahaczyć o Biebrzański Park Narodowy (ładne dla ludzi, którzy kochają naturę),

podrawiam

p.s. miejsce, o którrym pisałem nazywa się Kozi Rynek.

Użytkownik hippis edytował ten post 14 luty 2011 - 11:26

Pozdrawiam serdecznie

#12 Ted69

Ted69

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 36 postów
  • Sprzęt:Kamper

Napisano 12 luty 2011 - 22:51

6. Puńsk - około 55km - wioseczka, której mieszkańcy to w wiekszości Litwini. Warto to zobaczyć zagrode litewską - tj. muzeum na wolnym powietrzu (przy wjeździe od Sejn) oraz prywatną izbę etnograficzną z przeszło 2 tys. eksponatów. Miejsce wmiarę ciekawe.

Zaraz obok skansenu jest bardzo fajny zajazd - "U┼żeiga", z kuchnia regionalna litewska - polecam
Dołączona grafika

http://www.punsk.com.../skansen_pl.htm

Ruska Bania jest we Frąckach. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Na sekacza warto sie wybrac na jakis festym folklorystyczny i zobaczyc jak sie to robi a pozniej kupic taki jeszcze cieply, prosto z ogniska.

#13 stef

stef

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1529 postów
  • SkądChoroszcz k.Białegostoku
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:VW T4 Eurosky 550
  • Holownik:Xsara Picasso 1.8 +LPG

Napisano 13 luty 2011 - 22:05

Jeśli jeszcze nie byliście nad Kanałem Augustowskim to koniecznie musicie go zobaczyć.
Kiedyś zrobiłem mały przewodnik po kanale: http://mojuaz.com/ka...Augustowski.pdf - może się komuś przyda.

Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com

#14 comsio

comsio

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1042 postów
  • Telefon:Na pw
  • SkądZąbki
  • Sprzęt:Namiot
  • Model:Ducato II 2,5 TDI 670 Eura Mobile

Napisano 26 luty 2011 - 19:25

W 2008 roku zwiedziłem Wigry itd. Fajny 3- poziomowy camping w Bryzgielu. Warto jeszcze raz tam pojechać. I na zlot pojadę, posmakować żytniego bimberku :) kartaczy itd. Były również tam ryby do połowów, naprawdę polecam. :blagac:

Użytkownik comsio edytował ten post 27 luty 2011 - 21:56

e9e05bfaae994e6em.jpg

Asia i Wiesław Pozdrawiają

#15 szary11

szary11

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 8905 postów
  • Skądpodlaskie

Napisano 27 luty 2011 - 04:38

Cosimo, też byłem na tym kempingu. Nawet 2 razy. Kemping jest fajny, dla mnie nawet bardzo. Ale te dzieciaki (obsłga)... :)

Cały czas się czuło ich oddech na plecach. Pilnują by żadna złotówka im nie przepadła (np. chwilowa paro minutowa wizyta gości z poza kempingu i już płać). Ciągle filują co robisz. Tak deko nie swojo się czułem, mimo, że sumienie miałem czyste :)

PS. Niebawem dorzucę kilka nowych punktów do zwiedzenia - już zebrałem informacje ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych