Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Viatoll na Węgrzech i Słowacji?

Opłaty Viatol winiety

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paweł Prokop

Paweł Prokop

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 184 postów
  • Telefon:509115116 Pn-Pt 9-17
  • SkądRzeszów
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Fendt 465SFB Tendenza
  • Holownik:RENAULT Grand Scenic

Napisano 20 marzec 2017 - 20:07

Czy ktokolwiek z szanownych forumowiczów posiada wiedzę popartą prywatnym doświadczeniem w zakresie poboru opłat za przejazd po Słowackich drogach zespołem pojazdów powyżej 3.5T? Czy istnieje jakiś ichniejszy system poboru opłat, ekwiwalent kochanego przez nas VIAtoll'a, na drogach innych niż Autostrady i drogi expresowe? Czy ktokolwiek podróżował po Słowacji takim zestawem?

Wiem, że dla samochodów ciężarowych i autobusów obowiązuje Myto (http://www.info-myto...yto-sk-slowacja), jednakże nie udało mi się odszukać informacji dotyczących definicji pojazdu ciężarowego. Odnosząc się do rodzimego Via tolla, każdy pojazd lub zespół pojazdów powyżej 3.5 tony jest pojazdem ciężarowym. A jak to się ma na Słowacji?
Spotkałem się z poglądem, że przyczepy Campingowe są zwolnione... ale jak to jest naprawdę? Ktokolwiek WIE?

Z góry serdeczne dziękuję za pomoc .

sig-0b61125b-86df-4604-8e9b-908dfb69f5e0

... a ja w domu mam przyczepkę, żonę, synka oraz psa!

#2 TOM3653

TOM3653

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10825 postów
  • Model:Taka malutka Adria ;)
  • Holownik:Automatyczny Hultaj ;)

Napisano 20 marzec 2017 - 20:33

Czytaj forum jest wszystko opisane.

"Wszys­tko na­leży up­raszczać jak tyl­ko można, ale nie bardziej." :ee:
299e10dcfa981.jpg23ca9a81d4c20.jpg
Holownik :]                                  Mały zestaw :]                        I troszkę większy :]

#3 marmatjul

marmatjul

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 93 postów
  • Telefon:605575777
  • SkądPszczyna
  • Model:Dethleffs Camper 560 SK 1700 DMC
  • Holownik:Mitsubishi L200 2008 163 KM

Napisano 20 marzec 2017 - 20:45

Witam

Posiadam taki zestaw

Na Słowacj sprawa prosta kupujesz 2 winiety 1 na samochód druga na przyczepę w aplikacji eznamka

Na Węgrzech jest to trochę bardziej skąplikowane

Jezeli twój zestaw nie przekracza 3,5 t kupijesz tylko winietke  D1

jezeli twój zestaw przekracza 3,5 t to na przyczepe winieta U a na samochód :

D1 jeżeli to osobówka do 7 osób  

D2  jeżeli samochód jest powyżej 7 osób lub jest  busem kamperem lub w dowodzie rej w polu J  ma wartość  N1 (pickupy i osobowe ciężarówki)

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

nie ma w tych krajeach odpowiednika naszego VIATOOL dla takich zestawów jak nasze

Użytkownik marmatjul edytował ten post 20 marzec 2017 - 20:47

PSY SZCZEKAJĄ - KARAWANA JEDZIE DALEJ

#4 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1816 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:Hobby T70HQ

Napisano 20 marzec 2017 - 21:05

Witam

Posiadam taki zestaw

Na Słowacj sprawa prosta kupujesz 2 winiety 1 na samochód druga na przyczepę w aplikacji eznamka

Na Węgrzech jest to trochę bardziej skąplikowane

Jezeli twój zestaw nie przekracza 3,5 t kupijesz tylko winietke  D1

jezeli twój zestaw przekracza 3,5 t to na przyczepe winieta U a na samochód :

D1 jeżeli to osobówka do 7 osób  

D2  jeżeli samochód jest powyżej 7 osób lub jest  busem kamperem lub w dowodzie rej w polu J  ma wartość  N1 (pickupy i osobowe ciężarówki)

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

nie ma w tych krajeach odpowiednika naszego VIATOOL dla takich zestawów jak nasze

Osobówki na Węgrzech nie dopłacają do przyczepy powyżej 3,5T. Ogólnie dla winiety D1 nie ma winiety U, ona obowiązuje z winietami D2 i B2 czyli kamperami, ciężarówkami i autobusami

#5 marmatjul

marmatjul

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 93 postów
  • Telefon:605575777
  • SkądPszczyna
  • Model:Dethleffs Camper 560 SK 1700 DMC
  • Holownik:Mitsubishi L200 2008 163 KM

Napisano 20 marzec 2017 - 21:11

Masz racje bartosz , mój samochód wymaga winiety D2 w związku z tym z cepką muszę mieć winete U

czyli prostując mój błąd :  jak łapiesz sie holownikiem na winete  D1 to nic więcej nie kupujesz 

Użytkownik marmatjul edytował ten post 20 marzec 2017 - 21:13

PSY SZCZEKAJĄ - KARAWANA JEDZIE DALEJ

#6 maarec

maarec

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3647 postów
  • SkądCzęstochowa
  • Model:Adria Altea
  • Holownik:Smax 2.0 TDCI

Napisano 20 marzec 2017 - 21:36

Osobówki na Węgrzech nie dopłacają do przyczepy powyżej 3,5T. Ogólnie dla winiety D1 nie ma winiety U, ona obowiązuje z winietami D2 i B2 czyli kamperami, ciężarówkami i autobusami

tak jest.

temat niestety do zamknięcia, bo było o tym na forum - np temat winiety 2017

chyba, że kolega ma holownik, który sam przekracza 3,5t dmc to wtedy faktycznie myto

Zapraszam na naszego bloga http://www.nacamping.pl/ Dołączona grafika

#7 Paweł Prokop

Paweł Prokop

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 184 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 21 marzec 2017 - 11:24

Dziękuję za odpowiedź, ale chyba niezbyt zrozumiale sprecyzowałem pytanie... Przypomnę, że nie interesują mnie autostrady i drogi expresowe więc eznamka odpada!

Zapytałem o system Myto (odpowiednik polskiego ViaTolla) i definicję pojazdu ciężarowego - czy także dla zespołu pojazdów powyżej 3.5T, na drogach innych niż expresowe i autostradowe Słowacji. 
Rozumiem, że zbyt "skąplikowane" zadałem pytanie.
Wg Viatolla, wszystkie zestawy powyżej 3.5T to ciężarówki dlatego pytam czy ktokolwiek wie jak to jest na Słowacji z tym MYTEM!

#8 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1816 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 21 marzec 2017 - 11:25

Nie podlegamy pod E-Myto na Słowacji. Jedziesz jako auto z przyczepą, chyba że Twój Scenic jest zarejestrowany jako ciężarówka i przekracza 3,5T

#9 Paweł Prokop

Paweł Prokop

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 184 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 21 marzec 2017 - 11:41

Znalazłem taką informację na stronie słowackiego myta:

"4. Pojazdy zobligowane do uiszczania opłaty drogowej są w znaczeniu właściwych postanowień ustawy o poborze opłaty drogowej pojazdami silnikowymi o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t albo zespołami pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t określonymi w załączniku nr. 1 część B pkt. 2, 3 i 5 ustawy nr. 725/2004 Dz.U. o warunkach eksploatowania pojazdów w ruchu drogowym oraz o zmianie i uzupełnieniu niektórych ustaw w brzmieniu obowiązującym (pojazdy kategorii M, N i G), oprócz zespołów pojazdów utworzonych pojazdem silnikowym kategorii M1, N1, M1G i N1G. Szczegółowe informacje o kategoriach pojazdów silnikowych zobligowanych do uiszczania opłaty drogowej są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa komunikacji, budownictwa i Rozwoju Regionalnego republiki Słowackiej."

Niestety nie znam definicji kategorii słowackiej M1, która różnić się może od polskiej. dla przykładu wg Polskiego kodeksu drogowego:

"1. Kategoria M: pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła, w tym:1) kategoria M1: pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy;pojazd do 8 miejsc nie licząc fotela kierowcy!"

Jak widać na powyższym, nawet w polskim kodeksie nic nie piszą o masie, tylko o charakterze eksploatacji i ilości miejsc osób. Co ciekawe mozę to bład w druku ale dalsze kategorie z indeksem 1 mają ograniczenia 3.5T

Użytkownik Paweł Prokop edytował ten post 21 marzec 2017 - 11:45

#10 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1816 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 21 marzec 2017 - 12:01

Tutaj masz stronę gdzie możesz zakupić winietę elektroniczną https://www.eznamka.skCzęsto jeżdżę po SK i mam wykupioną winietę dla auta i przyczepy, masa składu 4,5T. Kilka razy mnie już kontrolowano pod względem winiet jeszcze jak były winiety naklejane i nigdy nie było problemu że mam złą winietę.

P.S.

Zaciekawiło mnie to co wkleiłeś powyżej i znalazłem informację że skład powyżej 3,5T obowiązuje E-Myto w przypadku transportu towaru

"Pojazdy zobowiązane do uiszczenie opłaty drogowej to pojazdy silnikowe o łącznej masie powyżej 3,5 t albo zespoły pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t przeznaczone do transportu towaru oraz pojazdy silnikowe umożliwiające transport ponad dziewięciu osób łącznie z kierowcą."

#11 jacek00

jacek00

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2485 postów
  • SkądWarszawa
  • Model:Jeszcze Adria Altea 432PX | Wkrótce Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 21 marzec 2017 - 12:33

Znalazłem taką informację na stronie słowackiego myta:

"4. Pojazdy zobligowane do uiszczania opłaty drogowej są w znaczeniu właściwych postanowień ustawy o poborze opłaty drogowej pojazdami silnikowymi o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t albo zespołami pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t określonymi w załączniku nr. 1 część B pkt. 2, 3 i 5 ustawy nr. 725/2004 Dz.U. o warunkach eksploatowania pojazdów w ruchu drogowym oraz o zmianie i uzupełnieniu niektórych ustaw w brzmieniu obowiązującym (pojazdy kategorii M, N i G), oprócz zespołów pojazdów utworzonych pojazdem silnikowym kategorii M1, N1, M1G i N1G. Szczegółowe informacje o kategoriach pojazdów silnikowych zobligowanych do uiszczania opłaty drogowej są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa komunikacji, budownictwa i Rozwoju Regionalnego republiki Słowackiej."

Niestety nie znam definicji kategorii słowackiej M1, która różnić się może od polskiej. dla przykładu wg Polskiego kodeksu drogowego:

"1. Kategoria M: pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła, w tym:1) kategoria M1: pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy;pojazd do 8 miejsc nie licząc fotela kierowcy!"

Jak widać na powyższym, nawet w polskim kodeksie nic nie piszą o masie, tylko o charakterze eksploatacji i ilości miejsc osób. Co ciekawe mozę to bład w druku ale dalsze kategorie z indeksem 1 mają ograniczenia 3.5T

Kategorie M, N będą takie same jak w Polsce. To nie są wewnętrze przepisy danego kraju a przepisy unijne, do których przepisy krajowe musiały się dostosować. To dokładnie jak z kategoriami prawa jazdy, gdzie B96 nie jest polskim wymysłem a unijnym.

http://ec.europa.eu/...e_categories_pl

Użytkownik jacek00 edytował ten post 21 marzec 2017 - 12:34

#12 dranon

dranon

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądŁódź
  • Model:Sprite Europa 520
  • Holownik:Peugeot 807 2.2 16V

Napisano 21 marzec 2017 - 14:26

Podłączę się: czy w związku z 1) kategoria M1: pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy;pojazd do 8 miejsc nie licząc fotela kierowcy to samo obowiązuje na Węgrzech?

E-matrica wyróżnia kategorie D1 (<7 osób ) i D2 (>7 osób ).

Mój holownik to Peugeot 807, w dowodzie ma wbite 8 miejsc (i tyle też ma, ale realnie jeżdżę bez kanapy w trzecim rzędzie, więc miejsc jest 5) - jaka to kategoria?

Użytkownik dranon edytował ten post 21 marzec 2017 - 14:27

#13 maarec

maarec

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3647 postów
  • SkądCzęstochowa
  • Model:Adria Altea
  • Holownik:Smax 2.0 TDCI

Napisano 21 marzec 2017 - 14:49

Podłączę się: czy w związku z 1) kategoria M1: pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy;pojazd do 8 miejsc nie licząc fotela kierowcy to samo obowiązuje na Węgrzech?

E-matrica wyróżnia kategorie D1 (<7 osób ) i D2 (>7 osób ).

Mój holownik to Peugeot 807, w dowodzie ma wbite 8 miejsc (i tyle też ma, ale realnie jeżdżę bez kanapy w trzecim rzędzie, więc miejsc jest 5) - jaka to kategoria?

w DR masz 8 miejsc i tylko to interesuje policję. W związku z tym kategoria D2 i vinieta na przyczepę - U... bardzo drogo wyjdzie Ci to jedno miejsce w papierach. coś ponad 22E różnicy na tygodniowej winiecie

Załączone miniatury

• kat hu.jpg

Zapraszam na naszego bloga http://www.nacamping.pl/ Dołączona grafika

#14 Paweł Prokop

Paweł Prokop

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 184 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 21 marzec 2017 - 16:04

Jak więc widać, każdy kraj ma swoje zagadki :P
Buszując po sieci znalazłem wiele informacji jakoby Polska była jednym z nielicznych krajów UE, które pojazdy i zespoły pojazdów przekraczające 3.5T o charakterze osobowym oraz turystycznym traktują jako ciężarowe i pobierają myto. Znalazłem też info, że Słowacja robiła to samo jako jedna z pierwszych krajów w Europie... jednakże od stycznia 2010 zwolnili ruch aut osobowych w związku z "ruchem turystycznym" Ale wg informacji na emycie zespół pojazdów powyżej 3,5T nadal podlega - jedynie w zależności od rodzaju holownika. Teraz pytanie co to jest M1 na Słowacji bo jak widać nie każdy kraj ma te same definicje.

#15 dranon

dranon

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądŁódź
  • Model:Sprite Europa 520
  • Holownik:Peugeot 807 2.2 16V

Napisano 21 marzec 2017 - 17:25

w DR masz 8 miejsc i tylko to interesuje policję. W związku z tym kategoria D2 i vinieta na przyczepę - U... bardzo drogo wyjdzie Ci to jedno miejsce w papierach. coś ponad 22E różnicy na tygodniowej winiecie

I tu kolejna zagadka - na zrzucie ekranu mowa o pojazdach "przewożących 7 osób włącznie z kierowcą". Jak na to patrzeć? :)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Opłaty, Viatol, winiety

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych