Skocz do zawartości
MKJ

Wymiana gniazda 13 pin

Rekomendowane odpowiedzi

MKJ

Witam.

Nie mam w swoim gnieździe 10,11,12 pinu, pin 9 nie jest podłączony.

Chcę wymienić gniazdo na nowe i dołożyć kable żeby w przyczepie działało oświetlenie i lodówka.

Mam pytanie odnośnie kabli w starym gniazdku (zaznaczone na zdjęciu). O ile biały jest zmostkowany z pinem 2 więc tu wystarczy obciąć (tak mi się wydaje) i po problemie, to nie wiem gdzie podłączyć ten czarny? 

post-19269-0-75762400-1488990015_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

To jest mikrostyk "wyłączający" wsteczny. Czyli dzięki temu auto wie, że jest podpięta cepa i np wyłącza czujniki cofania.

Możesz tego w ogóle nie podłączać.

Edytowane przez jacek00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MKJ

Dzięki za odpowiedź.

W takim układzie to i tak miałem coś zrąbane, bo czujniki cały czas piszczą jak cofam z przyczepą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madmir

To jest mikrostyk "wyłączający" wsteczny. Czyli dzięki temu auto wie, że jest podpięta cepa i np wyłącza czujniki cofania. Możesz tego w ogóle nie podłączać.

Niestety nie jest to styk wyłączajacy wsteczny. Mikrowyłącznik  który jest zaznaczony na zdjęciu rozłącza światło przeciwmgielne w samochodzie jak jest podpięta przyczepa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

Niestety nie jest to styk wyłączajacy wsteczny. Mikrowyłącznik który jest zaznaczony na zdjęciu rozłącza światło przeciwmgielne w samochodzie jak jest podpięta przyczepa.

To też rozłącza + to co napisałem powyżej. Wyłączający celowo było w cudzysłowie

Edytowane przez jacek00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MKJ

Czyli reasumując, czarny nie podpinam a biały podłączam pod pin 2.

Mam jeszcze pytanie o czerwony, był podłączony pod pin 9, grubość chyba 2,5 mm czy mogę go wykorzystać jako masa dla pinu 10 czy ciągnąć nowy grubszy kabel? Na 9 pin będę ciągną 4mm2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maciejkos

Pin 9 to plus więc nie możesz zrobić z niego masy, chyba że przepniesz go w bagażniku z wiązki do "blachy". W przypadku masy dla pin 10 czyli pin 11 lepiej dać też 4mm2

Edytowane przez maciejkos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elvis52

U mnie śmiga na 2,5mm i ładowanie aku mam na krańcach kabla 14,6v więc nie widzę potrzeby instalacji na 4mm. Oczywiście na równi z lodówka załączoną podczas jazdy to można zapomnieć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maciejkos

Bo 10 i 11 jest tylko do lodówki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elvis52

U mnie jest do lodówki i aku. Po cholerę bawić się z przełącznikami, przekaźnikami itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

A u mnie 10 jest od lodówki, 11 to masa. Do aku mam nr 9.

Edytowane przez jacek00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MKJ

Maciek właśnie tak chcę zrobić żeby ten kabel 2,5mm2 który mam wpięty pod 9 pin przełożyć na 11 pin i podpiąć do

karoserii jako masa dla 10 pinu a do 9 pociągnąć nowy od accu.

Jeśli u Łukasza chodzi bez problemu to spróbuję zostawić ten 2,5mm2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maciejkos

Krzysiek tak czy siak ciągniesz nowe kable. Proponuję zrobić to porządnie i mieć z głowy. Do niwego gniazda podpinasz pierwsze 8 pin. Czarne możesz podłączyć tak jak w starym gnieździe lub spiąć ze sobą bo nie będziesz miał przeciwmgielnych. Resztę kabli ciągnął bym na nowo tj. 9 i 13 na 2.5mm2 lub 4mm2(9 może zostać stary) i 10 i 11 na 4mm2. Kable kup sobie pojedyñczo na metry i dołącz do oryginalnej wiązki owijając taśmą. Ja tak mam u siebie bo oryginalna wiązka 13pin miała małe przekroje.

Pisane na kolanie

Edytowane przez maciejkos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ed

U mnie jest do lodówki i aku. Po cholerę bawić się z przełącznikami, przekaźnikami itd.

Po to żeby było zgodnie z bezpieczeństwem i sztuką - to po pierwsze, a po drugie większe przekroje przewodów i przekaźnik w obwodzie lodówki mają sens - jaki - poszukaj na Forum. Co do przekroi przewodów to w swojej instalacji do lodówki zastosowałem przewody 6 mmi dopiero wtedy na grzałce lodówki jest napięcie zapewniające jej prawidłowe działanie. Przewody ( + i - ) poprowadziłem od akumulatora przez samochód i przyczepę do lodówki. Mało kto wie, że w instalacjach ze wspólną masą (-) sprawdza się stwierdzenie, że "masa masie nie jest równa" a masą wraca suma prądów ze wszystkich odbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MKJ

W sumie racja i spokój na przyszłość. Powymieniam na grubsze, mam całą wiązkę wyciągniętą na zewnątrz więc nie będzie problemu z dołożeniem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi