Skocz do zawartości

Upały groźne dla holowników


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

:) paręnaście lat temu trochę sie ścigałem amatorsko autkami i ofkors zaczynałem od malacza.

i tak co drugi miszcz miał taki "patent" podpatrzony jeszcze u rodziców z czasów prl

ze sie odchylało tylną klapę zeby lepiej chłodziło ...

i akurat w maluchu efekt był odwrotny :D

bo opływające auto powietrze nie pozwalało wydostać sie na zewnątrz przez kratki bo było wpychane przez otwartą klapę...

a projektanci wymyślili to tak że powietrze jest wręcz zasysane z tych otworów przez podciśnienie tworzące sie za samochodem ...

można by mnożyć takie historie gdzie "kombinowanie" przynosi  odwrotny od spodziewanego efekt :D

ps.

Żeby nie było żem taki mondry J to pamiętam jak oddałem swojego malucha do jednego z lepszych tunerów w PL (P. Krzysztofa Heinricha) i jak zobaczył „moje” delikatne modyfikacje silnika to tylko spytał …

Co za kondoniarz to zrobił ? … oczywiście grałem głupka ze tki już kupiłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 305
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak, macie oczywiscie racje, ja tylko opisalem swoj sposob na polepszenie chlodzenia asb w moim pojezdzie - to taka bardziej wypasiona wersja poloneza - z przodu sa 3 chlodnice, potem dlugachny rzedowy i wzdluznie ustawiony motor a potem dopiero dlugachna skrzynia biegow, potem wal i potem tylny most - no tak jak w zuku dla lepszego zrozumienia.

 

No i to wszystko jest od spodu przykryte trzema podlogami, ktore sie koncza pod tylnym siedzeniem.

No i ja glupi zdejmuje tylko te ostatnia, najwieksza podloge, dzieki czemu przestaje grzac mnie w nogi i lokcie tunel ktory przechodz przez cala dlugosc poloneza jak zapomne wlaczyc klimatyzacje oczywiscie, nie zauwazylem jednak zeby moj sposob dzialal odwrotnie niz zaplanowalem choc tez nikomu nie polecam nasladownictwa...

 

Malucha nie mialem, to nie wiem, zaczynalem zabawe w motoryzacje w KJS od kanciaka i lady, to zawsze bylo ogrzewanie i dmuchawa na full co powodowalo niezmiernie szybkie zbijanie temperatury motoru, ale za to dosyc nieprzyjemne w skutkach bylo dla zalogi, gdyz np. w A - grupie okna boczne byly z plexi i nie zawsze chcialy sie otwierac...

 

J.

Edytowane przez jacek l (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie głównie do użytkowników Fordów TDCI, jak zachowują się Wasze autka z przyczepą podczas jakiegoś dłuższego podjazdu pod górkę, np. takiego jakie są na trasie do Włoch? Mój Mondeo MK3 TDCI z przyczepą 1300kg, 4 osoby, bagaże podczas jakiegoś dłuższego podjazdu się grzeje, tzn. nigdy się nie zagotował ale temperatura w czasie takiej jazdy pokazuje cały czas około 110 stopni, dopiero podczas zjazdu jak odpuszczę gaz to spada do 90. Wszystko w układzie chłodzenia wymienione (może poza przewodami), czy to jest normalne w tych autkach? Mechanik mówi, że tak może się dziać, mnie to trochę martwi gdyż wcześniej miałem Octavię 90km tdi i nigdy wskaźnik nie przekroczył magicznych 90 stopni, nie ważne jak bym jeździł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem ... pełne auto + przyczepa + wzniesienie + lato ... nie znam auta któremu by nie skoczyła temp ponad 90-100

jak wskazówka nie przekracza czerwonego pola to wszystko jest ok. (moim zdaniem!)

ważne żeby mieć sprawny układ i świeży dobry płyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich Klapkach Kubota długi podjazd przyczepa 1200kg i temp.na zewnątrz powyżej 30o temp.

dochodzi do około 100o. Myślę że jakby poszła jeszcze trochę to nic by się nie stało, ale jak napisał

cicik jeżeli wskazówka nie dochodzi do czerwonego pola to wszystko powinno być :ok:

Nie wiem czy to prawda ale przy układach otwartych temp.silnika powinna mieć 90-95 o natomiast

w układach zamkniętych temp.może być wyższa nawet 125o. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 wcześniej miałem Octavię 90km tdi i nigdy wskaźnik nie przekroczył magicznych 90 stopni, nie ważne jak bym jeździł.

Bo tak jest w grupie VAG.

Wskaźnik na desce pokazuje orientacyjnie ale jest też zatrzymywany na tych 90*C. Jak byś miał do tego climatronic to jest specjalna kombinacja aby wprowadzić go w stan serwisowy i można podglądać wskazania różnych czujników.

Wtedy byś zobaczył, że jak jedziesz i masz 90*C na blacie to na climatronicu widzi już około 96*C.

To samo zobaczyłbyś podłączając jakiś komputer z VAG/VAS lub VCDS.

 

W Fordzie może pokazywać bardziej dokładnie i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie głównie do użytkowników Fordów TDCI, jak zachowują się Wasze autka z przyczepą podczas jakiegoś dłuższego podjazdu pod górkę, np. takiego jakie są na trasie do Włoch? Mój Mondeo MK3 TDCI z przyczepą 1300kg, 4 osoby, bagaże podczas jakiegoś dłuższego podjazdu się grzeje, tzn. nigdy się nie zagotował ale temperatura w czasie takiej jazdy pokazuje cały czas około 110 stopni, dopiero podczas zjazdu jak odpuszczę gaz to spada do 90. Wszystko w układzie chłodzenia wymienione (może poza przewodami), czy to jest normalne w tych autkach? Mechanik mówi, że tak może się dziać, mnie to trochę martwi gdyż wcześniej miałem Octavię 90km tdi i nigdy wskaźnik nie przekroczył magicznych 90 stopni, nie ważne jak bym jeździł.

Bez paniki . Ford tak ma. Proszę abyś przed wyjazdem przedmuchał powietrzem żaluzje chłodnicy(chodnice) bo moga byc lekko zapcgane przez robactwo itp. rzeczy. Ponadto zwróc uwage czy wszystkie kierownice wlotu powietrza na chłodnice sa poprawnie zamontowane i nie uszkodzone lub oberwane.

Taki mały przegląd samochodu przed podróżą  :drink:  w ręku.

Skody nie porównuj bo tam zawsze w gorących dniach jest miedzy 92 -96 non stop. Na kokpicie bedzie pokazywać 90 stopni.

Edytowane przez Helmut (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lipca zapowiadają upały powyżej 30 stopni C. dlatego warto zainteresować się stanem oleju w ASB i jeżeli nie był dawno wymieniany dokonać tzw. połowicznej wymiany oleju (płynu) oraz filtra.

Znacząco poprawi to pracę ASB oraz da gwarancją spokojnego urlopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Uspokoiliście mnie. W takim razie, holownik można uznać za gotowy do drogi, przeczyszczę tylko tą chłodnicę z owadów i myślę, że mnie nic nie zaskoczy. Zostaje tylko przegląd hamulców w Hobby, wymiana okładzin w Westfalii i można się pakować na kolejny podbój Italii (2 przyczepą a 6 w ogóle). Jak odbiorę przyczepę z przeglądu to wstawię zdjęcia jak umyję, gdyż do tej pory byłem tylko biernym użytkownikiem forum. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj(my)  o oleju w ASB.  Były moje doswiadczenia (przykre) opisane,  jezeli chodzi o ASB.  Majac świadomość ze będziesz ciagnąc przyczepę w upałach, szczegolnie gdzies na podjazdach, wolno w korku,  może dojsc do przegrzania oleju w ASB,  gdy ma przejechane swoje kilometry,  wiele kilometrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobry wieczór!

 

To mój pierwszy post na tym forum i od razu mam prośbę o poradę. Jestem pierwszy raz na urlopie z przyczepą (DMC1200), mam Forda 1.6 TDCi (90 KM) i w tych wysokich temperaturach musiałem już raz w polskich górach zatrzymać się, żeby dać się mu trochę schłodzić. Planowaliśmy podróż na południe Europy - czy macie jakieś porady dotyczące techniki jazdy, itd.?

 

Oczywiście przeczytałem już o wyłączaniu klimatyzacji, zastanawiam się też nad podróżowaniem nocą.

 

Interesuje mnie, między innymi, czy lepiej wg Was jechać na niższym biegu z wyższymi obrotami (wydaje mi się, że silnik ze względu na przełożenie skrzyni jest mniej obciążony) czy na wyższym?

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bercikrb rozumiem, że to focus z tym silnikiem? To to jest chyba akurat maksymalna przyczepa jaką możesz ciągnąć(sprawdź w dowodzie rejestracyjnym).

Poczytaj na naszym forum o wagach przyczep . 

Są to rzeczy, które mają bezpośredni wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

 

Co do samej jazdy, pamiętaj, żeby jechać tak, aby wykorzystywać maksymalny moment obrotowy. 

No i wiadomo, nie deptać przy niskich obrotach na wysokim biegu i katować na wysokich obrotach. Strasznej filozofii się tu nie wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego uważasz że musiałeś się zatrzymać? Ja mam 1.6 HDI, wprawdzie nie mam wskaznika temperatury, ale tą sprawdzam przez apke w telefonie. Nawet w największe upały w Chorwacji i przy podjazdach temperatura była w normie tzn w okolicy 80 stopni a jeździłem non stop z klimą.

 

Ja bym przede wszystkim sprawdził auto pod kątem chłodzenia. Płyn, wiatraki itp. Wg mnie przy sprawnym układzie nie powinno być problemu z chłodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w fordzie cmax i smax 2.0 tdci oba nigdy z przyczepą 1500kg nawet na bardzo stromych pojdazdach wskazówka nie przekroczyła stanu normalnego czyli pionowo w górę.. to samo mazda 6 2.0 benzyna zagazowana. Cmax raz sam wyłączył klime ale to raczej z braku mocy niż temperatury. Górka była solidna i jechał z gazem w podłogę ok 10 min na 4 biegu utrzymując 80kmh.

 

Koledzy wypadałoby rozdzielić chlodnicę silnika od tej od klimy i posprzątać syf który tam się dostał przez lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.