Skocz do zawartości

Nie działa lodówka


Ptoniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z faktem iż moja lodówka umarła ( jest rozszczelniona ) potrzebuję kupić sprawną i moje pytanie jest następujące: Czy miał ktoś do czynienia z takimi lodówkami ?

http://allegro.pl/nvox-lodowka-turystyczna-43l-agregatowa-24-230-gaz-i6718819513.html#thumb/1

Czy te lodówki są warte tych pieniędzy czy lepiej kupić używanego electrolux dometic taką jak miałem w przyczepie ?

 

Chyba że alternatywą jest zwykła lodówka na 220V

http://www.euro.com.pl/lodowki/mpm-mpm-46-cj-02-h.bhtml?

gclid=Cj0KEQiAl4TGBRDhgvmikdHPsdABEiQAtBcc8InVGn81to0jWSErMk6EiMIDco0E57clyabLxkepTfgaAjNc8P8HAQ&gclsrc=aw.ds&dclid=CIy41OOzy9ICFRbHsgodcTANTg

Proszę o podzielenie się swoim zdaniem na ten temat.

 

 

Witam!

Zacznę od końca. "Zwykła" (czyt. sprężarkowa) lodówka do użytkowania w przyczepie raczej się nie nadaje, chyba, że nie przeszkadza Ci hałas przez nią wprowadzany i potęgowany przez "pudło rezonansowe", jakim będzie cała przyczepa.

Pomijam już uzależnienie od dostępności przyłącza do sieci ~230 V.

Co do lodówki z pierwszej części pytania, to wydatek ok. 1100 zł. na produkt bliżej nieokreślonego producenta, prawdopodobnie "made in czajna", moim zdaniem, nie jest dobrym pomysłem. Ponadto, wspomniana lodówka:

1) nie może pracować na zasilaniu gazowym wewnątrz pomieszczeń, więc zamontowana w przyczepie, może być zasilana jedynie z 12 V lub ~230V.

2) ma o 50 % niższą moc przy podobnym zużyciu gazu, jak lodówka, którą miałeś oryginalnie.

3) ma o 15 % niższą moc w stosunku do lodówki oryginalnej, dla zasilania ~230 V i o 30 % dla zasilania 12 V

4) ma o 30 % niższą moc w stosunku do lodówki oryginalnej, dla zasilania 12 V

5) niewielka skuteczność chłodzenia (temp. chłodzenia do +2 st.C), która z pewnością zostanie dodatkowo zmniejszona przez wysokie temperatury zewnętrzne.

6) brak choćby niewielkiego zamrażalnika i ogólnie niewielka pojemność komory chłodniczej.

Reasumując: osobiście bym jej nie kupił. Wolałbym szukać typowo karawaningowej używki w bdb. stanie, ew. nowej.

Być może, są też jakieś szanse zakupu nowego, kompletnego agregatu do uszkodzonej lodówki (na zamówienie). Gdybym przewidywał, że przyczepa zostanie w moich rękach dłuższy czas, a jej stan byłby na tyle dobry, że warto byłoby kupić nawet nową lodówkę, to też brałbym to pod uwagę.

PS

Używkę trzeba bardzo dobrze sprawdzić osobiście i dokładnie obejrzeć, czy cały agregat posiada oryginalną powłokę malarską (malowanie proszkowe). Często sprzedający malują od nowa zwykłą farbą mocno skorodowane agregaty, aby wyglądały, jak nowe, co jednak nie gwarantuje trwałości i pozostawia dużą dozę niepewności na kolejne lata eksploatacji.

Agregat, to najważniejsza i najdroższa część lodówki. Palnik gazowy, grzałkę 12 V oraz grzałkę 230 V można zawsze wymienić niewielkim kosztem, dlatego trzeba sprawdzić, czy lodówka poprawnie chłodzi na jakimkolwiek zasilaniu, bo to będzie świadczyło o sprawności agregatu. Pozostałe elementy są łatwe i tanie w naprawie.

IMHO

Wracając do tematu lodówki - w mojej nie ma żadnej naklejki więc nie wiem dokładnie jaka to jest a co do pojemności ona też jest mała ale taka mi w zupełności wystarczy.

 

Twoja lodówka (wszystko na to wskazuje), to model Elektrolux RM 200. Produkowana była do czerwca 1993.

Od tej daty zastąpił ją model RM 4200 (wspominał Ci o nim Krzysztof, post #116), a kolejnym następcą był model RM 4210. Oczywiście konstrukcja i wymiary wspomnianych modeli jest zamienna i wymienione lodówki, bez problemów z mocowaniem, kominem itp. spraw, powinny pasować w miejscu Twojej oryginalnie zamontowanej.

Twoja oryginalna lodówka posiada pojemność 60 litrów i nast. wymiary: 628x486x476.

Nową można kupić bez problemów (przykładowa oferta).

W kwestii używek napisałem wyżej, ale jeśli znalazłbyś coś w bdb. stanie, bez poprawek sprzedającego, to warto taki zakup rozważyć.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki Kristofer za podzielenie się opinią ;)

Wygląda na to że nie ma co szukać tanich zamienników... cena nowej lodówki takiej jak oryginalna to niestety 1/3 wartości całej mojej budki  :oslabiony: a nie planuje jej trzymać dłużej niż 2-3 lata więc taka inwestycja to głupota. Do sezonu na wyjazdy jeszcze trochę czasu jest więc będę szukał używanej oryginalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć zawór gazowy do chłodziarki (na dole w szafce obok). Przełącz pokrętło lub przełącznik w chłodziarce na "gaz". Otwórz chłodziarkę i znajdź szklane, okrągłe okienko na dole w plecach chłodziarki. Odkręć pokrętło chłodzenia prawie na maksa. Wciśnij je i trzymaj. Naciśnij i przytrzymaj iskrownik, aż w okienku na dole w środku chłodziarki pojawi się płomyczek. Puść iskrownik. przytrzymaj wciśnięte pokrętło regulacji jeszcze przez kilka sekund, aż nagrzeje się bimetal i puść pokrętło (płomyk musi się nadal palić). I to wszystko jeżeli chłodziarka jest sprawna. Jeżeli nie zadziała, odczekaj kilka minut i powtórz czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam kolegów mam problem z lodówka tzn chłodzi tylko do 13 stopni a w zamrażalniku 2 stopnie gdy na dworze jest 20 jak dzisiaj... dzieje się tak zarówno na 220v jak i na gazie... co zauważyłem to że nagrzewa się zlew znajdujacy się nad nią? przyczepa wypoziomowana...co moge zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...co moge zrobić?

 

Sprawdzić drożność kratek wentylacyjnych.

Klasyczny objaw "fusów kawy".

Jeśli budka nigdzie nie jeździła, to podepnij ją i przejedź się kilka minut po polnych drogach.

Serio.

.

Na nagrzewanie się blatu też jest sposób.

Poszukaj na forum wiatraki lodówki.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Mam problem z lodówką. Przestała chłodzić na 230v,gazie.i 12v.Poczytałem forum i powolutku ogarnąłem najpierw gaz (zapchana dysza i brudny kominek)poczyściłem odpaliłem i sukces.

Następnie 12V (dodam ,ze niedawno wstawiłem aku do cepki),sprawdziłem przewody,napięcie wszystko ok.Postanowiłem pomierzyć grzałkę.Sprawdziłem jest ok.Po kolejnej godzinie szukania i zastanawiania się zmierzyłem napięcie na aku pod obciążeniem i okazało się ,że mam tylko 10,7V.Doładowałem aku,sprawdziłem,chłodzi -sukces.Zostało 230V ponownie sprawdzam przewody-ok

napięcie -ok.Wreszcie dotarłem z miernikiem do grzałki i nic,żadnego oporu.Czyli,że grzałka i tu moje pytanie.Jak ją wyjąć? I czy brak jakiegokolwiek wskazania na mierniku napewno kwalifikuje grzałkę do wymiany? Pomożecie? Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyciągnąć grzałkę Ci nie powiem, ale z tym aku to trochę chyba przekombinowane bo na 12v lodówka ma chłodzić tylko i wyłącznie podczas pracy silnika samochodu, gdzie to pobiera prąd z alternatora przez + postacyjkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprawdzane było na przewodach z grzałki, to zapewne grzała do wymiany, a jeżeli na włączniku to na dwoje babka wróżyła. Da się wymienić grzałkę po zdemontowaniu zewnętrznych kratek wentylacyjnych i dostępu do przewodów przy włączniku. Czasami lepiej wymontować lodówkę, gdy dostęp jest utrudniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartosz_b oczywiście masz rację ale jak pisałem niedawno wstawiłem dodatkowy aku i chciałem wszystko posprawdzać w garażu wszak sezon się rozpoczął.Mam już w aucie 13 pin i walczę,żeby z cepką spiąć. Mój błąd,że nie pomyslałemże aku nawet do prób nie dźwignie.

 

kmtaxi lodówka wytargana sprawdziłem na przewodach bezpośrednio przy grzałce.Dzięki za potwierdzenie,że grzałka do wymiany.Niestety nie mogę jej wydostać z komina a nie chciałbym rozbierać wszystkiego bo może jest łatwiejszy sposób.Wiem,że jest wygięta ale pojęcia nie mam czy powinna wyjść bez prucia komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co znaczy zero reakcji? Może masz to samo co u mnie,że aku na postoju nie daje wystarczajacego napięcia.Najlepiej dostać się do przewodów na lodówce i zmierzyc miernikiem napięcie przy załączonej lodówce ja tak zrobiłem i okazało się ,że mam za słabe napięcie.Podładowałem aku i na załączonym prostowniku załączyłem lodówkę 13,3V i ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.