Skocz do zawartości

Czy muszę montować przednie światła pozycyjne do Niewia126b


Krystian

Rekomendowane odpowiedzi

┬ž 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

1...

2...

...

6.pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;

 

tu można by jeszcze koledze zapodać warunki montowania tych świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

┬ž 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

1...

2...

...

6.pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;

 

tu można by jeszcze koledze zapodać warunki montowania tych świateł.

 

wszystko jest w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY, z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

 

linka

 

rozdział 3 - światła

i załącznik 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście chyba powinnienem zamontować te światełka.

 

Nie dajmy sie zwariować i nie wychodźmy przed szereg! W/g mnie światełka odblaskowe są w zupełności wystarczające dla Niewiadówek bo to małe, wąskie i krótkie przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy sie zwariować i nie wychodźmy przed szereg! W/g mnie światełka odblaskowe są w zupełności wystarczające dla Niewiadówek bo to małe, wąskie i krótkie przyczepki.
Według Ciebie wystarczą odblaskowe ale prawo jest prawem nie wspominając już o tym że przyczepa z przednimi lampami obrysowymi jest bardziej widoczna zarówno dla kierowcy jak i innych uczestników ruchu a koszt takiej lampy to ok. 10zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Ciebie wystarczą odblaskowe ale prawo jest prawem nie wspominając już o tym że przyczepa z przednimi lampami obrysowymi jest bardziej widoczna zarówno dla kierowcy jak i innych uczestników ruchu a koszt takiej lampy to ok. 10zł

 

jeśli chodziło by o koszt lampy, to pewnie nikt by się nie zastanawiał ;)

czasem prowadzenie przewodu w świeżo wyremontowanej budce nie jest proste

owszem, robiąc remont, warto się zastanowić :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pprzyczepy-wiola o jakim Ty prawie piszesz? Skoro przyczepka była rejestrowana przed wejściem przepisu wymagającego świateł obrysowych zamiast odblasków to znając zasadę, że prawo nie działa wstecz to trafiłeś kulą w płot. :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomano, wyczuwam trochę ironii w twojej wypowiedzi no ale to zrozumiałe skoro masz 40 postów więcej niż ja :look: Nie zwróciłem uwagi na rok produkcji przyczepy co nie zmienia faktu że taką przyczepę można w prosty sposób wyposażyć w światła obrysowe - przednie ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu i lepszą widoczność. Jestem na tym forum żeby wypowiadać własne zdanie bo trochę doświadczenia już mam.

Oczywiście masz racje..... prawo nie działa wstecz ale też nie zabrania dokynawać przeróbek o których mówimy.

 

Pozdrawiam

Ariel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepy-wiola bez urazy, skoro tak wyszło to przepraszam :look: Pewnie, że masz rację pisząc o bezpieczeństwie i widoczności ale prawo, jak sam zauważyłeś, nie ma tu zastosowania. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepę można w prosty sposób wyposażyć w światła obrysowe - przednie ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu i lepszą widoczność.

 

zgadzam się z przyczepy-viola.

 

dla mnie byłoby znacznie bezpieczniej, gdyby przyczepa Krystiana była wyposażona w przednie lampy obrysowe. Zestaw Krystiana byłby dobrze widoczny przy złej pogodzie. Co z tego, że prawo nie wymaga w tym roczniku przyczepy lamp? Przecież prawo nie zabrania takiego wyposażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wysoko je fabrycznie zainstalowane...

Obejrzałem dziś dokładnie przód przyczepy i stwierdzam że tak wysoko jak w twojej nie mam szans podnieść, bo musiał bym jakoś kable przeciągnąć a to wiąże się z ingerencją w poszycie a tego bym nie chciał. ;)

┬ž 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

1...

2...

...

6.pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;

A możesz kolego rozwinąć tą wypowiedź, bo mi chodziło o to że ja mam te światełka z przodu (pozycyjne lub obrysowe) mniejsza o nazwę. Tylko że one mi po lusterkach świecą i to mi przeszkadza. W pierwszej wersji pomyślałem o ich przełożeniu na dół. No i teraz pytanko czy to będzie legalne? Czy ta ustawa (lub inny przepis) mówią coś o dokładnej lokalizacji tych świateł? :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepy-wiola bez urazy, skoro tak wyszło to przepraszam :look: Pewnie, że masz rację pisząc o bezpieczeństwie i widoczności ale prawo, jak sam zauważyłeś, nie ma tu zastosowania. ;)
Spoko, przynajmniej wszyscy wiedzą o co nam chodzi ;)

 

A możesz kolego rozwinąć tą wypowiedź, bo mi chodziło o to że ja mam te światełka z przodu (pozycyjne lub obrysowe) mniejsza o nazwę. Tylko że one mi po lusterkach świecą i to mi przeszkadza. W pierwszej wersji pomyślałem o ich przełożeniu na dół. No i teraz pytanko czy to będzie legalne? Czy ta ustawa (lub inny przepis) mówią coś o dokładnej lokalizacji tych świateł? ;)

Nalepiej na dolnych przednich rogach (wtedy światła będą najdalej wysuniętym elementem przyczepy i w nocy będzie dobrze widoczny jej obrys ). Najlepiej zainwestuj w światła LED bo ich cena nie jest wygórowana a są jednocześnie bezawaryjne i mają mały pobór prądu. U nas są montowane tu:

http://przyczepy-wiola.eu/p,s,tow_lekkie,prod,15.html

(około 45cm od podłoża)

 

Pozdrawiam

Ariel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalepiej na dolnych przednich rogach (wtedy światła będą najdalej wysuniętym elementem przyczepy i w nocy będzie dobrze widoczny jej obrys )

Czyli rozumiem że jak zamienie te światła miejscami z odblaskami to będzie :look:

Pomyślałem że zanim to zrobię to najpierw po eksperymentuje. Mam gdzieś takie małe lampki LED na baterie do podświetlania szafek i przykleję je na próbę u dołu a później na górze i zobaczę która lokalizacja będzie najbardziej komfortowa w moim przypadku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalepiej na dolnych przednich rogach (wtedy światła będą najdalej wysuniętym elementem przyczepy i w nocy będzie dobrze widoczny jej obrys )

Czyli rozumiem że jak zamienie te światła miejscami z odblaskami to będzie :look:

Pomyślałem że zanim to zrobię to najpierw po eksperymentuje. Mam gdzieś takie małe lampki LED na baterie do podświetlania szafek i przykleję je na próbę u dołu a później na górze i zobaczę która lokalizacja będzie najbardziej komfortowa w moim przypadku ;)

 

Większość lamp obrysowych LED posiada już klosz z odblaskiem więc będziesz miał 2w1, posiadają też wiązkę którą można podpiąć pod przewód świateł w przyczepie za pomocą kostek scalających. Np. takie: http://fristom.pl/userfiles/gallery/1258029887FT17B.jpg są sprawdzone i tanie.

 

Pozdrawiam

Ariel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.