Skocz do zawartości

Czy muszę montować przednie światła pozycyjne do Niewia126b


Krystian

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od roku Niewiadów 126B z roku 1977. Moja przyczepka ma z przodu tylko białe odblaski. Nowsze N126 mają dodatkowo jeszcze przednie światła pozycyjne. Nie muszę robić badań terminowych.

 

Kodeks Dorgowy obecnie wymaga,aby przyczepy o szerokości min 1,6 m posiadały przednie światła pozycyjne.

 

Widocznie jak moją przyczepkę produkowali to wystarczyły odblaski i tak przyczepa uzyskała homologację.

 

Czy muszę montować ww światła?

 

Za bardzo nie chciałbym, jeżdzę po Polsce tylko w dzień. Nie chciałbym wiercić kolejnych dziur w laminacie. A nie wiem czym przykleić małe lampki pozycyjne. Czy utrzyma silikon światła jeżdżąc po naszych drogach.

 

Nie chciałbym mieć problemów w trasie z drogówką.

 

Ale np obecnie nie można rejestrować aut dwusuwowych, ale dawniej zarejestrowane sprawne trabanty i wartburgi jeszcze mogą jeździć.

 

Co sądzicie o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak jest jak piszesz, bo np. dawniej rejestrowane przyczepy (i samochody) nie miały świateł przeciwmgielnych i teraz też nie muszą ich mieć. Moja przyczepa jest też z 1977 r (pierwsza rejestracja 1984) ale przednie pozycyjne ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle ,z e dla swietego spokoju :ok:

 

montuj swiatełka , zawsze to z daleka Cie widac i Twoja przycepke...

 

dla naszego i Twojego bezpeczenstwa ....Ja bym montował , koszt mały bo 8 zł 2 szt na allegro , a jakie bezpeiczenstwo...

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście chyba powinnienem zamontować te światełka.

 

Myślicie, że silikon utrzyma przyklejone lampki, nie oderwie się to podczas wstrząsów na naszych pięknych drogach.

 

Chyba, że znacie jakieś inne lepsze kleje do laminatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Oldtimerka z '71r też ma tylko odblaski (też są widoczne dla jadących z przeciwka), w tamtych latach to wystarczało, sprzęt ma homologację, jest zarejestrowany więc nie masz sie czym martwić. Kiedyś tez miałem taki dylemat. Moja rada, olej to, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła proponuję przykręcić na wkręty a nie kleić. I tak musisz zrobić otwór na kable, więc 2 otworki na wkręty już niczego nie popsują. Uszczelnić proponuję autokitem, sprawdza się znacznie lepiej niż masa silikonowa. Ja tak zrobiłem 2 lata temu przy wymianie lampek i wszystko jest szczelne (poprzednie lamki całe popękały od od działania czynników atmosferycznych).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek ma racje , lepiej przykrecic lampki wkretami., sam wczoraj wierciłem w mojej ence nowe dziury na przykrecenie rejestraci (ramki) i poszło bezproblemowo :hop1::ok: śrubki dla świetego spokoju wkręcałem na kleju uszczelniajacym cos a la kit( masa uszczelniajaca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Montować nie musisz bo przyczepka jest z 1977roku tak jak np światło przeciwmgielne.. lub np pasy bezpieczeństwa w starym zuku nie było i montowac ich nietrzeba liczy sie jak wyszło z fabryki, ale dla swojego bezpieczeństwa bym zamontował. Ja przykrecałem na wkręty + masa uszczelniajaca...a i załóż je w miejscu takim zeby ci sie w lusterkach nieodbijały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie znalazłem innego tematu więc moje pytanie zamieszczam właśnie tu.

Sprawa tyczy się właśnie przednich świateł pozycyjnych.

Ciekawy jestem jak jest to rozwiązane w waszych przyczepach. Chodzi o to że moje światła są na pozycji 1 (zdjęcie) a na pozycji 2 są odblaskowe (z tego co porównywałem to ma tak większość przyczep). Problem w tym że jak jadę w nocy to te światełka bardzo ładnie świecą ale w moje lusterka.

Wpadłem na taki pomysł żeby zamienić miejscami lampki z odblaskami. Pracy nie było by wiele ale zastanawiam się czy tak można?

Może po takiej zamianie będą one zbyt nisko i niezgodnie z jakimiś przepisami. No bo wkońcu czemu producenci montują je właśnie na takiej wysokości?

Czy jest może ktoś kto się w tym orientuje? A może macie jakieś inne sposoby na taki problem?

post-126836-imported-75d7194f-f927-4396-96b2-8530c496eebb_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bambosz99, te światła pozycyjne fachowo nazywają się obrysowymi i defacto powinny być zamontowane jak najwyżej by informowały innych użytkowników ruchu drogowego że jadący pojazd ( lub jakiś jego człon ) jest wysoki oraz szeroki ( jak mamy w przyczepach, które zawsze są szersze niż nasze holowniki )

ja też mam tak, że światła obrysowe oświetlają mi tył holownika, ale idze się do tego przyzwyczaić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może ja jestem jakiś zbyt wymagający ale te światła naprawdę świecą centralnie w lusterka i jest to strasznie wnerwiające do tego stopnia że w nocy naprawdę nic w nich nie widać. W towarówce mam je właśnie nisko mimo że jest wysoka.

A może podnieś je jeszcze wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.