Skocz do zawartości

Kilka pytań nowicjusza


tigga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wybieram się za tydzień na Węgry, co prawda pod namiot ale już widzę że Wasze forum jest świetnym źródłem informacji i dla "braci z Wigwamów" smirk(1).gif W zeszłe lato zainaugurowałem wakacje pod namiotem, ale było to w gospodarstwie agroturystycznym. Na camping jadę pierwszy raz w życiu. Mam więc, za pozwoleniem kilka pytań:

 

Prąd

  • Czy ta opcja dotyczy jedynie kamperów i przyczep? Widziałem w kilku opisach campingów opcje cenowe pt. samochód+namiot+ prąd a innym razem adnotacje że tylko właśnie jak napisałem wcześniej. Może ktoś wie jak to wygląda w praktyce na Węgrzech?
  • Czy są jakieś wymagania co do przyłącza z mojej strony? Czy wystarczy że się wepnę tą specjalną końcówką, a co za pajączka zrobię sobie z mojej strony to już moja sprawa?

Grill

  • Czy na campingach są jakieś obostrzenia w ogóle co do użytkowania grilla (na razie nieważne czy gazowy, elektryczny czy węglowy). Niemile widziane, wydzielone miejsca?
  • Czy zasady dot. otwartego ognia (zakazany jak się domyślam) narzuca elektrykę lub gaz?

pozdrawiam i góry dziękuję za wszelkie rady

 

tigga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Węgrzech nie spotkałem innych wtyczek niż takich jak są u nas stosowane (choć nie musi to być regułą). Licz się z tym, że mogą być bezpieczniki np 6 lub 10A , więc podłączenie czajnika elektrycznego o mocy np 2,5 kW może być utrudnione. Pajączka możesz sobie zrobić.

 

Nie spotkałem się z problemami grillowymi na Węgrzech.

 

Moje uwagi tyczą małych campingów, nie wiem jak jest w kombinatach ale tych raczej unikam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Węgrzech nie spotkałem innych wtyczek niż takich jak są u nas stosowane

A "nasze" to takie jak w domu czy np. taka jak w tym poście

 

Licz się z tym, że mogą być bezpieczniki np 6 lub 10A , więc podłączenie czajnika elektrycznego o mocy np 2,5 kW może być utrudnione.

Czyli kuchenka elektryczna tym bardziej --> witaj propan-butanie.

 

Moje uwagi tyczą małych campingów, nie wiem jak jest w kombinatach ale tych raczej unikam.

Mam "na widelcu" Bogacs, Camping Tulipan, ewentualnie Hajduszoboszlo i taki nad Balatonem. Jaka to kategoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do przyłączenia prądu do namiotu wystarczy zwykły przedłużacz z tych tzw. ogrodowych. Prąd zazwyczaj jest ok. 8-10 amper tak,że spoko wystarczy do czajnika, a kuchenka też ok. (no może nie w komplecie - czajnik i kuchenka). A butle z p/b to i tak bym zabrał co by złego nie kusić.

Edytowane przez Arkady11 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A "nasze" to takie jak w domu czy np. taka jak w tym poście

 

 

Czyli kuchenka elektryczna tym bardziej --> witaj propan-butanie.

 

 

Mam "na widelcu" Bogacs, Camping Tulipan, ewentualnie Hajduszoboszlo i taki nad Balatonem. Jaka to kategoria?

 

Takich jak w "tym poście" na Węgrzech nie spotkałem, choć nie wykluczam, że mogą być. Rozwiązanie jest proste . Taka właśnie wtyczka , 1 m kabla i standardowe gniazdko na końcu a dalej normalny przedłużacz.

 

 

Butlę 2 lub 3 kg i tak bym zabrał, kuchenkę 2 palnikową też i lampkę gazową tez.

 

Na temat konkretych campingów nie będę się wypowiadał. Ale........... kiedyś podjechałem na camping w Heviz, ceny były zabójcze. Kilka kilometrów dalej, nad Balatonem znalazłem mały prywatny camping za 20% ceny której żądano w Heviz. Dla mnie komentarz zbyteczny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na campingach są jakieś obostrzenia w ogóle co do użytkowania grilla (na razie nieważne czy gazowy, elektryczny czy węglowy). Niemile widziane, wydzielone miejsca?

Czy zasady dot. otwartego ognia (zakazany jak się domyślam) narzuca elektrykę lub gaz?pozdrawiam i góry dziękuję za wszelkie rady

 

jeśli jest zakaz to dotyczy grilla węglowego, nawet tam gdzie są zakazy grillowania, nikt się nie czepia gazowców czy elektrycznych, toć to prawie jak patelnia :hmm:

takie obostrzenia powinny być w regulaminie, może jest na www ?

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest u Węgrów, ale w Chorwacji miałem prąd w namiocie, a podłączyłem się "pomarańczowym ogrodowcem".

 

Dla kontrastu w Polańczyku spotkałem się z kategoryczną odmową.

 

Co do wtyczek. Zwykle to "oni" dostosowują się do klienta. Warto jednak mieć przedłużacz w wtyczką typu E/F (uniwersalny Niemcy/Francja).

 

CEE_7-7.jpg

(foto. Chamaeleon)

Zwykle przedłużacze fabrycznie mają taki wtyk, ale jeśli sam robisz przedłużacz to musisz poszukać odpowiedniej wtyczki.

 

Czasami może zabraknąć wolnych gniazdek typu E i warto mieć przejściówkę z taką wtyczką:

 

16A-plug.jpg

(foto: Ali@gwc.org.uk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Mam kabel "kosiarkowy", dwużyłowy. Podłączać zamierzam: lodówkę turystyczną (wtyk bez uziemienia), ładowarki, światło i może małą kuchenkę (nie wszystko na raz oczywiście). Sugerujecie zainwestowanie w kabel trójżyłowy, czy się obędzie?

I jeszcze jedno - bezpieczniki. Czy zabrać ze sobą jakieś w razie gdybym przesadził z obciążeniem? (dawno temu w Holandii prawie sfajczyliśmy instalację gotując w toalecie wodę na 3 ruskie grzałki hehe hehe(1).gif ). Czy po prostu tego słupka się nie tykam i wołam obsługę kempingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na Węgrzech , polskiej wtyczki nie uświadczysz na całym polu . Sam nie miałem, ale na szczęście blisko był sklep elektryczny i na poczekaniu zrobili mi przejściówkę za 2100 forint

 

Tak wygląda skrzynka na polu :

 

 

 

 

Czyli jednak prosty wniosek, zabrać przejściówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Mam kabel "kosiarkowy", dwużyłowy. Podłączać zamierzam: lodówkę turystyczną (wtyk bez uziemienia), ładowarki, światło i może małą kuchenkę (nie wszystko na raz oczywiście). Sugerujecie zainwestowanie w kabel trójżyłowy, czy się obędzie?

I jeszcze jedno - bezpieczniki. Czy zabrać ze sobą jakieś w razie gdybym przesadził z obciążeniem? (dawno temu w Holandii prawie sfajczyliśmy instalację gotując w toalecie wodę na 3 ruskie grzałki hehe hehe%281%29.gif ). Czy po prostu tego słupka się nie tykam i wołam obsługę kempingu?

 

Słupka się nie tykasz i wołasz obsługę w końcu płacisz za używanie prądu.

Jeszcze zależy też na jaki kemping trafisz bo na niektórych masz opłatę za zużytą energię wg licznika a nie opłatę dobową. Wiec musisz zawołać obsługę żeby cię podpięła i włączyła bezpiecznik na danym liczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujecie zainwestowanie w kabel trójżyłowy, czy się obędzie?

Coś mi się wydaje, że kuchenka ma obudowę metalową i pewnie tylko I klasę izolacyjności. Wtedy potrzebujesz 3-żyłowy.

 

Jestem na Węgrzech , polskiej wtyczki nie uświadczysz na całym polu.

Nie ma polskich wtyczek. To co na co dzień używasz w domu to wtyczki typu E (tzw. francuski) lub uniwersalne E/F (pasujące do gniazd francuskich i niemieckich).

Natomiast te niebieskie to zdecydowany standard w karawaningu. Pole namiotowe przystosowane do obsługi przyczep i kamperów "musi" dysponować takimi gniazdami.

 

Oczywiście odpowiedni zestaw przejściówek to bardzo dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem na Węgrzech , polskiej wtyczki nie uświadczysz na całym polu . Sam nie miałem, ale na szczęście blisko był sklep elektryczny i na poczekaniu zrobili mi przejściówkę za 2100 forint

 

Tak wygląda skrzynka na polu :

 

Wróciłem niedawno z Bogacs. Tu z kolei "niebieskich" ani widu ani słychu. Wtyczki normalne, no może tylko zamiast bolców do uziemienia są takie "szyny" na krawędzi wtyczki. Ale i tak nasze pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tigga - tak, nasze pasują. Tylko, że w takim układzie w "naszych" nie masz już uziemienia. Te uniwersalne, jak je opisują, to standard. Wetkniesz w "nasze" gniazdka, wepniesz praktycznie w całej Europie. Jeśli nie ma tych uniwersalnych, to spotkasz te "kamperowe", czyli te niebieskie. Wystarczy więc przejściówka z "niebieskich" na uniwersalne, przedłużacz z uniwersalną wtyczką i podepniesz się wszędzie. Nie radzę korzystać z kabla bez uziemienia. W szczególności w namiocie. Na kempingu Tulipan podepniesz obydwa typy wtyczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tigga - tak, nasze pasują. Tylko, że w takim układzie w "naszych" nie masz już uziemienia. Te uniwersalne, jak je opisują, to standard. Wetkniesz w "nasze" gniazdka, wepniesz praktycznie w całej Europie. Jeśli nie ma tych uniwersalnych, to spotkasz te "kamperowe", czyli te niebieskie. Wystarczy więc przejściówka z "niebieskich" na uniwersalne, przedłużacz z uniwersalną wtyczką i podepniesz się wszędzie. Nie radzę korzystać z kabla bez uziemienia. W szczególności w namiocie. Na kempingu Tulipan podepniesz obydwa typy wtyczek.

 

W sumie to nie wiem jaka jest uniwersalna a jaka "nasza". Ponieważ zapomniałem zakorbić teściowej z działki przedłużacza (a nie chciałem brać swojego bez uziemienia) to mój przedłużacz z listwą zwyczajnie nie sięgał. Zajechałem więc do Tesco i nabyłem coś takiego (za 2/3 polskiej ceny notabene):

 

a43db091638e6c5cmed.jpg

 

 

Jak widać - kabel uziemiony. Gniazdko na campingu w Bogacs wyglądało dokładnie jak to na przedłużaczu - bolca niet tylko te blaszki w osi pomiędzy dziurkami. Mój przedłużacz z listwą miał identyczną wtyczkę jak ta na zdjęciu - otwór na bolec, połączony z blaszką która jak sądze odbiera uziemienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.