Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zima idzie...

 

Widziałem ostatnio na BP trzy rodzaje butli z propanem:

Nano 8kg - 52zl

Dom Light 10kg - 57zl

Zwykła stalowa z propanem 11kg - 59zl

 

Tak informacyjnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roobertino nie bardzo rozumiem czym jesteś zdziwiony:

- wszędzie na forum propagujemy, żeby w karawaningu używać reduktorów z odpowiednim przeznaczeniem a więc takich z symbolem kampera lub przyczepy.

- reduktor taki jest mocowany na połaczenie gwintowane a nie opaską zaciskową

- nie bardzo znam oryginalne urządzenia w jakiejkolwiek przyczepie na ciśnienie 37 mbar (powinno być 30 lub 50 mbar)

 

To rozwiązanie idealnie nadaje się do gazowego grilla w ogrodzie.

 

między innymi tym że jest 37 mbarów

Edytowane przez Roobertino (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca prawda z tym reduktorem Quick-on. Mam taki na ciśnienie nominalne 29 mbar i może być stosowany w przyczepie, a nie jest z jakimś znaczkiem kampera i wygląda tak samo jak ten z instrukcji.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten co ja mam to faktycznie może się nie za bardzo nadaje,  bo płomień w lodówce strzela, zachowuje się jakby układ był zapowietrzony, czyli możliwe że za duże ciśnienie było. Zmieniam na standardowy reduktor GOK-a i propan butan, a Nano zostawię do samej dodatkowej kuchenki.

Edytowane przez Roobertino (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to w sposób bardziej przystępny ;)  Mam nadzieję, że teraz nie będzie już wątpliwości.

Oczywiście dla podłączenia do standardowej butli stalowej, wystarczy odkręcić reduktor od przejściówki"Kamperfit" (miejsce oznaczone niebieską elipsą) i przykręcić go bezpośrednio do zaworu butli.

 

attachicon.gifPodłączenie do butli kompozytowej.jpg

 

Roobertino

Ja miałem kompozyt BP , teraz mam Nano , kolega ma DOMLight . Wszystkie podłączone wg załączonego przez Kristofera powyżej schematu i nic się nie dzieje . Jedyna wada nowych butli to to , że nie są przezroczyste . Podstawowa zaleta - gaz jest zużywany do dna .

Edytowane przez maciekzal (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kmtaxi a z czego wnioskujesz, że ten reduktor na 30 mbar jest odpowiedni do przyczepy?

Ano z tego, że jest na 30mbar. Podobnie jest z zamiennikami części do samochodów. Konstrukcja reduktora taka sama i dopuszczenie do użytkowania z urządzeniami zasilanymi gazem, dla których to ciśnienie jest zalecane. Reduktor kupiłem w Anglii.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w różnych krajach różne są standardowe ciśnienia dla urządzeń.W Polsce jest akurat 37 mbar, w innych krajach obowiązują inne normy. Nie każdy reduktor 30 mbar jest odpowiedni do karawaningu.

 

Regulator do zastosowania w karawaningu po pierwsze powinien mieć mocowanie na gwint, tak aby za pomocą dedykowanego węża podłączyć butlę wraz z regulatorem do sztywnej instalacji w przyczepie lub kamperze. A po drugie powinien być oznaczony znakiem przyczepy i kampera. 

 

Pooglądaj sobie na stronie GOK-a czyli producenta reduktorów jakie są różnice w działaniu różnych typów reduktorów (np dla przyczep - caravan i na kemping - camping).

https://www.gok-online.de/de/produkte/fluessiggasanlagen_freizeit/caravan/caravan-regler-flasche/niederdruckregler-ps-16-bar.php

https://www.gok-online.de/de/produkte/fluessiggasanlagen_freizeit/camping/camping-regler/einflaschenanlage-fuer-kleinflaschen-ps-16-bar.php

Włączyć trzeba animacje i oglądnąć do końca.

 

Przykład prawidłowego podłączenia dedykowanych urządzeń

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=425187

lub

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=424548

 

Na naszym forum staramy się jednak promować bezpieczne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w różnych krajach różne są standardowe ciśnienia dla urządzeń.W Polsce jest akurat 37 mbar, w innych krajach obowiązują inne normy. Nie każdy reduktor 30 mbar jest odpowiedni do karawaningu.

 

 

 

 

To jakaś demagogia. Zalecane ciśnienie jest zależne od stosowanego urządzenia, mieszanki gazowej i instalacji, a nie od kraju.  Połączenie dla przewodów gazowych nie w części mieszkalnej, może być elastyczne nie koniecznie zakończone połączeniem gwintowanym (opaska, szybkozłączka). Bezpieczeństwo zapewnia zawór zaraz za butlą.

Króćce gwintowane fabrycznie montowane na elastyczne przewody są zaprasowywane, a opaska metalowa na pewnej powierzchni spełnia tą samą rolę, więc nie dajmy się zwariować, gdyż same paragrafy nie zapewnią nam bezpieczeństwa.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka demagogia? Że w różnych krajach przepisy regulują różne ciśnienia robocze urządzeń? 

Według Ciebie te znaczki na reduktorach to bezsens i można dowolny reduktor używać, byleby miał odpowiednie ciśnienie na wyjściu.

Stosowanie połączeń gwintowanych przez producentów kamperów i przyczep to też demagogia?

Przeglądnąłeś animacje? Widzisz różnicę w zachowaniu reduktorów?

 

Pisząc na forum powinniśmy jednak przekazywać sprawdzone i rzetelne informacje, a nie swoje dywagacje, zwłaszcza jeśli dotyczą one bezpieczeństwa także innych ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer normy to PN-EN 16129:2013-11.

Tu masz adres do sklepu PKN

http://sklep.pkn.pl/pn-en-16129-2013-11e.html

Zauważ, że "Dodatkowe wymagania dla urządzeń regulujących przeznaczonych do stosowania w przyczepach kampingowych, kamperach i łodziach słodkowodnych podane są w Załączniku D."

Jest to norma europejska a więc obowiązuje też i nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.W Polsce jest akurat 37 mbar, w innych krajach obowiązują inne normy.

 

Numer normy to PN-EN 16129:2013-11.

Jest to norma europejska a więc obowiązuje też i nas.

No więc jak to w/g Ciebie jest?

Zostawiam Tobie zacytowanie załącznika "D" , ponieważ nie stać mnie na wydatek  219,19  PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczyna się robic ciekawie w temacie gazu,a i zarządzenia w naszym kraju mają dziwny przebieg widac tez wyraznie ceny  w kwestii  zapoznania  się z tym co nam moze grozic jak nie zapłacisz.W naszym pieknym kraju kto ma do czynienia np z gazem moze wydac jakies zarządzenie ,instrukcję ,okólnik oczywiscie za odpowiednią opłatą,a gdzie jest zdrowy rozum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.