Skocz do zawartości

zasilanie podczas jazdy


xerxes3

Rekomendowane odpowiedzi

Na schematach podłączania gniazda 13 pin jest podane że przewód ma mieć minimum 2,5mm. Ja taki podłączyłem i lodówka działa w czasie jazdy. W przyczepie do wtyczki przewody były poprowadzone fabrycznie i przekrój miały taż 2,5mm

 

działać będzie,

chodzi o to, że przewód nagrzewa się w czasie przepływu prądu, tym bardziej im większe natężenie (lodówka to 8-10A, a ładowanie aku 12-15A) i dłuższy czas,

a im gruszy przekrój to temperatura mniejsza

podsumowując: przewody 1-1,5mm działać będą, ale szybciej niż 4-6mm osiągną temperaturę krytyczną biwak.gif

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

działać będzie,

chodzi o to, że przewód nagrzewa się w czasie przepływu prądu, tym bardziej im większe natężenie (lodówka to 8-10A, a ładowanie aku 12-15A) i dłuższy czas,

a im gruszy przekrój to temperatura mniejsza

podsumowując: przewody 1-1,5mm działać będą, ale szybciej niż 4-6mm osiągną temperaturę krytyczną biwak.gif

 

pozdr

 

Ej, no ale tak łopatologicznie.

Żarówki H4, jaki przewód idzie do włókna mijania o mocy 55W?

Grzałka 12V lodówki ma bodaj 80W, no 100W. Przelicz procentowo stosunki grubości do mocy obciążenia i wyjdzie , że 1,5mm kw. w zupełności wystarczy. Koledzy, spokojnie, lodówka 100W to nie tyle co rozrusznik 2kW@12V !

Grzanie kabli jest dla mnie trochę abstrakcyjną wątpliwością w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bym się zgodził z Jinx'em ponieważ jeszcze spadek napięcia na odległości. do mijania masz góra 1m a do :przyczepa: z 8m .

I tu właśnie jest pies pogrzebany. Przewody powinny być grubsze nie ze względu na temperaturę, lecz ze względu na spadek napięcia. 8m przewodu to masz w w maluchu z N-ką gdzie lodówka jest z przodu. W większości przypadków jest to razem ok 20m przewodu (licz długość zarówno przewodu plusowego jak i masy). Dolicz do tego również spadek napięcia na przewodznie minusowym powodowany przez obowiązkowe oświetlenie przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego również spadek napięcia na przewodznie minusowym powodowany przez obowiązkowe oświetlenie przyczepy.

 

Marmur - zgodnie z prawidłowym podłaczeniem przyczepy gniazdem 13pinowym lub 12S (7pinowym dodatkowym) te masy nie wolno spinać !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur - zgodnie z prawidłowym podłaczeniem przyczepy gniazdem 13pinowym lub 12S (7pinowym dodatkowym) te masy nie wolno spinać !!!!

Przy wtyczce 7 pinowej masz tylko jedno wspólne podłączenie masy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wtyczce 7 pinowej masz tylko jedno wspólne podłączenie masy

 

 

 

 

nieeeee. mam dwie wtyczki w przyczepie i łącznie 3 masy. 12N _ 12S

1. dla oświetlenia przyczepy (zewnętrzne)

2. dla masy oświetlenia przyczepy wewnątrz i urządzeń na 12V (spłuczka, radio TV) podłączone na stałe

3. dla lodówki - podłączany po przekręceniu zapłonu (u mnie dopiero jak uruchomię silnik Renault START/STOP)

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, no ale tak łopatologicznie.

Żarówki H4, jaki przewód idzie do włókna mijania o mocy 55W?

Grzałka 12V lodówki ma bodaj 80W, no 100W. Przelicz procentowo stosunki grubości do mocy obciążenia i wyjdzie , że 1,5mm kw. w zupełności wystarczy. Koledzy, spokojnie, lodówka 100W to nie tyle co rozrusznik 2kW@12V !

Grzanie kabli jest dla mnie trochę abstrakcyjną wątpliwością w tym temacie.

[/quote

 

Nie baw się w oprocenty tylko policz w/g wcześniej podanych wzorów i zobaczysz co Ci wyjdzie. Ja piszę jak mam u siebie , jak sobie zrobisz instalacje to wyłącznie Twoja sprawa. Nie abstrakcją a faktem będzie dopiero to jak będziesz musiał biegać gaśnicą - czego Ci naprawdę nie życzę.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Widzę, że jesteście z elektryką za "pan brat". Ja niestety jestem laikiem w temacie i potrzebuję pomocy. Padło mi zasilanie lodówki podczas jazdy. Podczas postoju - 230V działa bez problemu. Czerwona lampka - włącznik zasilania na lodówce również nie podświetla się przy włączaniu. Mam Hobby Excellent z 2000r.

 

Od czego zacząć? Czy są od tej instalacji jakieś bezpieczniki w przyczepie?

 

I pytanie drugie. Czy jeśli nie zdążę naprawić zasilania to mogę jechać z lodówką zasilaną gazem?

 

Z góry dziękuję..

Edytowane przez 77mik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,sa bezpieczniki w szafie (tak jest w mojej) , jesli nie bezpieczniki to zprawdź mase i zasilania w gniazdku auta ,może wypadła śrubka.

 

Hmm... U mnie w szafie jest tylko jeden główny bezpiecznik..

 

A jak sprawdzić masę w gniazdku auta? Zasilanie sprawdzę miernikiem, nie mam sposobu na masę..

Edytowane przez 77mik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym samym miernikiem , najpierw sprawdzasz plus z masą auta jesli jest to tak samo sprawdzasz mase w gniazdku , do plusa i zamiast do masy auta to do pinu który ma miec mase.

 

Bez względu na wynik działań, bardzo dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.