Skocz do zawartości

Miał węglowy


Irek3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam; napiszę coś nie w temacie karawaning,coś z życia. Będzie to raczej prośba do kolegów ze Śląska ( nie tylko) Od kilku lat posiadam piec pleszewski na miał,którym ogrzewam dom.Do tej pory przywozili mi miał z portu w Szczecinie,który po badaniu w naszym elektrownianym laboratorium węglowym posiadał ok.20 000 kJ.Ten miał po nasypaniu do pieca gwarantował mi,że conajmniej przez 24 godziny nie zaglądałem do pieca.Przy obecnych temperaturach było znacznie ale to znacznie dłużej.Do momentu kiedy to kupiłem inny miał według sprzedawcy o 22 000 kJ.I co? Pali się znacznie krócej popiół jest ciężki jak piach.Co Wy na to?

aae3aaba8f0cc5aem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku, podobnie jest z weglem...pamietam jak palilem w swoim poprzednim mieszkaniu weglem to kupowalem u znajomego handlarza weglem. Normalnie to jak zle trafiles to na dwa wiadra wegla bylo jedno wiadro popiolu. A powinien byc stosunek 1/5 :ok: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Polska to taki kraj gdzie zapałki trzeba robić według normy, a węgiel sprzedawany jest bez znaków jakościowych.

Trzeba było zapytać sprzedawcy w jaki sposób badana jest wartość opałowa węgla - bo może nawet nie wiedzieć co to jest bomba kalorymetryczna :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest żadną tajemnicą, że sprzedawane miały węglowe są mieszankami produkowanymi po za kopalniami. Od tego jakich węgli do tego się używa i czego się tam jeszcze domiesza (muły, przerosty) to na końcu wychodzi to co jest w efekcie oferowane do sprzedaży. W jakimś stopniu może mieć na słabsze spalanie wpływ granulacja miału - przez drobny zbity miał trudniej przechodzi powietrze z podmuchu i w efekcie miał się nie dopala i powstaje dużo "popiołu". Kolejna rzecz, to przy małych kotłach (np pleszewskich) jest to że z jednych kopalń miały (oryginalne) się tam dobrze palą a inne nie. Pozostaje niestety metoda prób i błędów, Np. zakupienie 2 worków miału, sprawdzenie spalania ich u siebie i ewentualnie dalszy zakup.

Inne składniki, które mogą mieć wpływ na spalanie ( o czym było powyżej) to np. zawartość części lotnych (przy małej ich ilości węgiel słabo się zapala) liczba Rogi i temperatury spiekania (spiekalność - w uproszczeniu czy popiół jest sypki czy "zlewa się" a przez to gorzej się spala) itd.

Może na ty przestane żeby nie zanudzać. Reasumując proponuję pozostać przy sprawdzonym dostawcy ale też z pewną dozą kontroli - np przez zakup próbny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem użytkownikiem piecy, ale wiem jak powstają wszelkiego rodzaju mieszanki. Jedne firmy jadą na ilość a nie jakość (np. obniżając wartość opałową poprzez dodanie ... takich tam czarów marów :ok:), inni dbaja o klienta. Kiedyś nadzorowałem to bezpośrednio, teraz przejął to mój kolega. Bazą mieszanki jest antracyt o kaloryczności jak koks, jednym słowem ... pierwyj sort :ok: Kto nie próbował tego powera, polecam

Zainteresowanym ze śląska mogę podac namiary na solidną i tania firmę, ale to już na PW :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam; dziękuje koledzy za wypowiedzi na temat miału.Wszystkie są trafione i jak najbardziej prawdziwe.Moje spostrzeżenia są podobne,sprawdzony dostawca ma "przykręconą" narazie śrubę.Dlatego osobiście byłem zmuszony kupić u innego oferenta.Jedno co mnie żdziwiło to,że hałda która według mnie wyglądała na muł,brudny piach (czarny) sypana była do kruszarki z dodatkiem brył węgla i taśmociągiem sypana na inną hałdę jako miał opałowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.