Skocz do zawartości

Pobór prądu: lodówka, pompka...


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przerobiłem w swojej Adrii oświetlenie na LED (zamiast poboru 140W mam teraz ok 20W), ale nie wiem ile prądu orientacyjnie pobiera lodówka i pompka wody? Mam założony akumulator 100Ah i chciałbym wiedzieć na jaki czas mi on wystarczy przy postoju bez możliwości podpięcia do 230V. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na bardzo krótko bo nawet produceni lodówek piszą że zasilanie na 12V powinno być TYLKO w czasie jazdy i dlatego będziesz zmuszony używać lodówkę na gaz popan-butan gdzie butla 11 kg. powinna wystarczyć na około 28-30 dni przy pojemności lodówki 60l. a czym większa lodówka to tym większe zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NICKT,

 

Moze to Ci pomoze

 

wzór na obliczenie czasu pracy urządzenia na konkretnym akumulatorze. Z zastrzeżeniem, że jest to tylko orientacyjna informacja

 

• h - czas pracy w godzinach

• Ah - pojemność akumulatora (lub zestawu akumulatorów)

• V - napięcie akumulatora (lub zestawu akumulatorów)

• W - moc pobierana przez urządzenie

• 1,6 - współczynnik rozładowania akumulatora

 

W akumulatorach połączonych szeregowo sumujemy napięcia (V),

a w akumulatorach połączonych równolegle sumujemy pojemności (Ah).

h = ((Ah x V) / W ) / 1,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale nadal nawet orientacyjnie nie wiem ile prądu pobiera lodówka i pompka. Pewnie jest to w instrukcji przyczepy, ale takowej nie mam. Lodówka i pompka pewnie standard w przyczepie z 1993 r.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 22:23 ]

ale jeśli przyjmę (bez lodówki) pobór prądu 50W to wg tego wzoru wyszło mi 15h ze 100Ah akumulatora. To awaryjnie nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale nadal nawet orientacyjnie nie wiem ile prądu pobiera lodówka i pompka. Pewnie jest to w instrukcji przyczepy, ale takowej nie mam. Lodówka i pompka pewnie standard w przyczepie z 1993 r.

Otwórz lodówkę, wewnątrz powinna być naklejka na której jest informacja. Jeśli nie ma to napisz jaki masz typ lodówki. Sprawdzę w swojej lodówce. To samo na pompce wody, powienieneś mieć napisane jaki jest pobór prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NICKT, mam lodówke Dometic o poj. 143L i pobór prądu przy zasilaniu 12V ma 170 wat.

Ja mam nieco starszy model przyczepy i lodówki. Przy 12V elektrolux "ssa" 100W, pompka na wode ok 30 - 45 W w zależności od modelu. Oświetlenie LED też zależne od diód ale orientacyjnie mogę podać że 60 LED ok 7 W.

Liczyłem (nie wiem czy dobrze) to zasilanie lodówki na 12V przy akku 60 Ah to ok 5,5 - 6 godzin. Dlatego zasilanie lodówki na 12 V to ostateczność. Osobiście będę skłaniał się do zasilania jej gazem i już mierzyłem butlę 11kg do schowka. Takie rozwiązanie pozwoli na zasilanie ok 30 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

kolego zrób doświadczenie. Weź miernik, wyłącz wszystko odepnij klemę +. włącz szeregowo miernikmiędzy klemę a akumulator, ustaw miernik na pomiar prądu - czyli na A i włącz lodówkę na ok 2 minuty. Wyłącz lodówkę i włacz pompkę. Spisz wskazania i masz wyniki. Proste???

A sumarycznie włącz wszystkie odbiorniki i masz gotowe. Ale do takiego pomiaru musisz mieć miernik z pomiarem powyżej 10 A a o taki nie łatwo Większość mierników ma tylko 10A. Pozostaje jeszcze metoda pomiaru zwana mostkową ale to za dużo kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.