Jump to content

jakie upawnienia do ciągnięcia przyczepy za granicą kraju?


EwaMarek
 Share

Recommended Posts

dowiedziałem się niedawno, że w Niemczech zmieniają się przepisy i prawo jazdy

 

czy to prawda?

 

że nie mogę ciągnąc przyczepy 2 osiowej na B+E???? lub pow 3,5 t zestaw!!!!!!

 

w Polsce jak mam B+E to mogę ciągać wszystko do 7t pod warunkiem możliwości technicznych pojazdu ( wpis ile dmc na haku)

czy to towarowa czy kempingowa - na własne potrzeby oczywiście bo inaczej tacho...

 

proszę o info w tej sprawie szanowne grono forum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nic na temat nie znalazłem na tej stronie :-(

Link to comment
Share on other sites

w wyszukiwarce dawno szukałem - nie ma tematu ciągniecia przyczep :-(

 

miałem nadzieje że ktoś ma doświadczenie z pobytu w Niemczech

Link to comment
Share on other sites

Ja ciągałem przyczepy po terytorium Niemiec,Belgii oraz Francji ale nigdy nie interesowałem się uprawnieniami jakie musi posiadać kierowca gdyż posiadam uprawnienia na wszystko ( oczywiście mowa o pojazdach mechanicznych ) co możliwe do prowadzenia.POZDRAWIAM. :(

Link to comment
Share on other sites

EwaMarek, a nie jest przypadkiem tak, że jeśli masz uprawnienia zezwalające na prowadzenie pojazdów w Polsce to bez względu na specyfikę przepisów w kraju UE, Twoje uprawnienia będą ważne?

Nie jestem pewien na 100%, ale wydaję mi się to logiczne.

Link to comment
Share on other sites

Panowie, przecież wszystkie przepisy odnoszące się do kategorii praw jazdy i uprawnień do kierowania nimi są spójne i takie same w całej UE, także raczej nie powinno być problemu. Zresztą 2 osie umieszczone w przyczepie obok siebie są traktowane jak jedna oś, podobnie jak w naczepach ciężarowych. Także raczej nie powinno być problemu. Jedne co mi przychodzi na myśl to przyczepy z osią przednią na obrotnicy, coraz częściej takie lawety się widzi, może coś kombinują z takimi przyczepami, bo to już inna jazda niż zwykłą przyczepką.

Link to comment
Share on other sites

Nic takiego nie slyszalam :mikolaj: moze chodzi o to ze Niemcy w Brukseli wywalczyli ze obowiazkowa wymiana prawka (do tej pory obowiazywaly i stare - papierowe z innymi kategoriami i nowe plastikowe juz z nowymi) nastapi dopiero w 2032 r. ? EU koniecznie chcialo zeby do 2012 roku wszystkie stare prawojazdy zostaly wymienione na nowe ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Może wniesie to coś nowego do dyskusji:

 

Konwencja Wiedeńska (o ruchu drogowym z 1968 roku, ratyfikowana przez wszystkie państwa Unii Europejskiej).

 

Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.

 

Należy zauważyć, że w Polsce, biorąc pod uwagę stan prawny na dzień 10 kwietnia 2008 r. (patrz 3), w przypadku kolizji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym i Konwencji wiedeńskiej, pierwszeństwo mają przepisy zawarte w Konwencji. Zdarzają się jednak przypadki karania przez policję kierujących za zachowania sprzeczne z ustawą Prawo o ruchu drogowym choć prawidłowe w świetle Konwencji. W Polsce po przyjęciu mandatu karnego nie ma możliwości odwołania się od niego więc jeżeli karany ma pewność co do błędnej interpretacji prawa przez policję, musi odmówić przyjęcia mandatu karnego i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu grodzkiego.

 

Więc jeżeli prawo w polsce pozwala nam jeździć autem DMC 2tony z przyczepą DMC 1,5tony (razem dokładnie 3,5t) to możemy z nim jechać do niemiec, i w świetle prawa nie powinniśmy dostać mandatu. I to samo tyczy się wszystkich dodatków, czyli problemy ze światłami, obrysówkami itp itd.

 

Przepisy unijne zawsze mają wyższość nad przepisami wewnętrznymi poszczególnych krajów.

 

Praktyka jest taka, że ponieważ zawodowo dużo jeżdżę, właśnie z kempingami, to mimo iż zawsze mam ze sobą wydrukowane wszystkie paragrafy konwencji po polsku i angielsku, również polskie paragrafy zawsze mam ze sobą, to w Polsce grzeczna dyskusja z Panami w niebieskim zawsze zakończyła się przyjaźnie i bez problemów, a w Niemczech jeszcze nigdy nie uniknąłem mandatu. Nakładają kiedy chcą, jaki chcą, odmowy przyjęcia nie ma, albo płacisz albo rekwirują auto przyczepę i mandat będzie x10 albo i więcej, a jak chcesz dochodzić swoich praw to w sądzie.

 

Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Austria i Szwajcaria - ani razu przy kontroli nie miałem problemów.

 

Pozostaje mi życzyć wszystkim szczęścia na drodze i szczęścia do panów policjantów.

Link to comment
Share on other sites

To jeszcze przy tej okazji przypomnę wspominane wielokrotnie przez różnych naszych kierowców wymagania stawiane przez policjantów na Słowacji i w Czechach, którzy wymagają odpowiedniego wyposażenia w postaci kamizelek odblaskowych (nadal u nas nie są wymagane), jak również odpowiedniego wyposażenia apteczek. Te ostatnie, to sprawdzane są w wielu innych krajach. W takiej sytuacji nie wiem, czy Policje krajów Europy nie znają tego przepisu, czy też jest on już unieważniony? Faktem jest, że jest on martwy :-(

Link to comment
Share on other sites

prawda jest całkiem prosta.

policjanci czy w polsce czy w innych krajach szkoleni są przepisów obowiązujących w danym kraju i wymagaja tego co jest potrzebne w tym konkretym kraju.

Bo nie nie jest wstanie ten biedny mundurowy spamiętać co w którym kraju jest wymagane a co nie

Link to comment
Share on other sites

Niby racja, też nie chciałbym wszystkiego pamiętać. Ale, moim zdaniem, powinny być odpowiednie materiały porównawcze dla nich.... Dobra, co powinno być. Ale takie up... Czechy czy inne Słowaki doskonale wiedzą, że te kamizelki u nas nie są wymagane i z czystej złośliwości ich wymagają... A my, dla świętego spokoju podporządkowujemy się ....

Link to comment
Share on other sites

Ale takie up... Czechy czy inne Słowaki doskonale wiedzą, że te kamizelki u nas nie są wymagane i z czystej złośliwości ich wymagają... A my, dla świętego spokoju podporządkowujemy się ....

fakt. Bo kupując sobie tą kamizelkę za 5zł na targu mamy spokój

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...