Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji 12V o zasilanie z panelu fotowoltaicznego


Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

z jednej, tylko z panelu. Kontroller nie podaje napiecia z akumulatora na panel. 

OK, w sumie to się zgadza. W jakiś sposób wyobraziłem sobie to niewłaściwie. 

Dodam, iż w przypadku zbiegu okoliczności, konsultowałem się z elektrykiem, który mi podpowiedział, że bezpiecznik najlepiej dać od strony panelu. 

A jeśli panel ma prąd zwarcia 11A..., regulator jest 30A... to można dać bezpiecznik 15A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 godziny temu, galahad napisał(a):

A jeśli panel ma prąd zwarcia 11A..., regulator jest 30A... to można dać bezpiecznik 15A.

Oczywiście, że można. U mnie Moduł bezpiecznikowy będzie do 25A ale same bezpieczniki w środku to będą 20A.

Edytowane przez eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, galahad napisał(a):

A jeśli panel ma prąd zwarcia 11A..., regulator jest 30A... to można dać bezpiecznik 15A.

Czyli jeżeli prąd zwarcia jest 11A, to bezpiecznik 15A nigdy się nie przepali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hermogenes napisał(a):

Co ten bezpiecznik ma zabezpieczać i przed czym ? Pozdrawiam Hermogenes

Ja elektrykiem nie jestem, ale tak samo jak zabezpieczamy źródło zasilania w samochodzie tj. akumulator, tak samo należało by zabezpieczyć panel na wypadek gdyby z jakiegoś powodu zrobiło się zwarcie pomiędzy panelem a regulatorem.
A może się mylę, może zwarcie kabelków w pełnym słońcu za wiele nie zwojuje… Czy taki mały panel 430W może zapalić przewody…?
 

Takiego testu chyba nikt nie robił, przynajmniej ja nie kojarzę. Trzeba namówić Kapitana Przyczepę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz panel 10A na zwarciu tylko że wtedy napięcie jest bliskie zeru więc o jakim spaleniu kabli piszesz? Jeszcze do tego chcesz dać bezpiecznik większy od wydajności panela. Nie trzeba być elektrykiem żeby zauważyć że coś to nie bangla. Pozdrawiam Hermogenes

regulator zapewne ma zabezpieczenie ale żeby nie podać wyższych parametrów do jakich jest zbudowany.

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, galahad napisał(a):

Ja elektrykiem nie jestem, ale tak samo jak zabezpieczamy źródło zasilania w samochodzie tj. akumulator,

Akumulator ma zmagazynowaną energię i przy zwarciu może oddać kilkaset amper, czyli można spawać a cienkie przewody będą się palić/topić itp.

Panel nie ma zmagazynowanej energii, przez co przy zwarciu odda tylko tyle, ile jest w stanie wyprodukować. Czyli nie ma bezpiecznika, który mógłby cokolwiek zabezpieczyć. Jak damy większy bezpiecznik od wydajności panela, to on nigdy się nie przepali, jak damy mniejszy, to w pełnym słońcu się przepali i nici z ładowania.

Dlatego już któryś raz z rzędu dyskutuje, po co bezpiecznik przy panelu :pad: Jedyna opcja jaką widzę, to oszczędność, czyli zamiast hebla dajemy bezpiecznik, ale czy to ma sens ekonomiczny? Bo o wygodzie nie nie ma co dyskutować ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zdarzeń ekstremalnych: uderzenie pioruna, indukcja w przypadku uderzeń wiatru słonecznego (burze magnetyczne), przetarcie się kabli i zwarcie z innym przewodem. A praktyczny wymiar to łatwość odłączenia panela od układu kiedy tylko jest potrzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tą wątpliwą przyjemność z piorunem wyleciał z gniazdka sieciowego i wpadł na grzejnik oddalony około 1,2 m więc jaką dla niego przeszkodą jest 35 mm między stykami wkładki lub rozłącznika. Przy okazji zjarał się PC oraz modem Neostrady mimo że były wyłączone a wewnątrz są bezpieczniki. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał(a):

Jedyna opcja jaką widzę, to oszczędność, czyli zamiast hebla dajemy bezpiecznik, ale czy to ma sens ekonomiczny?

Nie jest to wcale rozwiązanie tańsze ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

 przetarcie się kabli i zwarcie z innym przewodem. A praktyczny wymiar to łatwość odłączenia panela od układu kiedy tylko jest potrzeba. 

Realnie tylko to. Ale i tak warto mieć (gdy np. trzeba odpiąć aku - lepsze to niż np. odłączone dyndające przewody), nie trzeba się martwić o izolację, żeby nie zwarło, albo żeby zakryć panel.

Burza słoneczna na panelu nie zindukuje dużych prądów (w przeciwieństwie do dziesiątków kilometrów linii napowietrznej WN)

3 godziny temu, Hermogenes napisał(a):

Miałem tą wątpliwą przyjemność z piorunem wyleciał z gniazdka sieciowego i wpadł na grzejnik oddalony około 1,2 m więc jaką dla niego przeszkodą jest 35 mm między stykami wkładki lub rozłącznika. Przy okazji zjarał się PC oraz modem Neostrady mimo że były wyłączone a wewnątrz są bezpieczniki. Pozdrawiam Hermogenes

Fakt, nikłe szanse żeby zabezpieczenie zadziałało na tyle szybko, żeby nie przepuścić prądu przepięcia/pioruna, powiedzmy 1:4.

Musiałoby to być zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, w cepie siłą rzeczy tylko warystorowe więc też nie do pełnozakresowego uderzenia (nie ma uziomu).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś nastąpił ostatni etap prac czyli połączenie wszystkich elementów w całość. 

W pierwszym etapie połączyłem regulator z akumulatorem. W tym momencie wykonałem dwie aktualizacje interfejsu bluetooth i ładowarki w ramach regulatora.

IMG_6403.thumb.jpeg.32e823fb4038c502f586b8783ccc8e8c.jpeg

IMG_6405.thumb.jpeg.37b77cc075a9f8b24072548b6ae3932d.jpeg

a w kolejnym kroku podłączyłem regulator z solarem.

IMG_6408.thumb.jpeg.2137e03cb8cfd302e07aee9c2640a49f.jpeg
i elektrownia zaczęła działać ;) IMG_6407.thumb.jpeg.a83186f9dca1e671e15872e3c721dffc.jpeg

W kolejnym kroku przyszedł czas na zamontowanie gniazda 230V. Tu nastąpił drobny problem bo zamiast otwornicy 65mm zastosowałem 76mm

IMG_6410.thumb.jpeg.df1f5290fa211715676fa3ad9d194b95.jpeg

i trochę potem musiałem się nagimnastykować ale ostatecznie udało się i wyszło chyba akceptowalnie ;).

IMG_6415.thumb.jpeg.af483610562542e898a3f7547b99f719.jpeg

IMG_6441.thumb.jpeg.b17b9d23f29acec9eb77a85c48d2cb16.jpeg

a sama kanapa prezentuje się aktualnie tak jak poniżej.

IMG_6419.thumb.jpeg.cc113cc1ab4c1bc178456158560526c8.jpeg

tym samym prace zostały zakończone :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Misio napisał(a):

Brawo Ty

Dzięki. W zasadzie całość zajęła mi to 3 dni nie licząc czasu na dobór i zakup komponentów. Gdybym miał to robić zawodowo to raczej nie zarobiłbym na chleb. Niemniej robiłem dla siebie i chciałem, żeby mnie nie drażniło za każdym razem jak na to spojrzę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.