Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji 12V o zasilanie z panelu fotowoltaicznego


Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, eastnomad napisał(a):

U mnie kolejny update. Odpytałem Kapitana o te dwa rozważane przeze mnie rozwiązania (ładowanie z auta (preferowane) vs fotowoltaika) i tu generalnie pomysł z ładowaniem akumulatora hotelowego przez ładowarkę DC-DC Victron 50A zostało uznane za dobre ale za problem uznane auto, którego "alternator będzie dawał za niskie napięcie. A wszystkie próby podbijania napięcia za pomocą ładowarek dct mogą skutkować ucinaniem natężenia przez akumulator".

Sugestia była, że można by to próbować obejść poprzez oddanie auta do elektryka, który wiedziałby zakładam "jak ten prąd podkradać z różnych miejsc" ale to byłyby kolejne dodatkowe koszty i pytanie czy warto :hmm:, bo coś mi się zaczyna wydawać że niestety nie :(. Będę i tak niedługo z wizytą w ASO więc jeszcze przy okazji ich odpytam żeby zebrać większą wiedzę czy jest to możliwe według nich i ile by to kosztowało.

Kapitan skłaniał się dla mojego przypadku za wybraniem opcji fotowoltaiki, która będzie rozwiązaniem tańszym i prostszym w instalacji.

Także im dalej w las tym więcej drzew ale gdzieś tam światełko z polany zaczyna się już przebijać.

Tutaj rzeczywiście może być problem bo masz chyba tzw. MHEV-a czyli mix aku 48V i 12V i prawdopodobnie prądnico - rozrusznik. Tu bym nie kombinował, bo jak się coś z układem MHEV działo w samochodzie to będzie szukanie "winnych naokoło". Także pora wyjść z lasu i panel na dach ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 minuty temu, Bercik77 napisał(a):

Także pora wyjść z lasu i panel na dach ;)

Na to wychodzi, ale wolałem te wszystkie możliwości rozważyć i sprawdzić. Jak to ustaliliśmy wspólnie w dyskusji każda opcja ma swoje plusy i minusy i jak widać dość duży wpływ na wybór rozwiązania ma auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja podjęta idziemy w fotowoltaikę, bo tak będzie prościej po prostu.

Panel zamówiłem ostatecznie: Panel Monokrystaliczny Maxx 190W w OBI https://www.obi.pl/fotowoltaika/panel-monokrystaliczny-maxx-190w/p/6916746 , ale była tylko możliwość z odbiorem w sklepie. No nic to nie problem.

Do tego z 4sun zamówiłem:

1.  Regulator MPPT Victron Energy 75/15 Bluetooth https://www.4sun.eu/regulatory-victron-energy/regulator-ladowania-smartsolar-mppt-7515-victron-energy

2. Zestaw do klejenia Sika https://www.4sun.eu/elementy-montazowe-na-kampery/zestaw-do-klejenia-sika

3. Zestaw kabli solarnych 2x 6mm2 https://www.4sun.eu/strona-glowna/zestaw-2x5m-kabli-solarnych-1x6mm2-zakonczonych-konektorami

Do tego jeszcze sprawdzona przelotka CBE z allegro na dach https://allegro.pl/oferta/przelotka-dachowa-cbe-uniwersalna-15074549728

Jeszcze zastanawiałem się nad przetwornicą między Victron Phoenix 12/1200 a AZO IPS-2000S 1100W/2000W - tu nawet myślałem, że chwilę jeszcze poczekam, ale @jacek00 znalazł mi ofertę na allegro gdzie cena była lepsza niż na obelink z przesyłką więc przy różnicy niecałych 300pln stwierdziłem, że biorę Victrona jako jednak pewniejszą markę ;)

Zostaną mi jeszcze do zakupu zabezpieczenia obwodów osłona + bezpiecznik oraz gniazdo 230V i wyłącznik przetwornicy (ten też w formie gniazda obok tego 230V).

No i listwy aluminiowe do montażu panelu, chyba że jakimś cudem okaże się że są razem z panelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mundek28 napisał(a):

Przelotka może i sprawdzona ale nie w karawaningu, są znacznie lepsze.

Przelotka karawaningowa, produkowana przez firmę specjalizującą się w akcesoriach do karawaningu nie jest sprawdzona w karawaningu? :D A jakie to te lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eastnomad napisał(a):

Robisz listy aluminiowe? Jedna tuba wystarczy? Sam nie pamiętam, ile zużyłem :niewiem: Najgorsze by było, gdyby Ci zabrakło :( 

52 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Przelotka karawaningowa, produkowana przez firmę specjalizującą się w akcesoriach do karawaningu

Dla mnie także ona wygląda na jakąś dziwną:

image.thumb.png.7e3318b2a50a3b4715400ebcba5e9d25.png

Skąd wy bierzecie takie "nowości"? Nie było klasycznej, bo cena chyba taka sama ;) Dodatkowo trzeba wiercić i uszczelniać otwór na drugi przewód ;) Każde niefabryczne uszczelnienie to potencjalne rozszczelnienie :( 

 

2 godziny temu, eastnomad napisał(a):

No i listwy aluminiowe do montażu panelu, chyba że jakimś cudem okaże się że są razem z panelem.

A ja poproszę gwiazdkę z nieba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lbuster napisał(a):

Robisz listy aluminiowe? Jedna tuba wystarczy? Sam nie pamiętam, ile zużyłem :niewiem: Najgorsze by było, gdyby Ci zabrakło :( 

Dla mnie także ona wygląda na jakąś dziwną:

image.thumb.png.7e3318b2a50a3b4715400ebcba5e9d25.png

Co w niej dziwnego? Nie musisz jej przyklejać, a jedynie uszczelniasz butylem i skręcasz od wewnątrz. Do tego zawsze masz możliwość zajrzenia do niej, bo górna pokrywa jest odkręcana, więc masz możliwość rewizji. W przyszłości jak masz potrzebe możesz dodać kolejne dławice, nie musisz niczego zrywać, odklejać i montować na nowo.

IMO w kwestii przelotek nic lepszego na rynku po prostu nie ma. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mundek28 napisał(a):

Moja lepsza.

45 minut temu, lbuster napisał(a):

Skąd wy bierzecie takie "nowości"? Nie było klasycznej, bo cena chyba taka sama ;)

Dlatego każdy używa tego co chce/uważa za dobre. Dla mnie, Jacka czy jeszcze kilku osób ta właśnie jest optymalna bo daje większe możliwości, gdyby zaistniała potrzeba dołożenia czegoś to można też dodatkowy przepust wstawić pod antenę czy inne tego typu) no i ma w sobie od razu wbudowaną rurkę na grubość dachu/podlogi więc nie trzeba kombinować z wklejaniem jakichś dodatkowych rurek PCV jeśli się chce zrobić dobrze w tej wersji z tą niby „dedykowaną przelotką”.

45 minut temu, lbuster napisał(a):

Dodatkowo trzeba wiercić i uszczelniać otwór na drugi przewód

Trzeba, fakt ale wcale nie jest tak że źle się to sprawdza. W każdym razie nic nie cieknie ;).

48 minut temu, lbuster napisał(a):

Robisz listy aluminiowe? Jedna tuba wystarczy? Sam nie pamiętam, ile zużyłem :niewiem: Najgorsze by było, gdyby Ci zabrakło :( 

Tak na listwy i chyba nawet z dodatkowymi otworami jak u ciebie ;). Najpewniej jeszcze jedną dokupię, może nawet w OBI jak będę odbierał panel. Tu całość wychodziła taniej stąd wziąłem taki zestaw, ale mam na uwadze, że lepiej żeby zostało niż miało zabraknąć.

52 minuty temu, lbuster napisał(a):

A ja poproszę gwiazdkę z nieba :D

Jak widzisz ja aż tak wielkich wymagań nie mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, lbuster napisał(a):

Skąd wy bierzecie takie "nowości"? Nie było klasycznej, bo cena chyba taka sama ;) Dodatkowo trzeba wiercić i uszczelniać otwór na drugi przewód ;) Każde niefabryczne uszczelnienie to potencjalne rozszczelnienie :( 

Co chcesz uszczelniać? Te otwory są przygotowane do wycięcia. Wycinasz i wkręcasz dławicę. Dokładnie tak jak w przelotce, gdzie masz w standardzie już dwa otwory fabrycznie. W tej masz ten plus, że ma ona przygotowanych kilka miejsc, z których możesz skorzystać. 

Spójrz jak to wygląda:
image.thumb.png.982e819319508da29a2a741300f1e434.png

image.thumb.png.06f9c76b58793bb00b65f60421642f05.png

image.thumb.png.032c17ca757239b1ad330db9c580e79b.png

Jak widać jedna dławica zostawiona na potem, bo w tym miejscu puszczałem kabel od simarine, który leciał z kuchni pod siedzisko. Dlatego ta przelotka właśnie jest taka super. Możesz ją montować na dachu, możesz pod podłogą. Masz zawsze pełen dostęp i możesz dołożyć kolejne kable.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, konradk napisał(a):

 

Mnie jedna tuba kleju wystarczyła na dwa profile po 170 cm długości, 3 cm szerokość spojenia. 

 

A jakiej szerokości miałeś podstawę tego kątownika 3cm , 5 cm czy jeszcze inna? 

Godzinę temu, lbuster napisał(a):

Robisz listy aluminiowe?

Sebastian u Ciebie ten kątownika, któremu poprawiałeś wentylację to był 50mmx50mm czy inny rozmiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, eastnomad napisał(a):

A jakiej szerokości miałeś podstawę tego kątownika 3cm , 5 cm czy jeszcze inna? 

Sebastian u Ciebie ten kątownika, któremu poprawiałeś wentylację to był 50mmx50mm czy inny rozmiar?

3 cm. A kątownik 5x3 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na dostawę części i późniejszą i instalacje w przyczepie, rozmawiałem sobie dziś z kolegą oczywiście w formie żartu, bo on też planuje instalacje fotowoltaiki lub wiatraka i magazynu energii jako prawilny "Pepers", że gdyby tak na dachu przyczepy zamontować taki/-ie wiatraki to przy jeździe kilka godzin z prędkościami około 80-90 km/h i ciągnąc budę jakimś elektrykiem typu tesla to mogłoby powstać z tego pewnego rodzaju perpetuum mobile :hmm: i nie trzeba by wtedy wozić w bagażniku spalinowego generatora prądu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.