Skocz do zawartości

Idzie nowe 8 - Burstner Premio 495 TK


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, eastnomad napisał(a):

Webasto z tego co pamiętam jeśli chodzi o zakres temperatur (zwłaszcza tej dolnej) wychodzi lepiej bo zakres pracy ma od -5 do 50 ° C dla tego dometic nie mogę znaleźć ale dla poprzednika czyli modelu freshjet2200 była to temperatura nieco ponad 0st więc zakładam, że tu może myć podobnie.

Dla nowego Dometica jest podobnie jak Webasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 296
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 minut temu, jacek00 napisał(a):

Dla nowego Dometica jest podobnie jak Webasto

Ok, czyli się poprawili ;). Wagowo Dometic jest nieznacznie lepszy 30,4 kg vs 31,8 kg w przypadku Webasto ale to pomijalna różnica. 
Wydaje mi się, że ewentualny naprawa w przypadku awarii byłaby tańsza w przypadku Webasto, ale to tylko moje przypuszczenia. Z drugiej strony tam raczej nie ma co się zbytnio popsuć, to nie są skomplikowane urządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powtórzę co pisałem. Nie widzę żadnego argumentu aby dopłacać do Dometica 1600 zł. Za to, że klima może chodzi trochę ciszej? Albo ma ładniejszy dyfuzor? Klimy i tak używamy w dzień i na nią nie patrzymy. Ona ma chłodzić i to jest jej główne zadanie. No ok, Dometic ma to zdalne sterowanie, ale ja przez 6 lat używania klimy nie miałem nigdy potrzeby ustawiania zdalnie temperatury i nie widzę abym miał potrzebę to robić, nawet jeśli zdalne sterowanie bym miał. 

Czy Dometic jest warty dopłacenia? Czy jest lepszą marką? Patrząc na obecny poziom produktów Dometica to szczerze wątpie bo dają ciała po całośći - kible, lodówki, okna, kuchenki. Wiele ich produktów sprawia problemy. Mam obawy, że z nową klimą może być podobnie, bo o ile stare klimatyzatory były sprawdzone (to chyba jeszcze konstrukcje Electroluxa), to nowe mogą cierpieć na bolączki wieku dziecięcego. Ja z tego powodu nie zaryzykowałbym iść w Dometica - za dużo dziadostwa ostatnio produkują. 

Więc trzeba sobie odpowiedzieć czy chcemy być betatesterami nowego Dometica czy lepiej iść w starego i sprawdzonego Webasto, który do tego kosztuje mniej :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie informacje.

Ogólnie coraz ciężej się dogadać z dilerem, jakieś szczegóły, to trzeba cisnąć kilka razy. Może faktycznie ich olać i poszczególne elementy montować w innych serwisach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie informacje.
Ogólnie coraz ciężej się dogadać z dilerem, jakieś szczegóły, to trzeba cisnąć kilka razy. Może faktycznie ich olać i poszczególne elementy montować w innych serwisach...
skąd ja (i inni pewnie też) to znamy Ja na oferty niektórych przyczep czekam do tej pory, a minęło już kilka lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marian36 napisał(a):

Ogólnie coraz ciężej się dogadać z dilerem, jakieś szczegóły, to trzeba cisnąć kilka razy. Może faktycznie ich olać i poszczególne elementy montować w innych serwisach...

Czyli standard PL. Tu nawet nie działa zasada "do bramy i się nie znamy", tylko już nawet na etapie konfiguracji to niestety wychodzi. Smutne to, ale też typowe dla polskiego rynku dealerów przyczep/kamperów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja na samą sprzedaż złego słowa nie powiem, wręcz to mnie ciągnięto za język co bym chciał i jak, a jak się nie odzywałem przez kilka dni, to dostawałem przypominacze. Więc tu na tle tych opowieści, to czuję się jakbym u sąsiadów kupował. Tylko już z tym doposażeniem gorzej, nikt nic nie wie, żadnych szczegółów (chociaż chęci pani sprzedającej są, tylko nie jakby nie ma wsparcia technicznego).

Chociażby ta klimatyzacja - wiedzą, że Dometic FreshJet, ale który (jaka moc), czy nowy, czy stary, jaki dyfuzor - nic. Z tym dyfuzorem, to już całkiem inna sprawa, bo wg mnie są 2 (sterowany elektronicznie, który ma dodatkowo oświetlenie LED i sterowany ręcznie). Na moje pytanie, który jest w tej cenie pani mówi, że sterowany elektronicznie, ale bez oświetlenia LED. Nie mogę takiego znaleźć, więc albo ja nie umiem znaleźć, albo on jednak ma to oświetlenie.

Tylko ofertę na markizę dostałem kompleksową i na mover, ale akurat z tych nie skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

To jeszcze kolejne pytanie - jaki akumulator LiFePo4 wybrać? Macie coś do polecenia w okolicach 100Ah z prądem rozładowania ~150A (tak, żeby po przetwornicy te 1500W uzyskać)? Nie chcę badziewia, ale diler oferuje dość drogi RKB Reitz za 1190 EUR, przy czym sami przyznają, że te są drogie i mogę wskazać jakiś swój, tylko jaki?

I jaka przetwornica do tego, żeby trzymała parametry nie tylko na naklejce, ale i w życiu?

Edytowane przez marian36 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marian36 napisał(a):

Chociażby ta klimatyzacja - wiedzą, że Dometic FreshJet, ale który (jaka moc), czy nowy, czy stary, jaki dyfuzor - nic. Z tym dyfuzorem, to już całkiem inna sprawa, bo wg mnie są 2 (sterowany elektronicznie, który ma dodatkowo oświetlenie LED i sterowany ręcznie). Na moje pytanie, który jest w tej cenie pani mówi, że sterowany elektronicznie, ale bez oświetlenia LED. Nie mogę takiego znaleźć, więc albo ja nie umiem znaleźć, albo on jednak ma to oświetlenie.

W starym Dometicu występowały dwa dyfuzoru.

Jeden to wersja OEM, często montowana przez fabryki:

image.thumb.png.a53df2c0cf484637889fb43ea6fa08d9.png

Drugi to wersja sklepowa, ładniejsza wizualnie:

image.png.bbbc8cc3ee363732a2bd1d5ec40e6718.png

Oświetlenie natomiast występowało w klimatyzatorach (urządzeniach) a nie w dyfuzorach:

image.png.9e2215837d2a370a3210360e7a7b626c.png

W nowym Dometicu z serii FreshJet FJX  też mamy dwa dyfuzory. Jeden manualny (bez oświetlenia) model FJX ADBM:

image.png.16710a55c88d545f7acf136380c8f3ea.png

Drugi elektroniczny z oświetleniem model FJX ADBD:

image.png.641cf3dade97a80843d84b262c0dfc6e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

@jacek00 - dokładnie tak, są 2. Mam zdjęcie pudełka z dyfuzorem, gdzie jest numer modelu FJXADBDLRCWH-A, co wg mnie oznacza ten ostatni, ale pani twierdzi, że nie ma podświetlenia. Mam też jego zdjęcie po otwarciu pudełka i widzę, że to ten ze sterowaniem elektronicznym i albo jest to oświetlenie, albo to są zaślepki, na zdjęciu nie da się poznać.

Podejrzewam, że to ten ostatni i tyle, po prostu maskownice oświetlenia są matowe i jak się nie świecą, to są w kolorze obudowy dyfuzora, nieważne.

Ważniejsze jest w kontekście prądu w przyczepie - Akumulator AGM 95Ah + przetwornica Sinus Buttner 2000Si + priorytet sieci + ładowarka + montaż całości = uwaga... 9720zł!

Edytowane przez marian36 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marian36 napisał(a):

Akumulator AGM 95Ah + przetwornica Sinus Buttner 2000Si + priorytet sieci + ładowarka + montaż całości = uwaga... 9720zł!

Czy jest na sali lekarz? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, marian36 napisał(a):

@jacek00 - dokładnie tak, są 2. Mam zdjęcie pudełka z dyfuzorem, gdzie jest numer modelu FJXADBDLRCWH-A, co wg mnie oznacza ten ostatni, ale pani twierdzi, że nie ma podświetlenia. Mam też jego zdjęcie po otwarciu pudełka i widzę, że to ten ze sterowaniem elektronicznym i albo jest to oświetlenie, albo to są zaślepki, na zdjęciu nie da się poznać.

IMO zaślepki są na tym manualnym. Nigdzie nie widziałem dyfuzora elektronicznego bez oświetlenia. To jest właśnie nasz krajowy profesjonalizm, sprzedawcy nie mają pojęcia co sprzedają. Ale jak nie mają pojęcia to czemu się nie dowiedzą? :D

31 minut temu, marian36 napisał(a):

Podejrzewam, że to ten ostatni i tyle, po prostu maskownice oświetlenia są matowe i jak się nie świecą, to są w kolorze obudowy dyfuzora, nieważne.

No dokładnie tak :)

31 minut temu, marian36 napisał(a):

Ważniejsze jest w kontekście prądu w przyczepie - Akumulator AGM 95Ah + przetwornica Sinus Buttner 2000Si + priorytet sieci + ładowarka + montaż całości = uwaga... 9720zł!

Aku AGM? W jakim świecie oni żyją? Nie bierz, żadnego AGMa, a tylko LifePo4 100Ah. Ładowarkę kupuj Victrona 10A. Za takie pieniądze to skompletujesz najlepszy sprzęt i jeszcze zostanie :D A priorytet sieci to co to jest? Przecież to jest fabrycznie w każdej przyczepie rozwiązane w energobloku. Co oni chcą montować? No chyba, że chcą zamontować to w ten sposób aby przetwornica dawała napięcie na wszystkie gniazda 230V w przyczepie, to trochę więcej roboty. No ale do cholery czemu robią to na AGMach? 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten AGM, to jako przykład, jak go podmienić na ich LiFePo4, to łączna cena wychodzi 13584 :)

No dobrze, to jaki komplet - aku + ładowarka + przetwornica. Aku znalazłem taki: https://allegro.pl/oferta/akumulator-gc-lifepo4-12-8v-100ah-bms-do-ups-kampera-lodzi-pieca-paneli-pv-13253690208

Ładowarkę, to chyba lepiej mocniejszą niż 10A? Czy niekoniecznie? No i przetwornica - jaka? Chcę mieć czysty sinus z mocą co najmniej te 1000W ciagłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marian36 napisał(a):

Ten AGM, to jako przykład, jak go podmienić na ich LiFePo4, to łączna cena wychodzi 13584 :)

To co to za Lifepo4, który kosztuje 5k? 

3 minuty temu, marian36 napisał(a):

Ładowarkę, to chyba lepiej mocniejszą niż 10A?

Może być i mocniejsza. Kwestia funduszy. Dla 100Ah aku przyjmuje się, że ładowarka powinna dawać 10% pojemności aku, czyli 10A. Ładowarka 10A od 0 do 100% naładuje Ci taki aku 100Ah w 10h. Oczywiście realnie będzie to dużo szybciej bo nie wydoisz aku do 0% bo jest to niemożliwe. 

 

6 minut temu, marian36 napisał(a):

No dobrze, to jaki komplet - aku + ładowarka + przetwornica. Aku znalazłem taki: https://allegro.pl/oferta/akumulator-gc-lifepo4-12-8v-100ah-bms-do-ups-kampera-lodzi-pieca-paneli-pv-13253690208

Możesz śmiało rozważyć Litime. Zbierają bardzo dobre opinie:
https://www.amazon.pl/LiFePO4-Akumulator-Żywotność-kamperów-Zastosowań/dp/B0CDLGN28G?th=1

Za niewiele drożej znajdziesz z obsługą apki, z matami grzerwczymi: https://www.litime.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, marian36 napisał(a):

Ten AGM, to jako przykład, jak go podmienić na ich LiFePo4, to łączna cena wychodzi 13584 :)

Komuś jednak peron odjechał. I to z całym dworcem... 🚑🚀🚀🚀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.