Skocz do zawartości

Obstawać przy Alde?


Baddreams

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Szukam przyczepki do użytku też zimą. Czy trwać przy poszukiwaniu ogrzewania alde czy nawiew daje radę? Czy alde ciągnie mniej gazu? Czy jak jest alde i gaz w przyczepie to jest oczywiste, że alde jest i na prąd i na gaz? Początkująca:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew daje rady - ale Alde to już inny świat.

Z tego co słyszałem to nie każde Alde ma zasilanie 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2024 o 08:44, Baddreams napisał(a):

Witajcie! Szukam przyczepki do użytku też zimą. Czy trwać przy poszukiwaniu ogrzewania alde czy nawiew daje radę? Czy alde ciągnie mniej gazu? Czy jak jest alde i gaz w przyczepie to jest oczywiste, że alde jest i na prąd i na gaz? Początkująca:)

Co to znaczy że przyczepa do użytku "też" zimą?
Generalnie Alde to fajna sprawa, ale jak wszystko ma też swoje minusy, a głównym jest waga +60 kg przy uwzględnieniu hydraulicznej podłogówki. Masy tej latem z przyczepy nie wyjmiesz. Do tego sam serwis i naprawa Alde względem starego piecyka Trumatic jest bardziej skomplikowany (mniej punktów serwisowych). Zużycie gazu przez źródło ciepła wynika bardziej z budowy samej przyczepy (sprawności pieca Trumy, Aled czy Combi, mogę się tylko domyślać że są na podobnym poziomie). Rozważał bym Alde jeśli przyczepę w sezonie zimowym trzymał bym na campingu gdzieś w górach przy ośrodku narciarskim i spędził bym w niej kilka dobrych weekendów. Jeśli wyjazd na święta/sylwestra + jakiś tydzień ferii to Truma też spokojnie da radę, a mniej zje nam to ładowności z pozostałej części roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam ALDE. Bez porównania szybciej grzeje ciepła wodę, a centralne jak w domu- masz grzejniki. Brak nawiewu to hałas mniejszy. Komfort bez porównania z trumą. 

IMG_0346.jpg

Edytowane przez G13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między alde a trumą combi, jest bardzo duża. Użytkowałem trumę w campervanie a teraz alde w przyczepie. Podstawowa różnica jest w odczuciu ciepła i tego jak ono promieniuje. Przy alde nie masz żadnego hałasu, jak miałeś do czynienia wcześniej z powietrzny ogrzewaniem, to zauważysz to w pierwszej kolejności. Dodatkowo przy alde, wszystko się ogrzewa proporcjonalnie w przyczepie. Zaglądasz do szafki a tam ciepło tak samo jak na szafce, podłoga, ściany oraz sufit ciepłe jak ściany w domu. Dzięki temu jak otworzysz drzwi to ciepło nie ucieka. Jeszcze co prawda w jakiś super minusach nie byłem z alde, ale jak wchodzę z zimnego dworu do środka to mam podobne odczucie jakbym wchodził do cieplutkiego schroniska w górach. Oczywiście są także wady tego systemu. Ciężki, drogi jak cholera, ograniczona liczba punktów serwisowych itp. Zmiana temperatury też trwa znacznie dłużej niż przy powietrznym ogrzewaniu. Wodne ogrzewanie podłogowe od alde w rzeczywistości też nie działa tak jakby się mogło wydawać. Jak piec się załącza i rozgrzewa cały ten glikol, który zaczyna krążyć po grzejnikach oraz w podłodze to wszystko jest pięknie i cieplutko, ale w momencie, kiedy temperatura pomieszczenia jest osiągnięta, to piec się wyłącza i przestaje grzać. Wtedy podłoga się wychładza w pierwszej kolejności i odczuwalny jest spadek temperatury, ale tylko na podłodze. Reszta grzejników jest pięknie nagrzana i wszędzie jest cieplutko. To znaczy dalej możesz chodzić na bosaka bez skarpetek po podłodze, bo dalej jest ciepła, ale czuć, że już nie grzeje. Po jakimś czasie piec się załącza i znów mamy grzejącą, milusią podłogę przez jakiś czas.

Póki co moje zdanie jest takie, że absolutnie nie miałem do czynienia z lepszym systemem ogrzewania w przyczepie/kamperze. Zdecydowanie bym kupił ponownie i szczerze polecam, jak jest taka możliwość.

A jeszcze dodam, że ręczniki w łazience schną bardzo szybko, jak w domu. No i brak wilgoci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alde jest bez porównania lepsze od innych ogrzewań. Miałem w przyczepie Primusa (kiedyś Alde  było pod marką Primusa) i do dziś żałuję że sprzedałem tamtą budę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, macieku napisał(a):

Miałem w przyczepie Primusa (kiedyś Alde  było pod marką Primusa)

Widzisz - nie miałeś problemu z błędami i niedziałającymi wyświetlaczami. Twoja wersja nie miała dość zawodnej elektroniki... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, może być. Dla mnie ALDE to nowość i jeszcze mało używałem, więc co do awaryjności i problematyczności nie mam zdania. Oby działało bezproblemowo.

Ale w internecie jest chyba wszystko o tym systemie i jego ewentualnych usterkach, więc jestem spokojny. Jak się pojawią usterki to zaraz na forum dam znać ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tomii napisał(a):

Widzisz - nie miałeś problemu z błędami i niedziałającymi wyświetlaczami. Twoja wersja nie miała dość zawodnej elektroniki... 

Tomku, 5 lat używam i ZERO problemów a wiesz że Rovaniemi zimą nie wybacza...

@vrs już ze 7-8 lat używa i się nie skarżył na problemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mandrol napisał(a):

Tomku, 5 lat używam i ZERO problemów a wiesz że Rovaniemi zimą nie wybacza...

@vrs już ze 7-8 lat używa i się nie skarżył na problemy...

Mam przykład ze swojego podwórka. Nowa przyczepa, padł wyświetlacz i ... prawie miesiąc czekania na wymianę. Więc nie zawsze jest tak kolorowo i trzeba mieć tego świadomość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że alde na wiosenne i jesienne eskapady to game changer w kwestii komfortu cieplnego. O zimie nie wspomnę, bo to wiadoma sprawa. Miałem trumę 6, teraz mam Alde i bez dwóch zdań wybrałbym je jeszcze raz. Podpisuje się pod opinią kolegi Prokota, mam takie same odczucia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2024 o 07:26, Tomii napisał(a):

Mam przykład ze swojego podwórka. Nowa przyczepa, padł wyświetlacz i ... prawie miesiąc czekania na wymianę. Więc nie zawsze jest tak kolorowo i trzeba mieć tego świadomość. 

Pewnie jeden przypadek na milion...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2024 o 11:57, Mandrol napisał(a):

Pewnie jeden przypadek na milion...

Marek jeśli przykład z mojego podwórka jest jednym na milion, to tak samo mogę skomentować Twoje 5 lat bezawaryjnego użytkowania :], albo nazwać to szczęściem początkującego :hehe:

Wydaje mi się że znany YTber też miał szopki z wyświetlaczem Alde, ale mogę coś mylić. 
Marek ja swoje doświadczenie i zdanie mam. To super ogrzewanie, tyle że nie każdemu w Naszych warunkach potrzebne i potrafi być kapryśne (zresztą Combi też ma swoje kaprysy). Generalnie większość z nas ma tendencje do posiadania wszystkiego. Klima, dwie pełne butle gazu, 4 rowery, markizy, przedsionki, akumulatory, solary, movery i jeszcze hulajnogi... Później płacz że na wagę pojechał i na wyjazd powinien jechać bez wody, z kasety nie może korzystać  :rolleyes: i z kąpielówkami w szafie. 40 kg dodatkowego obciążenia - więc jest w przypadku Alde o czym myśleć. 
Ja u siebie jeśli miałbym Alde, przy wyjeździe majówkowym byłbym przeładowany o 60 kg gdzie w przyczepie (1630 kg w stanie określanym przez producenta "gotowym do jazdy" czyli 270 kg realnej ładowności) były rzeczy:
- dwa rowery (może nie karbonowe, ale każdy w 10 kg się mieścił) + bagażnik na dyszlu
- jedna butla stalowa z 4 kg gazu
- 10 litrów wody
- 2 fotele 
- markiza workowa (20 kg)
- ciuchy, jedzenia na sam dojazd, pościel dla 5 osób. 

1910 kg na wadze pokazało. Powiem, że nie bardzo miałem już co wyjąć. Zapas, stolik, kanapa Bergera, wykładzina przedsionka, narzędzia, wkrętarki, elektronika, zapas wody pitnej - to wszystko poszło do auta. No a przejazd przez całą Austrię. Oczywiście można na majówkę cisnąć przez Węgry :] - powodzenia. Nie bez powodu w kamperach do 3,5 tony ze świecą szukać systemu opartego na Alde.... 

Zimę nie jedną z Trumatikiem przeżyłem. Mocowo - żadnych problemów. Komfort - oczywiście to jak porównać grzanie kominkiem (powietrzne) do grzania grzejnikami... Alde bez wątpienia będzie tu liderem w komforcie.  To jest trochę jak z moją klimatyzacją. Mam, jest spoko, były momenty że bez niej nie dali byśmy rady, ale wożenie tych 35 kg wystających na dachu przez 3/4 roku jest bez sensu. Komuś kto wakacje spędza w w maju i wrześniu w PL nie do końca polecił bym taką klimatyzację. Będziesz trzymał przyczepę w górach co sezon pod stokiem, planujesz wyjazd zimowy do Laponi - Alde jest dla ciebie :yes:. Możliwe że najdzie Cię tygodniowa ochota na wyjazd narciarski z przyczepą - spokojnie wystarczy Ci Truma czy Combi. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2024 o 07:26, Tomii napisał(a):

Mam przykład ze swojego podwórka. Nowa przyczepa, padł wyświetlacz i ... prawie miesiąc czekania na wymianę. Więc nie zawsze jest tak kolorowo i trzeba mieć tego świadomość. 

Chyba znam ten przypadek :) ostatnio byłem na Wielkanoc, noce były chłodne a w przyczepie przyjemnie. Ja polecam alde. Choć jak wszystko ma swoje wady i zalety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zimą w górach spaliśmy w namiocie dachowym i też się dało, kwestia przygotowania. Od swoich rodziców wciąż słyszę jak to oni maluchem do Bułgari z 4 osobami jechali na wakację i też się dało. Jakbyś rowery dał na dach (dwa rowery + bagażnik to 30kg) i miał DMC 2000 kg to też by się dało :P

Z tego co tutaj piszesz, to najwiekszym argumentem dla Ciebie jest waga ALDE i spoko, ale nie każdemu to aż tak przeszkadza. Ja wywaliłem 4 rowery na dach samochodu i się cieszę z zaoszczędzonych kilogramów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.