Skocz do zawartości

Fiat Ducato


cinekis87

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie Ducato takie poboczne pytanko. Co powiecie o automatycznych skrzyniach biegów w Ducato rocznik 2018? Czy to są tzw. zautomatyzowane skrzynie i czy można je brać pod uwagę czy lepiej ich unikać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A nie wiem, ducato nie moja bajka :) W 3.0 była chyba zautomatyzowana (robot na mechanicznej przekładni). Później w 2.3 to nie był czasem klockowaty 9-biegowy hydrokinetyk ZF-a produkowany w Meksyku taki jak w RAMach z benzynowym v6 pentastarem na bazie ducato sprzedawanych w USA? Nie chce mi się wierzyć żeby na 2 rynki opracowywali 2 całkowicie różne skrzynie, jeśli w Europie sprzedaż automatów to nikły procent. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dostawczych ten typ skrzyni zrobotyzowanej we Fiacie nie był nawet nazywany selespeed, nazywał się katalogowo chyba ComfortMatic. 6 biegów.


Hydrokinetyk w klonie ducato pod szyldem RAM (Promaster z benzynowym v6 import z USA), „meksykański” ZF

W osobówkach koncernu fiata te zrobotyzowane skrzynie to nie była bynajmniej jakaś rewelacja (od seja począwszy). Mówiąc dość oględnie. 

 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za trochę wyjaśnień. Wiem że skrzynie zautomatyzowane w osobówkach były bardzo awaryjne. Dlatego dziwi mnie że takie skrzynie były montowane w dostawczakach, autach jednak traktowanych jak woły robocze.A może te skrzynie konkretnie w Ducatach się sprawdzały, czy ktoś ma jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to jest źle zadane pytanie. Odpowiedź jakakolwiek by nie była, też bedzie słaba. Musiał by ktoś mieć dostęp do statystyk. Ile takich skrzyń się zepsuło w jednostce czasu w porównaniu do wszytkich wyprodukowanych. nikt nie ma takich statystyk poza być może korporacją, która je produkuje. Na pewno czegoś takiego nie udostępnia, zwłaszcza jeśli proporcje były negatywne.

jakieś jednostkowe opinie raczej są bezwartościowe w szerszym kontekście. Tak samo nawet jak powiedzmy statystyki są bardzo dobre, to zakup używanego auta to i tak zawsze jest totolotek, bo akurat trafisz na auto które było katowane i do tego jeszcze pływało w którejś z oststnich niemisckich powidzi, a tego najwet najlepszy mechanizm nie zniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Crafterach też były te zautomatyzowane...

Dla mnie na trasę, super - w terenie znacznie gorzej...

Czyli do kampera bym nie brał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Busy są katowane, albo wręcz przeciwnie - przynajmniej jeśli chodzi o skrzynię - bo robią trasy, gdzie raz zapięty bieg to 2 godziny jazdy autostradą... Skrajnie rozbieżne warunki.

Niekoniecznie że to absolutnie złe rozwiązanie, czy że pozbywanie się robota to wyraz ogromnych kosztów naprawy, czy ogromnej awaryjności czy nienaprawialności. Czysta ekonomia. Serwis i czas niezbędny na staranny serwis i naprawy. Nikt np. "pracującego" busa nie odstawi na miesiąc czy dwa, bo robot siadł i trzeba go zreperować, rozebrać, ściągnąć części i żeby to działało musi zrobić to ktoś, kto się na tym wyznaje, a na wjazd na stanowisko w takich warsztatach po prostu się czeka. Póki gwarancja (dadzą zastępczy), czy leasing (dadzą zastępczy/wymagają naprawy w ASO), to pół biedy. Gdy już tego nie ma, pojawia się dla aut dostawczych - "wołów roboczych" bez których jak bez ręki - dylemat. Koszty całego "robota" dyskwalifikujące, czas, a przede wszystkim koszty dobrze wykonanej naprawy też, bo auto będzie długo stało, strata podwójna. Pozbycie się robota (zmiana sterowania na manual i dołożenie sterowania  sprzęgłem z buta czy z wymianą skrzyni) trwa "chwilę", i te skrzynie z przyczyn czysto pragmatycznych (nie dlatego że z góry złe) są automatami do pierwszej konieczności naprawy robota.

W kamperze potrafi natłuc kilometrów np. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 to upał? Jeszcze pewnie mierzone w słońcu.. Od kiedy?🤣😂😹

28 to się dopiero krótkie rękawki zakłada :)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.