Skocz do zawartości

Prąd 12 / 230


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam przyczepę gdzie oryginalnie nie było dodatkowego akumulatora. Oddałem na dołożenie akumulatora, żeby mieć prąd na dziko. I teraz mam taką sytuację, że nie wiem czy to prawidłowe działanie: gdy podepnę 230 nie ma w przyczepce zasilania 12 (lampki, pompka) dopiero gdy uruchomię obwód akumulatora to jest wszędzie prąd.

Akumulator ma swoją ładowarkę z 230 i dalej jest wpięty w obwód przyczepki, czy tak powinno być gdy używam 230 to i tak muszę mieć włączony obwód akumulatora ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Dawid MM napisał(a):

Cześć, mam przyczepę gdzie oryginalnie nie było dodatkowego akumulatora. Oddałem na dołożenie akumulatora, żeby mieć prąd na dziko. I teraz mam taką sytuację, że nie wiem czy to prawidłowe działanie: gdy podepnę 230 nie ma w przyczepce zasilania 12 (lampki, pompka) dopiero gdy uruchomię obwód akumulatora to jest wszędzie prąd.

Akumulator ma swoją ładowarkę z 230 i dalej jest wpięty w obwód przyczepki, czy tak powinno być gdy używam 230 to i tak muszę mieć włączony obwód akumulatora ? 

Nie, to nie jest prawidłowe działanie. Ten kto Ci to robił zwyczajnie zrobił to nieprawidłowo. Wracaj do niego z reklamacją. Ostatnio tak samo jakiś geniusz podłączył to tak samo @Ciapek99, ale na szczęście poprawił i zrobił jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacek00 napisał(a):

Nie, to nie jest prawidłowe działanie. Ten kto Ci to robił zwyczajnie zrobił to nieprawidłowo. Wracaj do niego z reklamacją. Ostatnio tak samo jakiś geniusz podłączył to tak samo @Ciapek99, ale na szczęście poprawił i zrobił jak trzeba.

Najgorzej że pierwszego dnia po wykonaniu, działało :( a teraz 12 jest tylko z Aku, wydaje mi się że padła przetwornica bo kontrolka się nie pali (ani zielona ani te od bezpieczników )IMG_5699.thumb.png.752df8aae50e0ca8e7274865a859d7e4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najpierw sprawdź czy do energobloku dochodzi 230v. Jeśli 230V  dochodzi a na wyjściu brak 12v (zakładam, że bezpieczniki 12v są sprawne) to prawdopodobnie masz  energoblok uwalony. Tak czy siak po włączeniu zasilania aku diody od zabezpieczonych obwodów 12v w energobloku powinny świecić. 

Jeśli prostownik od aku jest mocy większej niż moc urządzeń na 12v to tak awaryjnie może to działać "zastępując" energoblok.

W ten sposób spędziłem prawie miesiąc na kempingu po awarii prądu, która uwaliła mój energoblok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Dawid MM napisał(a):

Najgorzej że pierwszego dnia po wykonaniu, działało :( a teraz 12 jest tylko z Aku, wydaje mi się że padła przetwornica bo kontrolka się nie pali (ani zielona ani te od bezpieczników )IMG_5699.thumb.png.752df8aae50e0ca8e7274865a859d7e4.png

w jaki sposób masz to podłączone?
Tak jak Jacek napisał ja miałem przygodę (może trochę na własne życzenie bo chciałem po najmniejszej linii oporu, ale kolega elektryk bez problemu uznał moje uwagi i poprawił).
Byłem wpięty gdzieś w okolicę lampki i akumulator dawał prąd zwrotny do energobloka, wtedy przekaźnik wariował i zostało wyłączone 12V z przyczepy, a tylko z aku co było jednak słabe.
Opcje są dwie. Zależy gdzie masz aku i energoblok. Ja miałem po przeciwnych stronach przyczepy i w grę wchodziło wiercenie dziur w podłodze.
Druga opcja to wpięcie się w kostke która idzie od haka. Bez żadnego cięcia kabli itd przeprowadziliśmy zasilanie od aku i jest wszystko jak być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Tak czy siak po włączeniu zasilania aku diody od zabezpieczonych obwodów 12v w energobloku powinny świecić. 

Te czerwone diody pod bezpiecznikami świecą tylko w momencie, gdy bezpiecznik jest przepalony lub wyciągnięty.

Edytowane przez Marcin T (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda :) z aku idą przewody do energybloka. Dziwne jest to, że z samego aku prąd jest a z 230 nie ma :/

nic muszę się skontaktować z firmą, która to robiła, a w wolnej chwili sprawdzę czy dochodzi 230 do energybloka.

IMG_6266.jpeg

IMG_6267.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dawid MM napisał(a):

a w wolnej chwili sprawdzę czy dochodzi 230 do energybloka.

Na pewno dochodzi, bo na zielono świeci dioda pod wyłącznikiem (przynajmniej na zdjęciu wygląda jakby świeciła).

W momencie odcięcia 230V powinieneś słyszeć zadziałanie przekaźnika wewnątrz, który przełącza na źródło zasilania wpięte w zaciski batt, które są pod klapką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin T napisał(a):

Te czerwone diody pod bezpiecznikami świecą tylko w momencie, gdy bezpiecznik jest przepalony lub wyciągnięty.

Tak, rzeczywiście masz rację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin T napisał(a):

Na pewno dochodzi, bo na zielono świeci dioda pod wyłącznikiem (przynajmniej na zdjęciu wygląda jakby świeciła).

W momencie odcięcia 230V powinieneś słyszeć zadziałanie przekaźnika wewnątrz, który przełącza na źródło zasilania wpięte w zaciski batt, które są pod klapką.

Zdjęcie z świecącą diodą na zielono było z wcześniej, teraz właśnie nie świeci :/ czyli prąd nie dochodzi do energybloka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dawid MM napisał(a):

Zdjęcie z świecącą diodą na zielono było z wcześniej, teraz właśnie nie świeci :/ czyli prąd nie dochodzi do energybloka ?

Zapewne. Jeśli wyłącznik jest na ON i dioda nie świeci to gdzieś jest problem. Możesz we własnym zakresie sprawdzić czy przypadkiem nie poluzowała się wtyczka doprowadzająca 230V do tego zasilacza.

Odkręć zaznaczoną śrubę i zdejmij osłonę. Tam powinien być wtyk jak do zasilacza komputerowego (na drugim foto).

Zrzut ekranu 2024-03-3 o 14.11.08.png

Zrzut ekranu 2024-03-3 o 14.13.11.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Marcin T napisał(a):

Zapewne. Jeśli wyłącznik jest na ON i dioda nie świeci to gdzieś jest problem. Możesz we własnym zakresie sprawdzić czy przypadkiem nie poluzowała się wtyczka doprowadzająca 230V do tego zasilacza.

Odkręć zaznaczoną śrubę i zdejmij osłonę. Tam powinien być wtyk jak do zasilacza komputerowego (na drugim foto).

Zrzut ekranu 2024-03-3 o 14.11.08.png

Zrzut ekranu 2024-03-3 o 14.13.11.png

Dziś musiałem już wyjechać, jutro będę przy przyczepie (z miernikiem i posprawdzam czy jest prąd na wejściu do energybloka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • szary11 zmienił(a) tytuł na Prąd 12 / 230
W dniu 5.03.2024 o 21:33, Dawid MM napisał(a):

Daje znać, że temat ogarnięty :) padła przetwornica, na gwarancji dostałem nową :) dzięki za rady i pomoc :)

Ricar? Przyczeoa Fendt, Mover widzę Enduro chyba a akumulator też mogli montować bo ładują w te obudowy, ale niestety żelowe.

Edytowane przez Ciapek99 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.