Skocz do zawartości

Bębny w osi AL-KO (5x112) przerobienie śrub na nakrętki


Pioro33

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
proszę o komentarz do napotkanego według mnie dziwnego patentu w osi AL-KO (5x112) nie znam dokładnie modelu ale wagowo z tego co się orientuje to ~1300kg.
Mianowicie w jednym z bębnów miałem (wydawało mi się) pękniętą szpilkę M14 zostało jej około 1cm. Jak się okazało po rozebraniu w bębnach od tyłu są wkręcone śruby sześciokątne klasy 8.8 które w tej konfiguracji robią za "szpilki" na które nakłada się felgi i przykręca nakrętką. A ta niby złamana szpilka to po prostu była wykręcona śruba i dlatego się schowała.

1. Czy ktoś się orientuje czy tak się robi? Wydaje mi się, że jest nie jest to oryginalne rozwiązanie i uważam niebezpieczne ale może się mylę.

2. Koła na tej ośce to 4x 155/80 R12 bliźniaki na stronę (na zdjęciu widać same felgi bo są przygotowane do odświeżenia). Czy z racji tego, że zakładane są bliźniaki to może być powodem wkręcenia śrub od tyłu?

Pozdrawiam

IMG_0937.JPG

IMG_0924.JPG

IMG_0926.JPG

IMG_0928.JPG

IMG_0930.JPG

IMG_0931.JPG

IMG_0933.JPG

IMG_0934.JPG

IMG_0935.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Pioro33 napisał(a):

Koła na tej ośce to 4x 155/80 R12 bliźniaki na stronę

Z czego jest ta oś? To jakaś samoróba? Masz może zdjęcie, jak to wyglądało przed demontażem? Nie widziałem jeszcze chyba przyczepy o DMC 1300kg na bliźniakach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stu napisał(a):

Z czego jest ta oś? To jakaś samoróba? Masz może zdjęcie, jak to wyglądało przed demontażem? Nie widziałem jeszcze chyba przyczepy o DMC 1300kg na bliźniakach...

Ta oś ma pewnie 50 lat i takie rozwiązania miały miejsce.  Brak automatu cofania do tyłu , możliwe jest też to ,że linki hamulcowe mają po środku długości założone  kalamitki .

A wracajac do fotek to prawa szczęka ma odklejoną okładzinę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wywalił te podejrzane śruby i dał normalne wkręcane w bęben przez felgę, o ile felgi mają stożki do centrowania śrub. Na telefonie nie widzę. A jak nie śruby to poszukaj normalnych szpilek.

Taka śruba jak masz teraz w każdej chwili może się znowu wykręcić przy dokręcaniu koła. Szpilka najwyżej może się wykręcić z nakrętką ale nigdy nie wkręci się do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.
Oś jest z niemieckiej przyczepy podłodziowej i zgłębiając temat to raczej będzie DMC 1600kg z 1982 roku. Opony mają ponad 400kg więc x4 by się zgadzało.
Szukając informacji pasuje to do bębna hamulcowego AL-KO, 230x60 mm typu 2361 (szerokość szczęki 50mm) z zestawem łożysk:

1 x DIN 32005 (25/47 x 11,5m)
1 x DIN 32007 (35/62 x 14mm)
1 x pierścień uszczelniający (62/42 x 7mm)

Okładzina jest odklejona, nie było simeringu (choć tak mogło być w oryginale ale nie mam pewności).
Chciałbym to wszystko doprowadzić do porządku ale nie wiem czy części do typu AL-KO 2361 będą na 100% pasowały.
Zrezygnuje z tych śrub wkręcanych od wewnątrz bo to lipa moim zdaniem i wkręce normalne porządne śruby (felgi mają stożki do centrowania śrub).

Będę wdzięczny za informacje co dokupić i ewentualnie gdzie do wymiany hamulcy w razie czego porobie pomiary tego co jest.

 

1.jpg

Edytowane przez Pioro33 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą oś lub części do niej kupisz w sklepie Nad Serafą - Kraków.  Przemyśl temat, ta oś to złom.  Myślisz, że gumy wahacza po 40 latach są coś warte???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A jeszcze chciałbym rozwiać kolejną wątpliwość mianowicie czy pod nakrętka piasty (w moim przypadku M22x1,5 na klucz 32mm) powinna być jakaś podkładka ? Czy nakrętka dokręca bezpośrednio (bez podkładki) pierwsze łożysko stożkowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pioro33 napisał(a):

czy pod nakrętka piasty (w moim przypadku M22x1,5 na klucz 32mm) powinna być jakaś podkładka

Jak nakrętka jest blokowana zawleczką to raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.