Skocz do zawartości

Jakie uprawnienia powinienem zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, JacekIz napisał(a):

Dzień dobry, posiadam auto o DMC 1890kg i zamierzam kupić przyczepę o DMC 1600kg. Jakie uprawnienia są mi niezbędne? Czy wystarczy B96 do już posiadanej kategorii B? Jak się do tego przygotować i jakie są to koszty? Z góry dziękuję za odpowiedź

1890 kg + 1600 kg = 3490 kg. Czyli nie potrzebujesz żadnych ekstra uprawnień. Wystarczy jedynie kat. B. 

Natomiast spojrzałbym jeszcze raz w dowód rejestracyjny pojazdu, bo nie sądzę aby pojazd o DMC 1890 kg miał na haku 1600 kg. Wg mnie pomyliłeś masę własną z DMC pojazdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B96- DMC max zestawu 4.250 - tylko egzamin praktyczny w WORD - jak nie masz praktyki z przyczepą to raczej nie ma szans na zdanie.

B+E - DMC max zestawu 7T - kurs (cena kursu w szkole "L") + egzamin teoretyczny i praktyczny.

Edytowane przez kleo77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kleo77 napisał(a):

B96- DMC max zestawu 4.250 - tylko egzamin praktyczny w WORD - jak nie masz praktyki z przyczepą to raczej nie ma szans na zdanie.

B+E - DMC max zestawu 7T - kurs (cena kursu w szkole "L") + egzamin teoretyczny i praktyczny.

Nie ma żadnego teoretycznego egzaminu na E, bo z czego ta teoria miałaby się odbywać? Teoria jazdy z przyczepą?

Egzamin na B+E nie różni się niczym od tego na B96. Różnica polega tylko na tym, że aby podejść do B+E to musisz mieć odbyty kurs praktyczny i tyle.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do B+E dochodzą jeszcze badania lekarskie, których do B96 co do zasady nie potrzeba. 

W praktyce - żeby móc "skutecznie" podejść do egzaminu praktycznego na B96, trzeba "wejść" w tryb jazdy egzaminacyjnej. Objeżdżenie z przyczepą, praktyka - ok, natomiast jazda pod egzamin to nieco inna para kaloszy. Jestem w trakcie B+E, i powiedzmy, 5-6 godzin jazd z instruktorem po mieście to m.zd. minimum, żeby "zejść" do poziomu kursanta, i nie dać się wyoutować na byle czym (jest trochę różnic między tym, co robi się na co dzień, a co jest wymagane i oceniane w jeździe "egzaminacyjnej") Mając jako-takie objeżdżenie z przyczepą, plac manewrowy to powiedzmy "Pan Pikuś", ale na mieście można się zdziwić ile "byków" się jako rutyniarz sadzi. 

Biegania po W.K. tyle samo, koszty ok. 1000 PLN wyższe, jeśli już B+E

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam pytanie, bo jak widzę sporo osób rozgryzało temat kategorii E. Czy jak zrobię kategorię E do kategorii B, a potem zrobię (przyszłościowo) kat. C, to będę miał pełnoprawne C+E? Czy będę musiał uzupełnić o kwalifikacje itp. Jak by nie patrzeć przyczepy są trochę różne, ale z drugiej strony i tak duży transport opiera się na zestawie ciągnik + naczepa.

 

Pozdrawiam

Grizzli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, czyś napisał(a):

powiedzmy, 5-6 godzin jazd z instruktorem po mieście to m.zd. minimum, żeby "zejść" do poziomu kursanta,

Ani minuty nie spędziłem w miescie. Całe 15h jeździłem i ćwiczyłem sobie na placu. Zresztą dla kogoś już jeżdżącego z przyczepą to te 15h jest aż nadto. 

46 minut temu, czyś napisał(a):

i nie dać się wyoutować na byle czym (jest trochę różnic między tym, co robi się na co dzień, a co jest wymagane i oceniane w jeździe "egzaminacyjnej") Mając jako-takie objeżdżenie z przyczepą, plac manewrowy to powiedzmy "Pan Pikuś", ale na mieście można się zdziwić ile "byków" się jako rutyniarz sadzi. 

Nie wiem jakie byki na mieście można popełnić ;) Jak się umie jeździć i się zwraca uwagę na przepisy i ograniczenia to IMO nie da się zrobić żadnego babola na mieście. Jedyne o czym musiałem pamiętać to to aby zawsze trzymać dwie ręce na kierownicy - wiadomo, że jak się jeździ samemu to człowiek przywiązuje do tego mniejszą wagę. 

46 minut temu, czyś napisał(a):

Biegania po W.K. tyle samo, koszty ok. 1000 PLN wyższe, jeśli już B+E

Biegania nie ma żadnego. No poza odbiorem nowego prawa jazdy. Resztę załatwiałem online. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kleo77 napisał(a):

Nie, to działa w dół jak masz C+E to z "automatu" masz uprawnienia B+E ale nie odwrotnie. Oczywiście żeby zdawać na C musisz mieć wcześniej B

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Byłoby zbyt pięknie, gdyby było inaczej.

Pozdrawiam

Grizzli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Ani minuty nie spędziłem w miescie. Całe 15h jeździłem i ćwiczyłem sobie na placu. Zresztą dla kogoś już jeżdżącego z przyczepą to te 15h jest aż nadto.

Dokładnie mi w zasadzie wystarczyło te 4-5h. Potem to już było tylko nadprogramowe ćwiczenia na placu. 
Na egzamin zapisywałem się jak jeszcze wszystkich godzin wyjeżdżonych nie miałem z nastawieniem, że jak za pierwszym razem się nie uda to jeszcze poćwiczę, ale problemu nie było wiec i godziny wszystkich nie wyjeździłem nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odświeżam temat.

Pytanie: jakie badania lekarskie na B96? Jak zapytałam w medycynie pracy i panie zaczęły podliczać to prawie 500zł wyszło. Spotykam się z informacjami, że gdzieniegdzie w ogóle nie trzeba badań, gdzie indziej znów, że bez tego nie założy się PKK. Może lepiej najpierw udać się do Wydziału Komunikacji i dopytać? Gorzej jak tam też będzie pani niezorientowana w temacie rozszerzenia.

Zdjęcie "na wprost" czy "lewy półprofil"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cloud M, badan nie robilem, a zdjecie na wprost. Ze zdjeciem idziesz do WK i skladasz wniosek. Jak bedziesz mial juz profil to zapisujesz sie na egzamin. Mankamantem jest brak mozliwosci zapisania sie na egzamin B96 online. W moim przypadku byla to wycieczka na drugi koniec miasta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Analog82 napisał(a):

@Cloud M, badan nie robilem, a zdjecie na wprost. Ze zdjeciem idziesz do WK i skladasz wniosek. Jak bedziesz mial juz profil to zapisujesz sie na egzamin. Mankamantem jest brak mozliwosci zapisania sie na egzamin B96 online. W moim przypadku byla to wycieczka na drugi koniec miasta...

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i rzeczywiście - wystarczy podejść do Wydziału Komunikacji ze zdjęciem - tam Pani sprawdza czy się ma ważne badania (nie wiem na czym to polega) i zakłada PKK - badania nie były potrzebne. Potem telefony do okolicznych WORDów (nie wszystkie egzaminują na B96), dopytaliśmy gdzie najbardziej korzystne terminy i osobiście trzeba podjechać z PKK do WORD ustalić termin. Koszt 200zł. Wybraliśmy termin za tydzień (ale były też szybsze) bo chcemy wykupić jazdy w szkole jazdy, żeby poćwiczyć "jazdę w trybie egzaminacyjnym". Trzymajcie kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.