Skocz do zawartości

Które piny z gniazda 13, odpowiadają za zasilanie lodówki - schematy


terenowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam. Ostatnio nazbierało mi się wszelakich problemów technicznych. Tym razem chodzi o elektrykę w samochodzie, która wariuje. Inny problem, to moje gniazdo 13 pinowe, które prawdopodobnie od nowości nie podaje napięcia do zasilania lodówki podczas jazdy. Znalazłem schematy, ale są tam pewna rozbieżność, jeżeli chodzi o pin nr 11. Moje pytanie dotyczy tego, w którym pinie powinien być plus a w którym minus, by podczas jazdy lodówka była zasilana 12V. Kolega Ed wiele razy podkreślał, że przewody do lodówki powinny być odpowiedniej średnicy. W aucie pociągnięcie odpowiedniego kabla to mniejszy problem, ale w budce wszystko idzie gdzieś pod podłogą i nie mam takiej możliwości. Zresztą po drodze są jakieś skrzynki, sterowniki i inne puszki do których wszystko wchodzi i z których wszystko wychodzi. Za skomplikowane, bym to rozgryzł. Wystarczy, by było jakiekolwiek zasilanie lodówki podczas jazdy.
Poniżej schematy i różny opis co do pinu nr 11. Jest też do kupienia wiązka z modułem, która wygląda, że ma jeden przewód grubszy. Czy ona będzie się nadawała do zasilania lodówki?
https://allegro.pl/oferta/modul13pin-wiazka-haka-do-kempingu-staly-plus-czuj-13349662810
 

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 26.04.2023 222955.jpg

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 26.04.2023 223016.jpg

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, terenowiec napisał(a):

W aucie pociągnięcie odpowiedniego kabla to mniejszy problem, ale w budce wszystko idzie gdzieś pod podłogą i nie mam takiej możliwości.

29 minut temu, terenowiec napisał(a):

Moje pytanie dotyczy tego, w którym pinie powinien być plus a w którym minus, by podczas jazdy lodówka była zasilana 12V.

 

Mam wrażenie, że kiedyś Ci to już Kolego pisałem.

Poniżej masz prawidłowe podłączenie pinów w gnieździe.

Co do przeciągnięcia kabli od wtyczki do zasilania lodówki to jak już naprawdę sobie nie radzisz z tą elektryką w budce to owo zasilanie lodówki możesz zrobić prościej - przeprowadź kable plus i minus od wtyczki bezpośrednio do lodówki z pominięciem wszystkich energobloków w budce.

To nie będzie jakoś specjalnie skomplikowane bo zrobisz to wewnątrz przyczepki.

Będziesz to zasilanie wykorzystywał przecież tylko do lodówki na czas podłączenia przyczepki w czasie jazdy, więc na dobra sprawę możesz pominąć z tym podłączeniem całą instalację przyczepki.

29 minut temu, terenowiec napisał(a):

Wystarczy, by było jakiekolwiek zasilanie lodówki podczas jazdy.

I powyższe rozwiązanie - choć niekoniecznie zgodne ze sztuką podłączenia owego stałego plusa zasili Ci przyczepkę.

Nie zapomnij tylko na postojach wypiąć wtyczki z gniazdka, gdyż przy takiej prostocie masz szansę rozładować sobie na postoju akumulator w aucie.

Poniżej schemat gniazda.

Pzdr

Włodek

Schemat podłączenia gniazda przyczepki - wodok od przodu gniazda .jpg

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek, czy ze schematu wynika, że do zasilania lodówki podczas jazdy to powinny być piny 9 (+) i 13 (-), bo nie jestem pewien...
W przyczepie mam zamontowany przełącznik - samoróbkę, którą kiedyś zrobiłem i stosują po zatrzymaniu się. Nie pamiętam jak to zrobiłem, chyba metodą prób i błędów? Dlatego podczas jazdy chcę mieć zasilanie lodówki z auta bez kluczyka, bo i tak układ zawsze przełączam ręcznie.
  

342748220_553971366886034_4354099880405101433_n.jpg

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

Poniżej schemat gniazda.

A ja mam pytanko. Jak działa pin 12. Tzn. co jest do niego podłączone od strony przyczepy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju tak jak pisał Włodek przeciągnij  2 przewody od akumulatora do gniazda pin 10 (+) najlepiej barwy czerwonej i pin 11 (-) może być czarny (dla identyfikacji) tyle,że po drodze winien być zastosowany przekaźnik który wyłączy Ci zasilanie lodówki na postoju (ochrona przed rozładowaniem akumulatora w samochodzie), gdy wyłączysz silnik przekaźnik wyłączy zasilanie lodówki- po włączeniu silnika lodówka będzie zasilana)- ten schemat w załączniku. Wyłącznik W pozwala wyłączyć zasilanie pinów np w zimie Następnie od wtyczki dalej bezpośrednio przewody do lodówki (z pominięciem  puszek i układów), przewodami możesz wejść tak jak pozostałe kable z wtyczki i dalej wewnątrz przyczepy do lodówki. W/g mnie najlepsze efekty chłodzenia lodówki uzyskuje się przy zastosowaniu przewodów o przekroju min. 6 mm2.

W razie wątpliwości pisz

pozdrawiam

 

Lodówka zasilanie.pdf

3 godziny temu, BUMERANG napisał(a):

A ja mam pytanko. Jak działa pin 12. Tzn. co jest do niego podłączone od strony przyczepy :hmm:

Ten pin wykorzystywany jest do poinformowania instalacji samochodu o podłączeniu przyczepy daje możliwość zmiany charakterystyki silnika.  Gdy nie mamy takiego auta to można ten pin wykorzystać do wyłączenia (konieczny przekaźnik w samochodzie) np świateł cofania lub przeciwmgielnych w samochodzie, gdy podłączona jest przyczepa.

pozdrawiam

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.