Skocz do zawartości

Ładowanie aku z samochodu


Wiatrak

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się powoli doktoryzuję z tematu przyczep a mętlik w głowie coraz większy... Z lektury forum wyłania się powoli obraz taki, że najlepsze połączenie przyczepy z autem to jedynie światła. Lodówka absorbcyjna po 12V nie dość, że mało wydajna to jeszcze "mocne" połączenie niezbędne, ładowanie aku podczas jazdy też raczej różowo nie wygląda. Jako, że obecnie PINów "przyczepkowych" nie mam podłączonych w ogóle a ASO nie jest w stanie nawet teoretycznie tego ogarnąć to coraz bardziej skłaniam się do porzucenia tematu. Lodówka na gaz w czasie jazdy poprzez CS/SES, pytanie tylko co z aku? Jedyne alternatywy to solar lub podłączenie 230V na kempingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak że aku jest zasilany podczas jazdy z samochodu a jeżeli zdarzy się od czasu do czasu nocka na dziko to wtedy przełączam lodówkę na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Wiatrak napisał(a):

Chyba musimy jeszcze raz od początku :)

Jeśli masz jeszcze siłę :D

Po pierwsze - jak masz realizowane zasilanie z pinów 10 i 11 w gnieździe samochodu. Mierzyłeś?

Po drugie. Ten moduł to zwykły przekaźnik sterowany wielkością napięcia wejściowego i z regulacją napięcia wyjściowego. Do ładowania akumulatora w cepce jest ok. Tylko trzeba ustalić co z resztą instalacji. Jeżeli masz instalacje gazową przystosowaną do zasilania lodówki podczas jazdy to w ogóle nie zawracaj sobie głowy zasilaniem na 12V.

Po trzecie - gniazdo 13 PIN powstało po to, żeby sprostać nowszym konstrukcjom. czyli dochodzi światło cofania i zasilanie przyczepy. Do czego użyjesz pinów 10 i 11 nie ma znaczenia. Ważne, żeby połączenia elektryczne były zgodne ze sztuką. Pierwotnie była to lodówka. Bo przyczepy miały problem z zasilaniem lodówki, a akumulatorów jeszcze nie było. ( zasilanie realizowane było po przez piny do światła p.mgielnego ) Potem pojawiły się akumulatory i lodówki kompresorowe więc możliwe, że też oznaczenia pinów wyglądają inaczej.

Tu masz przykład, że jednak lodówka :)

13pin.png.87ec18a3407424f02d94290aaad2cc37.png

Edytowane przez BUMERANG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mierzyłem. Nie mam jak teraz. Załóżmy że mam tak zrobione jak to powinno być fabrycznie.

Nie mam instalacji gazowej przystosowanej do obsługi lodówki podczas jazdy. Rozumiem, że tam jest potrzebny jakiś zawór bezpieczeństwa, może jakimś linkiem poratujesz do allegro poratujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha :)niezły wątek, tak na szybko wynika, że nie powinno się jeździć na gazie a wręcz na przykład w Austrii jest to nielegalne.

A co do tych urządzeń dziękuję, tylko co się stanie a to może stać się zawsze bo jeśli zgaśnie płomień w przyczepie? Przecież tam będzie ulatniał się gaz. A te urządzenia tego nie wykryją. I może nieźle je..bn..ąć, bałbym się chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z ogrzewaniem? Bo żona zimą by chciała już wsiadać do ciepłej przyczepy :)

Ma jakąś odcinkę?

I czy mając te wszystkie bajery i pokażemy papiery na to, policja w Austrii puszcza nas wolno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Wiatrak napisał(a):

I czy mając te wszystkie bajery i pokażemy papiery na to, policja w Austrii puszcza nas wolno?

Pytanie do sprzedawcy o certyfikaty. Jak jest TUV unijny to raczej nie ma problemu. Te podlinkowane tematy są dosyć stare. Na pewno był zakaz jeżdżenia bez zabezpieczeń jak nagminnie było u nas. I na pewno przed wjazdem na stacje benzynową trzeba gaz zakręcić. Może wypowie się ktoś z aktualną wiedzą. Wiem, że ludzie jeżdżą bez problemu, a te reduktory to nie jakaś garażowa rzeźba B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.