Skocz do zawartości

Skoda Octavia III 1.4 benzyna, 140 KM


BartekJ

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, BartekJ napisał:

Cześć, 

Dopiero zamierzam rozpocząć przygodę z przyczepą i zastanawiam się jaka przyczepa (o jakim DMC) będzie tą właściwą. Obecnie jeżdzę Skodą Octavią III Kombi (1.4 benzyna, 140 KM) i stoję przed wyborem przyczepy, która będzie właściwa do ww. holownika. Poczytałem dość uważnie forum,  min. wątki o VW w benzynie, wątek benzyna a holownik itp., ale powiem szczerze, że informacje są dość sprzeczne momentami. 

Waga własna Skody to 1197 kg.  Wyjazdy z przyczepą będą miały miejsce w 4 osoby (2+2), więc tu dochodzi prawie 200 kg plus bagaże itp.  Do tej pory myślałem nad przyczepą w przedziale 1100-1200 DMC. Czy macie może doświadczenie w ciągnięciu przyczep o takim DMC autem zbliżonym do mojego? Zastanawiam się, czy Skoda pociągnęłaby przyczepę 1300 KG DMC (większy wybór przyczep), czy to już raczej byłoby ciężko? W grę wchodzą wyjazdy krajowe, ale także zagraniczne, typu Włochy, Chorwacja. Dlatego też zastanawiam się, jaka waga przyczepy będzie odpowiednia, by jazda takim zestawem nie była męczarnią, by nie "zajechać" auta, by nie było problemów z wzrastającą temp. w aucie itp.  Wszelkie porady, sugestie, przemyślenia na bazie własnych doświadczeń mile widziane. 

Nie mam doświadczenia w jeździe z przyczepą, zimą chcę dorobić hak w aucie, wziąć parę lekcji, by poćwiczyć jazdę takim zestawem. Najpierw chcę wypożyczyć przyczepę, by potwierdzić, że to jest właśnie to, bo do tej pory miałem do czynienia jedynie z kamperami. 

Tak naprawde aby nie szukać sibie problemów i mieć spokój to szukaj przyczepki maksymalnie tyle ile masz w dowodzie a auto sobie poradzi bez problemu.

Odpowiedzi dostaniesz tysiące że może błąd a może nie , krótko i konkretnie auto da sobie rade ale nie wiecej niż w dowodzie masz i tyle ja już za duzo lat jeżdze i małmi i teraz 2500 t i zawsze jedna zasada [ Tyle co jest w dowodzie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, arek667 napisał:

Tak naprawde aby nie szukać sibie problemów i mieć spokój to szukaj przyczepki maksymalnie tyle ile masz w dowodzie a auto sobie poradzi bez problemu.

Odpowiedzi dostaniesz tysiące że może błąd a może nie , krótko i konkretnie auto da sobie rade ale nie wiecej niż w dowodzie masz i tyle ja już za duzo lat jeżdze i małmi i teraz 2500 t i zawsze jedna zasada [ Tyle co jest w dowodzie]

W MANie jest w dowodzie 34 tony. To znaczy że można podpiąć i jechać czy trzeba mieć najpierw uprawnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BartekJ napisał:

Czy ta wartość w ogóle jest do zmiany

Nie. Jest taka jak w homologacji pojazdu. Może masz taki papier gdzieś w dokumentach auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

aktualnie holuje Jetta 1.4tsi 125km przyczepę 1200dmc , przejechałem ok. 1300km nasz pierwszy sezon razem(czyli nie za dużo) w Pl i mogę powiedzieć że silnik daje radę jest ok prowadzenie ogólnie fajne, ale myślę że to maks dla tego auta z powodu lekkiego przodu w Octavii będzie podobnie pod górę może być problem ruszyć z miejsca. Silniki te są bardzo elastyczne od niskich obrotów co jest dużym plusem.

Jetta ma 1300 z tym silnikiem na jaki.

Pozdrawiam Karol 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Commander napisał:

W MANie jest w dowodzie 34 tony. To znaczy że można podpiąć i jechać czy trzeba mieć najpierw uprawnienia. 

No jeżeli masz Mana na 34 tony to jal najbardziej uprawnienia powinne być .Ale tak na poważnie pisałem na temat auta anie uprawnień bo nie doczytałem albo kolega nie pisał czy ma uprawnienia czy nie bo uprawnienia to druga strona ale mi chidziło bardziej o auto a nie uprawnienia. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, arek667 napisał:

No jeżeli masz Mana na 34 tony to jal najbardziej uprawnienia powinne być .Ale tak na poważnie pisałem na temat auta anie uprawnień bo nie doczytałem albo kolega nie pisał czy ma uprawnienia czy nie bo uprawnienia to druga strona ale mi chidziło bardziej o auto a nie uprawnienia. ??

No a auta nie dotyczą przepisy? Bo z tego co piszesz to tak to wygląda, że można podpiąc tyle co w DR i nic nas więcej nie musi interesować. Rzeczywistość jest ciut inna i niekonieczne to co w DR musi być zgodne z naszymi krajowymi przepisami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2022 o 11:10, BartekJ napisał:

Czy ta wartość w ogóle jest do zmiany? A jeżeli tak, to czy jest to proste do realizacji, czy to raczej "droga przez mękę" w urzędzie? Może macie tu jakąś wiedzę? 

Jeżeli jest błędna to jak najbardziej, a jeśli tak jest w homologacji auta to nie ruszysz tego.
Homologacja tego konkretnego egzemplarza, jeśli był kupowany w polskim salonie, jest w urzędzie, w którym był rejestrowany po raz pierwszy. Ewentualnie, tak jak już koledzy radzili, możesz w ASO sprawdzić jaka MW powinna być wpisana.

Miałem  kiedyś sytuację, gdy na przeglądzie okazało się, że któryś z parametrów na tabliczce znamionowej był różny z wpisem w DR i właśnie na podstawie homologacji było to poprawiane. Wystarczyło złożyć pismo w urzędzie, oni odkopali homologację z pierwszej rejestracji i poprawili dokumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Octavie 3 w kombi 1.8TSI 180KM, obecnie ciągam przyczepę 1000DMC i nie czuć jej. Teraz zastanawiam się nad przyczepą 1500DMC bo układ mi pasuje. Według DR mogę ciągnąć przyczepę do 1600DMC. Zastanawiam się czy to wszystko będzie grało  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.