Skocz do zawartości

Elektroblock EBL 99


Celtic 2222

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, maarec napisał(a):

Na innym forum polecał się 4 lata temu kolega @Socale do naprawy. Zacznij od demontażu i sprawdzenia bezpiecznika wewnątrz - ok 3,15 A będzie miał. Urządzenie naprawi pewnie każdy lokalny elektronik. Martwi mnie nieobecność kolegi @Socale od października na forum....

Ładuje Ci aku podczas jazdy i wszystko działa ? urządzenie powinno być do uratowania. Oczywiście jest też taka sprawa, że wiem kto ma w dobrej cenie do sprzedania nowy nie używany ;)

 

Dzięki za odpowiedź, elektroblok już wymontowany i przejrzany, na 90% problem z transformatorem na uzwojeniu 12V, do frasformatora napięcie do chodzi a już z niego nie wychodzi:-(. Jedyny problem jaki zaobserwowałem to brak ładowania aku z 230V, reszta działa. 

Podczas wymiany aku zapomniałem odłączyć zasilanie zewnętrzne i stąd cały problem:-( Zastanawiam się czy po prostu nie kupić prostownika i nie wpiąć go jako ładowanie aku podczas podpięcia kampera do 230V.

A możesz podesłać tu lub na PW cenę i ewentualnie namiary na znajomego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemas998 napisał(a):

Dzięki za odpowiedź, elektroblok już wymontowany i przejrzany, na 90% problem z transformatorem na uzwojeniu 12V, do frasformatora napięcie do chodzi a już z niego nie wychodzi:-(. Jedyny problem jaki zaobserwowałem to brak ładowania aku z 230V, reszta działa. 

Podczas wymiany aku zapomniałem odłączyć zasilanie zewnętrzne i stąd cały problem:-( Zastanawiam się czy po prostu nie kupić prostownika i nie wpiąć go jako ładowanie aku podczas podpięcia kampera do 230V.

A możesz podesłać tu lub na PW cenę i ewentualnie namiary na znajomego?

Hej.

znajomy sam się do Ciebie odezwie :) jest na forum. Mam ten sam problem co Ty :) mimo, że odpiąłem 230V...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój elektroblok naprawiony. Przypomnę objawy - nie działało tylko trafo czyli nie ładował akumulatora (co akurat mnie pasowało) oraz nie zasilał urządzeń pokładowych na 12V.

Dzięki radzie nieocenionego fachowca :)... rozebrałem dziada i przełączyłem coś co można by nazwać przełącznikiem / przekaźnikiem / zabezpieczeniem. Dwa czarne ustrojstwa wewnątrz - z małymi zielonymi przełącznikami. Oba zmieniłem pozycję na przeciwną, podpiąłem wszystkie przewody, podpiąłem aku, dałem zasilanie 230V. Przełączniki ustaliły na nowo odpowiednią pozycję (jeden od lewej strony zmienił ustawienie). Elektroblok w pełni sprawny, wypiąłem mu oczywiście wtyczkę na 230V, gdyż zepsułby mi lifepo4. Mogę spać spokojnie, sprzęt w pełni sprawny. Oczywiście najpierw wstępne oględziny wzrokowe - brak śladów przepalenia układów czy wylania kondesatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2023 o 09:36, przemas998 napisał(a):

Na innym forum polecał się 4 lata temu kolega @Socale do naprawy.

To był mój EBL. Spalił się moduł odpowiedzialny za ładowanie akumulatorów z sieci 230V. Niestety bez schematu nie dało się tego naprawić, a szczegółowych schematów w sieci nie ma.
Serwis w Anglii za regenerowany EBL (oddajesz swój, dostajesz ponaprawowy) chciał koło 400 funtów.
Kupiłem ładowarkę Schaudt LAS 1218-2 (ten sam producent co robi EBL), wpiąłem na wyjście EBLa i tak sobie żyjemy :)

 

 

6 godzin temu, maarec napisał(a):

wypiąłem mu oczywiście wtyczkę na 230V, gdyż zepsułby mi lifepo4.

Mógłbyś to jeśli możesz rozwinąć? Szykuję się właśnie do wymiany kwasiaka na LiFePO4 i jestem na etapie dokształcania się. Czyli co - nie można ładować akumulatorów LFP z EBLa? Ładowarka Schaudt LAS 1218-2 daje 12V, do 18A, aku kwasowe i żelowe do wyboru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, piotrowin napisał(a):

wymiany kwasiaka na LiFePO4 i jestem na etapie dokształcania się. Czyli co - nie można ładować akumulatorów LFP z EBLa? Ładowarka Schaudt LAS 1218-2 daje 12V, do 18A, aku kwasowe i żelowe do wyboru.

Niestety taka ładowarka nie podejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał(a):
Godzinę temu, piotrowin napisał(a):

wymiany kwasiaka na LiFePO4 i jestem na etapie dokształcania się. Czyli co - nie można ładować akumulatorów LFP z EBLa? Ładowarka Schaudt LAS 1218-2 daje 12V, do 18A, aku kwasowe i żelowe do wyboru.

Niestety taka ładowarka nie podejdzie

Możliwe że się jednak myliłem - trzeba by było sprawdzić piki napięcia przy ładowaniu akumulatorów żelowych...

Ładowarka 18A dla LiFePO4 jest dość "wolną" ładowarką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piotrowin napisał(a):

To był mój EBL. Spalił się moduł odpowiedzialny za ładowanie akumulatorów z sieci 230V. Niestety bez schematu nie dało się tego naprawić, a szczegółowych schematów w sieci nie ma.
Serwis w Anglii za regenerowany EBL (oddajesz swój, dostajesz ponaprawowy) chciał koło 400 funtów.
Kupiłem ładowarkę Schaudt LAS 1218-2 (ten sam producent co robi EBL), wpiąłem na wyjście EBLa i tak sobie żyjemy :)

 

 

Mógłbyś to jeśli możesz rozwinąć? Szykuję się właśnie do wymiany kwasiaka na LiFePO4 i jestem na etapie dokształcania się. Czyli co - nie można ładować akumulatorów LFP z EBLa? Ładowarka Schaudt LAS 1218-2 daje 12V, do 18A, aku kwasowe i żelowe do wyboru.

 

Niektóre wersję są rozbudowane o lifepo4. Jednak warto poczytać instrukcje. Bezpieczniej wypiąć 230v z elektrobloku i kupić dedykowaną ładowarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.