Skocz do zawartości

Jaki rozmiar taśmy butylowej dobrać ?


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Alfi napisał:

Bardzo mocno liczę na to że się drastycznie pogoda poprawi :) I nie będzie 1-2 stopni. A przynajmniej 10.

Ja bym nawet nie próbował przy +10. Zarobisz się i prawdopodobnie nie dokręcisz odpowiednio listwy, nie dociśniesz butylu.

Butyl zarówno przy czyszczeniu, jak i nakładaniu, lubi ciepełko i słonko :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, filipert napisał:

Ja bym nawet nie próbował przy +10. Zarobisz się i prawdopodobnie nie dokręcisz odpowiednio listwy, nie dociśniesz butylu.

Butyl zarówno przy czyszczeniu, jak i nakładaniu, lubi ciepełko i słonko :)

 

Rozumiem. Kierowałem się kartą produktów w której jest napisane że temperatura otoczenia przy aplikacji nie powinna być niższa niż 10 stopni, dlatego tak sobie to "wymyśliłem".

Możliwe że przełożę na przyszły tydzień w którym ma być lepsza pogoda. Generalnie nie mam innego wyjścia bo chciałem do majówki się wyrobić.

Edytowane przez Alfi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wlasciwe uszczelnić cały bok? Ja jak uszczelniałem w starej przyczepie krótkie odcinki to zakładałem uszczelkę na listwe i następnie na uszczelkę butyl i na przyczepę nakładałem cały "komplet". Przy tak długim elemencie jak prawie cały bok, obawiam się że uszczelka mi spadnie z listwy i przyklei się byle gdzie...

Czy mam uszczelkę z taśma butylowa nałożyć najpierw na przyczepę a później na to listwę aluminiowa?

Mógłby mi ktoś krótko wytłumaczyć jak to zrobić optymalnie żeby się za bardzo nie irytować? 

Edytowane przez Alfi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2022 o 16:34, Alfi napisał:

Ja jak uszczelniałem w starej przyczepie krótkie odcinki to zakładałem uszczelkę na listwe i następnie na uszczelkę butyl i na przyczepę nakładałem cały "komplet". Przy tak długim elemencie jak prawie cały bok, obawiam się że uszczelka mi spadnie z listwy i przyklei się byle gdzie..

To pochwytaj uszczelkę przez listwę wkrętami (wkręcone po kilka mm.

W dniu 2.04.2022 o 16:34, Alfi napisał:

Czy mam uszczelkę z taśma butylowa nałożyć najpierw na przyczepę a później na to listwę aluminiowa?

Mógłby mi ktoś krótko wytłumaczyć jak to zrobić optymalnie żeby się za bardzo nie irytować? 

Ja mam plan aby najpierw nałożyć taśmę, na to uszczelkę i potem listwę alu.

Podobnie zrobił @zuczek w tym wątku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Wam, mały update przyczepę udało mi się uszczelnić z sukcesem.
 

W dniu 4.04.2022 o 09:31, filipert napisał:

Ja mam plan aby najpierw nałożyć taśmę, na to uszczelkę i potem listwę alu.

Ja zrobiłem inaczej, nakleiłem taśmę butylową na uszczelkę, a tam, gdzie zabrakło uszczelnienia ze względu na to, iż szerokość taśmy butylowej była mniejsza, niż uszczelki, dodałem jeszcze SikaLastomer, wyszedłem z założenia, że wolę, aby wylazł butyl z dużym nadmiarem, niż miałoby być za mało.

Po tym, jak uszczelniłem przyczepę, założyłem nowy klin i tu zaczął się problem, ponieważ w momencie zakładania go zaczął bardzo mocno wiatr wiać, a co za tym idzie odczuwalna temperatura (mimo iż było 13 stopni), spadła drastycznie i klin zrobił się bardzo twardy. Z pomocą przyszła opalarka i delikatne rozgrzewanie klina.

Następnie położyłem na ścianę styropian ładnie docięty oraz sklejkę 3mm tą mocno giętką (oczywiście wszystko klejone Soudal A66). Obecnie mam po szpachlowane szczeliny, które powstały ze względu na słabe docięcie sklejki z mojej strony. Zostało mi zeszlifowanie naddatku szpachli oraz tapetowanie.

Planuję kleić tapetę klejem Vicol, najpierw nałożyć warstwę kleju na ścianę, a później warstwę kleju na tapetę (winylowa na flizelinie). Powinienem do świąt się ze wszystkim wyrobić.

PS. Jutro postaram się dodać kilka zdjęć z przebiegu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc obiecane zdjęcia (po kliknięciu powiększają się).

Na początku sprawdziłem wilgotność drewna aby dowiedzieć się mniej więcej do którego momentu muszę ciąć.


Odczyt około 15-18% (w zależności od drewna) jest normalny, wszystko powyżej oznacza drewno prawdopodobnie mokre:


 20220204_163437.thumb.jpg.f58da752c0745ba87790c8f6800d7664.jpg20220204_163454.thumb.jpg.55798a562cba1d7806c7f7242c3ee9b7.jpg

 

Wyglądało na początku tak:
20220131_162510.thumb.jpg.09287888217a47aa2dc5d81ce26c921b.jpg

20220131_162519.thumb.jpg.2927923ee4b5cbbd28a5571d5af6c156.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To co wydłubałem palcem było super suche ale spróchniałe na wiór:

Tutaj już wszystko zerwałem co było mokre, zostało tylko samo suche drewno:

EDIT: Dodam jeszcze że zerwałem kawałek wykładziny z podłogi aby sprawdzić czy nie jest zamoczona podłoga, jednak okazało się że jest zdrowa. Ale na wszelki wypadek zabezpieczyłem ją środkiem który utwardza drewno (żywica z rozpuszczalnikiem wchłania się w drewno, rozpuszczalnik odparowuje a żywica utwardza drewno)

20220308_174430.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20220311_181344.thumb.jpg.9a5211fb5453d80df4ce78d944c9fc60.jpg

20220311_181404.thumb.jpg.a6d9cfd7905c6fa5792fa47ee4f04c5c.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Tutaj jest moment już po uszczelnieniu przyczepy, zerwaniu tapety (w późniejszym etapie zerwałem ten kawałek na dole po prawej stronie, jednak nie mam zdjęcia z zerwaną tapetą) oraz wklejeniu drewna konstrukcyjnego (styropian obecnie tylko przyłożony aby sprawdzić wymiar):

20220405_184740.thumb.jpg.ec3499a12660c9a3513ce9b16f8d3a1d.jpg

Wklejona sklejka, pod spodem oczywiście wklejony również styropian na klej Soudal A66 (wszystko bardzo dobrze złapało, oraz nie zauważyłem efektu "wypchnięcia" sklejki ani styropianu przez Soudala):
20220410_141124.thumb.jpg.852b9988cf48156f15b499a37fea4ba8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świeżo nałożona szpachla do drewna już po wyschnięciu kleju pod sklejką:

20220412_183142.thumb.jpg.669c1f709ca176671f4b1cc98de7faa7.jpg

Oraz efekt końcowy, tapeta jest bardzo podobna, jednak delikatnie się różni. Pisałem maila do Adrii do Słowenii oraz do dystrybutora przyczep w Polsce, generalnie chciałem dostać identyczną tapetę, jednak w 12 letniej przyczepie jest to nierealne. Dobrałem ją w ten sposób że poszukałem na allegro podobnej tapety (wybrałem ich 79 z różnych aukcji), stworzyłem Excela ze zdjęciami tapet oraz z żoną odrzucaliśmy tapety które średnio pasują. Tapetę kleiłem na klej Vicol jednak rozrobiłem go delikatnie z wodą ze względu na to iż sam Vicol Elastyczna spoina (firmy Selena) bardzo ciężko się rozprowadzało. Najpierw położyłem warstwę kleju na ścianę, oraz warstwę kleju na tapetę:

20220415_155632.thumb.jpg.fb539ca689f053d5e6856c8e4ef2f25a.jpg

 

To co mi zostało do zrobienia, to wkręcić i uszczelnić rączki manewrujące ponieważ były wkręcone w spróchniałe drewno, oraz przyklejone na silikon. Przy kupnie przyczepy nie zauważyłem że śruby są luźne i rączka trzyma się na samym silikonie.

Z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony oraz dumny że udało mi się zaoszczędzić kupę kasy na serwisie :D.

I w tym momencie chciałem wszystkim podziękować którzy nieśli porady w tym wątku a przede wszystkim podziękować @filipert.

 

Edytowane przez Alfi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Jak już wiele razy pisano, przyczepa to nie prom kosmiczny, wielu z nas możliwe, że ma budki po tak dobrych remontach i nawet bitym nie wie. 
Gratuluje działania. 
Napisz jeszcze coś o kosztach i ile godzin poszło,  aby każdy wiedział z czym się mierzyć. Choć u Ciebie wyjątkowo „korzystnie” zaciekło, bo z reguły cały narożnik do wymiany jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.