Skocz do zawartości

Podróż do Chorwacji - różnica w DMC <3,5 i DMC >3,5t


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W tym roku planuję wyjazd do Chorwacji z małą przyczepą - dokładnie podłodziówką - z którą mój zestaw mieści się w DMC<3,5t. Natomiast ostatnio wpadłem na pomysł, żeby - skoro już ciągnę przyczepę - zabrać też motocykl :) Niestety większa przyczepa, którą musiałbym zabrać w tym celu powoduje, że wychodzę poza masę 3500kg.

Trasa jest planowana przez Słowację i Węgry.

Pierwsze pytanie: Czy zestaw DMC>3,5 za granicą podlega jakimś specjalnym ograniczeniom lub przepisom w stosunku do mniejszych pojazdów?

Druga sprawa: Jak sprawdzam winietki, to zarówno na Słowacji jak i na Węgrzech cena za auto osobowe jak i osobowe z przyczepą jest taka sama - ale czy tak też jest w przypadku zestawów >3,5t?

Trzecie pytanie: Na autostradzie w Chorwacji auto z przyczepą podlega pod kategorię II, niezależnie od masy zestawu - zgadza się?

Ostatni raz jak byłem w Chorwacji z przyczepą, to nie było jeszcze autostrady, więc wolę dopytać :D

Pzdr, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ponad 3.5t zestaw:

Słowacja - osobno winieta na samochód + dodatkowo winieta przyczepa

Węgry tylko winieta na samochód (wraz z przyczepą)

Chorwacja  - płacisz na bramkach co wyjdzie, a tam ceny spore i w czasie opłaty  wakacji są podnoszone o 10%. Parę stówek nie twoje, w zależności ile km przejedziesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Stu napisał:

Czyli na Słowacji, jeżeli nie przekroczę 3500kg wraz z przyczepą, to płacę winietę 1X?

Tak, jedyną różnicą zestaw z przyczepą <3500 i >3500 będzie dodatkowa winieta na Słowacji no i oczywiście e-Toll w PL, jeśli po drodze masz drogi objęte e-Tollem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, e-tolle i wyższe ceny za winiety ok. ALe czy są jeszcze jakieś sprawy, na które trzeba uważać jadąc DMC>3,5? Jak np u nas ograniczenia prędkości pomimo znaków podwyższających, zakazy parkowania itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, G13 napisał:

Chorwacja  - płacisz na bramkach co wyjdzie, a tam ceny spore i w czasie opłaty  wakacji są podnoszone o 10%. 

Nie wiem skąd masz takie informacje...

W Chorwacji, jak wszędzie masz ustalone kategorie i do nich cenniki (nie słyszałem o sezonowych wymianach cenników, ale może tak jest)

image.png.45d27621ba128492de50adbe008edaf7.png

czyli w omawianym przypadku będzie to kategoria II niezależnie od wagi zestawu.

Czasem się zdarza, że automatyczna bramka policzy źle np. wysokość i skategoryzuje zamiast II kat. III, to wtedy wystarczy wezwać pomoc i korygują.

Tutaj możesz policzyć ile zapłacisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Stu napisał:

: Jak sprawdzam winietki, to zarówno na Słowacji

Na Słowacji, jeśli zestaw przekracza 3.5t, to musisz mieć dodatkową winietę na przyczepę. 

 

6 godzin temu, Stu napisał:

Na autostradzie w Chorwacji auto z przyczepą podlega pod kategorię II, niezależnie od masy zestawu - zgadza się?

Zgadza się, ale uważaj na automatycznych bramakch, bo mi często wyskakuje kat 3 zamiast 2. Wtedy trzeba wcisnąć guzik pomocy i poprosić o zmianę.

5 godzin temu, G13 napisał:

Chorwacja  - płacisz na bramkach co wyjdzie,

Nie do końca, automatyczne bramki przy jeździe zestawem czesto pokazują niewłaściwą kategorię i trzeba zwracać uwagę na to "co wyjdzie".

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pjetko napisał:

Zgadza się, ale uważaj na automatycznych bramakch, bo mi często wyskakuje kat 3 zamiast 2.

Na odcinku między granicą słoweńską a Zagrzebiem jest to wręcz chroniczny "przypadek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2022 o 17:50, filipert napisał:

Nie wiem skąd masz takie informacje...

W Chorwacji, jak wszędzie masz ustalone kategorie i do nich cenniki (nie słyszałem o sezonowych wymianach cenników, ale może tak jest)

 

 

Przed pandemią były stosowane w sezonie podwyżki o 10% na przejazdach. W ubiegłym roku zostawili ceny bez zmian. To były decyzje  i podwyzki rządowe.

https://www.winiety-online.pl/ceny-autostrad-w-chorwacji-kalkulator Tu masz w kalkulatorze wyszczególnienie na ceny w sezonie i poza sezonem.

Edytowane przez G13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.