Skocz do zawartości

Pozostawienie samochodu podłączonego do przyczepy i do 230V


lukaszkap

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, vrs napisał:

po to są ładowarki… ładowarka nigdy nie da Ci większego prądu / nie będzie miała większego poboru niż maksymalny dla jakiego jest zaprojektowana.

Duże prądy idą tylko przy bezpośrednim połączeniu akumulatora z przyczepy (wiem ze piszesz o kampervanie, ale już parę osób przed tobą to pisało) do samochodu. 
Dlatego też np. trafo z ładowaniem akumulatora nie daje większego prądu po spięciu z samochodem niż np. 8A. Nie ważne co podłączysz i jak zdechłe będzie. 
 

Oczywiście, masz rację. Jak tylko podaję przykład jaki to może być duży prąd  i jak może być groźny jeśli nie ma odpowiednich bezpieczników. Chociaż nawet dziś ( montowałem telestart t 91 do mokrego Webasto  w serwisie w Lisiej Górze) rozmawiałem o tym przypadku z fachowcami i dla nich też było to trochę niezrozumiełe, dlaczego poszedł tak duży prąd pomimo, że mam separator, który normalnie działa bez zrzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak czytam temat piszecie o dużych prądach.

Jak w takim razie uniknąć takiej sytuacji ?

Jesteśmy gdzieś w dziczy, rozładujemy aku pokładowe. Nie mamy dostępu do 230V żeby je podładować a musimy ruszyć dalej, ale też chcemy aby auto naładowało to aku pokładowe.

Przejrzałem przed chwilą kilka ofert na allegro separatorów akumulatora. Na 3 modele które obejrzałem żaden nie miał w sobie ograniczenia prądu.

Czy chodzi o fakt samego włączenia zapłonu że wtedy alternator nie jest w stanie wyrównać poboru który powstanie ?

Separator puszcza prąd do akumulatora pokładowego dopiero jak napięcie w instalacji jest powyżej 13,5 V. Czyli po samym przekręceniu zapłonu akumulatory nie połączą się

 

Ludzie jak Tworzą campervany to stosują tylko separator i jest dobrze. A też zazwyczaj nie mają jakiś wymyślnych ładowarek tylko na żywca podpięte dodatkowe aku przewodami do akumulatora z auta ( tu chyba ratuje fakt że przewody zazwyczaj są grube jak palec, więc puszczą duży prąd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ventyl napisał:

Ludzie jak Tworzą campervany to stosują tylko separator i jest dobrze. A też zazwyczaj nie mają jakiś wymyślnych ładowarek tylko na żywca podpięte dodatkowe aku przewodami do akumulatora z auta ( tu chyba ratuje fakt że przewody zazwyczaj są grube jak palec, więc puszczą duży prąd)

Dokładnie tak - w kamperach akumulatory są blisko siebie i można zastosować grube przewody, które przepuszczą duży prąd. W zestawie nie ma takiej możliwości, bo odległość między akumulatorami to co najmniej kilkanaście metrów plus różne złączki, kostki, gniazda.

W większości schematów na forum dla przyczep zastosowany jest regulator ładowania (tani PWM 30A), który ograniczy Ci przesłanie dużego prądu ;) Nie wiem, czy ktoś tak ma, wiem, że wiele osób ma spięte akumulatory bezpośrednio i mówią, że im to działa. Ja bym się tego obawiał, bo głupia lodówka popaliła mi izolacje na konektorkach, to co może się dziać w spiętych akumulatorach bez ograniczenia (np. przykład Misia). Zobaczcie sobie chociaż, jakie stosuje się przewody do odpalania auta od innego auta ;) 

Inna sprawa to niezdrowe ładowanie akumulatora dużym prądem czy różne rodzaje akumulatorów w zabudowie i samochodzie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.