Skocz do zawartości

Pokrywa bakisty usztywnienie


markopol

Rekomendowane odpowiedzi

Pokrywa bakisty Hobby 455 Prestige jest zbyt wiotka,krawędzie lekko pękają. Szukam pomysłu na sposób wzmocnienia od wewnątrz całej klapy.Myślałem o rodzaju pasów przyklejanych od spodu i wzmocnienie ich paskami blachy. Może ktoś ma doświadczenie w takich pracach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System łodziowy : żywica dwuskładnikowa + mata kilka warstw (też używana do łodzi) . Zrobić wewnątrz pasy z tego czy inną formę (zależy w jakiej linii jest potrzebne usztywnienie bakisty) po wyschnięciu przeszlifować.

Zalety : nie trzeba bawić się w dokładność w ogóle łatwo zrobić, można kupić w sklepie zaopatrującym łodzie.

Trudność : należy żywicę zmieszać w odpowiednich proporcjach. Najlepiej zrobić próby chyba, że jest szczegółowa instrukcja.

W ten sposób wzmacniałam też od środka popękaną pokrywę bakisty w naszej ostatniej przyczepie. Nie miałam instrukcji ale jakoś wyszło ważne, że skutecznie.

pisaliśmy jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedz .Tej żywicy się bałem,szlifowanie,ile? nakładanie ,moczenie itd. nie znam się na tym,można zatopić dodatkowe usztywnienie ?

Pokrywa zdemontowana,ciepły lokal zarezerwowany, zakupy i działanie. Po co to wszystko? Otóż jak podnosi się z jednej strony pokrywę znacznie, to druga część jeszcze leży na podstawie,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez markopol (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie się boisz,
Żywicą będzie najlepszą chyba tutaj metodą,
Możesz kupić w necie zestaw żywica utwardzacz i wałek ale równie dobrze można wziąć z jakiejś sieci, czy z sklepu dla lakierników, żeglarskiego itp,
Nie wiem jak duża jest pokrywa ale 1litr powinien starczyć na 2 warstwy

Po zdjęciu elementu dotknij sobie mate szklaną z lekkim naddatkiem, papierem P80 dobrze zmatowić pokrywę,
Ja zawsze pierw delikatnie smaruje element, potem szkło, układam szkło na elemencie i pędzlem nanoszę większą ilość żywicy,
Wałkiem lub sztywnym pędzlem dociskasz szkło do elementu,
Mnie uczyli że dobrze przesączone jest wtedy jak szkło trudno jest zauważyć w żywicy, i nie ma bąbli powietrza

Z BHP:
Rękawiczki
Jeśli nie masz spec. Maski z pochłaniaczem to chociaż zwykła maseczka na twarzy i pomieszczenie dobrze wentylowane, szkło jest wredne i nie chcemy go w płucach, a opary żywicy potrafią spowodować niezły ból głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie bój. Też się bałam a jakoś się udało. Trzeba bardzo uważać przy mieszaniu składników bo wydziela się chyba wysoka temperatura i to jakby wybucha z oparami . Robiłam to w przewiewnej stodole ale na wszelki wypadek wyszłam na zewnątrz.

A szlifowanie jest proste oczywiście po wyschnięciu , grubo ziarnisty papier a później na wykończenie drobnoziarnisty. Są numery ziarnistości papieru ale nie potrafię okreslić jaki używałam.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywica zakupiona,utwardzacz w cenie,papier do zmatowania, benzyna ekstr., mata szklana, pędzle, a najważniejsze Wasze rady i do pracy.

Ostatnie pytanie,czy mogę całą operację przeprowadzić w garażu,w temperaturze jaka jest na dworze ? Pani w sklepie powiedziała ,że wysychać może trochę wolniej,ale mnie się nie spieszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie z ostatnich,czy trzeba pokryć całą wewnętrzną część pokrywy,czy starczą 2 pasy po 10 centów każdy,przez całą szerokość ?

Pokrywa jest wiotka,ustawię ją na sztywno,ale jak się rzuci, zaschnie i nie spasuje,image.thumb.jpeg.3769aa0ae0334d3580423b46a66bb0f6.jpegto klops gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nikt z nas za ciebie nie ustawi tej pokrywy.....

Ale proponuje unieruchomić ją chociaż w 3 miejscach:
Wzdłuż krawędzi z zawiasem,
I ustawić na odpowiednie wysokości rogi,
i do czasu zastygnięcia zostawić pokrywę unieruchomioną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuję położyć pokrywę na wielkim kątowniku z OSB,przymocować w zawiasie oraz od spodu. Następnie obrócić o 180 stopni i działać przez wcześniej wycięty otwór.Pokrywa do wyschnięcia nie zmieni swojego kształtu,ani podczas obracania, ani podczas wyklejania,oraz pod własnym ciężarem.

Będzie zabawa,dobrze ,że mam duży garaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może zmienić trochę kształt a to nawet trochę wystarczy, że nie da się zamocować ponownie.

Nie wiem czy u Ciebie pokrywa to całość plastiku widoczna na zdjęciu czy tylko ta środkowa wypukła część.

Wydaje mi się, że im większa powierzchnia bakisty to powinno być mniej punktów usztywniających i na pewno nie na całości. Wtedy mimo wszystko będzie bardziej elastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marko22 napisał:

Żywica zakupiona,utwardzacz w cenie,papier do zmatowania, benzyna ekstr., mata szklana, pędzle, a najważniejsze Wasze rady i do pracy.

Ostatnie pytanie,czy mogę całą operację przeprowadzić w garażu,w temperaturze jaka jest na dworze ? Pani w sklepie powiedziała ,że wysychać może trochę wolniej,ale mnie się nie spieszy.

 

Pani jest w błędzie ; praktyka mówi , że musi być > 15 stopni na plusie  ; przy kilku stopniach żywica nie ,, zdechnie " i będzie lipa , jeśli dodasz za dużo utwardzacza to też będzie żle . Radzę przegrodzić garaż plandeką na mniejszą przestrzeń i tę część dogrzać jakimś grzejnikiem . Żywica nie wysycha to jest proces chemiczny w określonym czasie .

Edytowane przez janm (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.