Skocz do zawartości

Jakie auto ile pociągnie? - zestawienie w 1 poście (dane techniczne)


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie samochód o DMC 2010kg , masa własna 1534kg, Q1 1700kg, 143KM 
czy będzie sobie w dobrze radzić z przyczepą 1400DMC? (Przyjmuje że DMC przyczepy będzie wykorzystane na max)
A jaki moment obrotowy i przy ilu obrotach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał(a):
2 minuty temu, Dodi napisał(a):
Panowie samochód o DMC 2010kg , masa własna 1534kg, Q1 1700kg, 143KM 
czy będzie sobie w dobrze radzić z przyczepą 1400DMC? (Przyjmuje że DMC przyczepy będzie wykorzystane na max)

A jaki moment obrotowy i przy ilu obrotach?

143 KM (105 kW) przy 4200 obr/min
 

320 Nm przy 1750-2500 obr/min

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dodi napisał(a):

143 KM (105 kW) przy 4200 obr/min
 

320 Nm przy 1750-2500 obr/min

Wygląda na popularny 2.0 diesel. Mam Mazdę z podobnym silnikiem i z 1500kg dawała radę, nawet w górach. Więc spokojnie na papierze da radę ;)

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę powiedziawszy, dziwią mnie trochę ciągłe pytania o to, czy ten lub inny samochód da radę pociągnąć przyczepę. Zasada jest bardzo prosta. Jeżeli DMC przyczepy nie przekracza tego co może zgodnie z DR ciągnąć samochód to jest oczywistym, że da radę. Kwestią jest różny komfort takiego ciągnięcia, zależny od wielu czynników: mocy i momentu silnika, różnicy mas samochodu i przyczepy, terenu, umiejętności kierowcy a przede wszystkim, jego subiektywnych oczekiwań. Przypominam, że przyczepa N-126 była przeznaczona do ciągania jej Maluchem który miał silniczek 23 KM jak pamiętam i mikroskopijny moment obrotowy. A przecież ludzie z takimi zestawami jeździli po Polsce i Europie. Tak więc każdym samochodem który może zgodnie z homologacją pociągnąć przyczepę o tej czy innej DMC, da się taką przyczepę ciągnąć.

Sugeruję więc o poszukiwanie opinii użytkowników, jak oni się czują z takim zestawem a nie, czy to możliwe, bo oczywistym jest, że tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, glomir napisał(a):

Prawdę powiedziawszy, dziwią mnie trochę ciągłe pytania o to, czy ten lub inny samochód da radę pociągnąć przyczepę.

No właśnie :) Koledzy najwyraźniej prężą mięśnie piwne, jakimi to Kozakami by byli, gdyby na wielki motorek zarobili. Porady, by koniecznie kupić jakiegoś potwora, by parę razy w roku przejechać 400 km nad Bałtyk, czy w Tatry są bez sensu. Takie niezbyt wielkie podróże można przemęczyć jakimkolwiek samochodem, a na miejscu odpinamy budę i zwiedzamy okolicę, czy jeździmy na zakupy już bez "ogona". Różnica w tempie jazdy wyniesie może godzinę, albo i mniej, więc nie ma o co kruszyć kopii.

W moim przypadku, nie widzę wielkiej różnicy w czasach dojazdu do ulubionych miejsc biwakowania, porównując jazdę pick-upem  silnikiem o momencie obrotowym 400 Nm, a cieniej pierdzącym motorkiem 156 Nm.

Bezdyskusyjnie przyjemniej się ciągnie budę terenówką ważącą 2 tony, ale pomyślmy jak wyżej, o kosztach , czyli stronie praktycznej.

Kiedyś pociągnąłem po polnej drodze Polonezem wielką przyczepę wypełnioną gruzem - i dałem radę, z tym, że podczas drogi powrotnej już bez przyczepy, "wypięła" mi się jedna z półosi napędowych, szczęśliwie na osiedlowej uliczce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2023 o 11:10, glomir napisał(a):

Prawdę powiedziawszy, dziwią mnie trochę ciągłe pytania o to, czy ten lub inny samochód da radę pociągnąć przyczepę. Zasada jest bardzo prosta. Jeżeli DMC przyczepy nie przekracza tego co może zgodnie z DR ciągnąć samochód to jest oczywistym, że da radę. Kwestią jest różny komfort takiego ciągnięcia, zależny od wielu czynników: mocy i momentu silnika, różnicy mas samochodu i przyczepy, terenu, umiejętności kierowcy a przede wszystkim, jego subiektywnych oczekiwań. Przypominam, że przyczepa N-126 była przeznaczona do ciągania jej Maluchem który miał silniczek 23 KM jak pamiętam i mikroskopijny moment obrotowy. A przecież ludzie z takimi zestawami jeździli po Polsce i Europie. Tak więc każdym samochodem który może zgodnie z homologacją pociągnąć przyczepę o tej czy innej DMC, da się taką przyczepę ciągnąć.

Bardzo wiele zalezy od producenta aut i ichniejszego zrozumienia bezpieczenstwa i komfortu ciagniecia "ogona". Przykladowo znajomy ktory ma Q5 z silnikiem 163km ma w DR 2400kg. Ja majac prawie 70KM/100nm wiecej , mam w DR 2000kg dla przyczepy, gdzie auto jest ciut ciezsze. Oba auta dadza rade , ale komfort ciagania pod dlugie podjazdy jest inny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2023 o 22:40, Analog82 napisał(a):

Bardzo wiele zalezy od producenta aut i ichniejszego zrozumienia bezpieczenstwa i komfortu ciagniecia "ogona". Przykladowo znajomy ktory ma Q5 z silnikiem 163km ma w DR 2400kg. Ja majac prawie 70KM/100nm wiecej , mam w DR 2000kg dla przyczepy, gdzie auto jest ciut ciezsze. Oba auta dadza rade , ale komfort ciagania pod dlugie podjazdy jest inny. 

A czy ja pisałem coś innego ? Oczywiście, że komfort ciągania będzie inny. I zawsze będzie to odczucie subiektywne. Jeden kierowca z takim zestawem będzie w siódmym niebie a inny będzie przeklinać pod te same niebiosa ;) Nie zmienia to w żaden sposób faktu, że spokojnie da się ciągać taką przyczepę takim samochodem. A jeszcze gdy będziemy jechać zgodnie z przepisami to i spalanie wyjdzie takie, że nikt nie będzie chciał uwierzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
53 minuty temu, zwck napisał(a):

Espace IV 2.0dci 150km 2014 rok owszem może ciągnąć 2000kg ale łączne dmc ograniczone do 4165kg co przy Panoramie w dachu daje max DMC przyczepy 1500kg

Przecież pozycja F3 nie ogranicza Ci możliwości na haku. Jedynie ogranicza Ci możliwości załadunku zestawu. Czyli możesz ciągnąc przyczepę o DMC 2000 kg, pod warunkiem, że rzeczywista masa zestawu na drodze nie przekroczy 4165 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.