Skocz do zawartości

Jednoczesne podłączenie paneli i ładowarki Aku na 230


facet

Rekomendowane odpowiedzi

 

Szanowne grono, mam taką zagwostke

Mam stara przyczepę i pewnie żadnych cudów elektronicznych w niej nie ma. Chciałbym natomiast jakoś magicznie mieć uniwersalne rozwiazanie i ładować aku w przyczepie z solara. Natomiast jak jest taka możliwość wpiac w przyczepę 230 i ładować z prostownika ctek. I teraz pytanie czy mogę mieć to wpięte jednocześnie w Aku, tzn i solar i ładowarkę i instalacje wraz z przetwornica 12 na 230. Czasem ładowarka będzie wpieta w Aku alee nie do 230 , pytanie czy takie wpiecie nie obciąża aku? Druga sprawa fajnie jak by coś magicznego w przypadku podłączenia 230 do przyczepy przelaczało instalacje z przetwornicy na zasilanie zewnętrzne . Pytanie czy np jak będę lądował z ładowarki to ona nie zgupieje jak się pojawi słońce i zaczną ładować solary. Wybaczcie nowy jestem .

 

Wysłane z mojego EVR-AL00 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możesz mieć wpięte jednocześnie ładowanie i solar do aku, sprawdź tylko jakim napięciem ładuje twoja ładowarka w przyczepie. Większości tych ładowarek wbudowanych jest taka że lądują one napięciem bezpiecznym 13,8V tak żeby nie przeładować akumulatora. Jest to zrobione po to żeby przy podłączonej przyczepie do sieci 230V przez dwa tygodnie przysłowiowy Kowalski nie musiał martwić się tym że akumulator mu się zagotuje. Regulator od paneli przy wykryciu że akumulator jest naładowany też powinien zmniejszyć ładowanie.

 

Co do automatycznego przełączania napięcia z przetwornicy na sieć 230V zastosuj taki automat

 

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-1-6884975967

 

Po zastosowaniu tego automatu musisz ładowarkę od akumulatora wpiąć w osobne gniazdko idące bezpośrednio z przewodu 230V tak żeby przy braku zasilania 230V ładowarka nie chodziła i nie ładowała akumulatora z przetwornicy.

 

Ten automat działa odwrotnie niż nasze potrzeby więc przy podłączeniu musisz wpiąć 230 tam gdzie jest napisane przetwornica (z tego wyprowadzić gniazdo dla ładowarki) a przetwornice do 230, gdyż priorytet w tym urządzeniu ma przetwornica a do wyjścia wpiąć cała pozostała instalację tylko bez gniazda ładowarki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci serdecznie, widzę w opisie aukcji że wymóg to przetwornica bez miękkiego startu a z kolejki do lodówki zalecaja taka właśnie przetwornice . Ale przynajmniej mnie naprowadziłes.

Druga sprawa to jednoczesne ładowanie . Boję się że napięcie z paneli będzie powodowało odłączenie ładowarki jeśli ladowarka wykryje wyższe napięcie. Ładowarka akurat z podrzynaniem ładowania firmy CTEK z prądem ładowania 5A więc myślę że nie zagotuje Aku. Pytanie czy tak wpieta ładowarka bez podłączonego zasilania 230 nie będzie w jakiś sposób ciągnac prądu z Aku.

 

 

Wysłane z mojego EVR-AL00 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2021 o 08:34, DanWlo napisał:

Większości tych ładowarek wbudowanych jest taka że lądują one napięciem bezpiecznym 13,8V tak żeby nie przeładować akumulatora. Jest to zrobione po to żeby przy podłączonej przyczepie do sieci 230V przez dwa tygodnie przysłowiowy Kowalski nie musiał martwić się tym że akumulator mu się zagotuje

Ładowarki ładują prądem takim jaki jest wymagany do typu akumulatora i niczego nie gotują. 

@facet jaki masz akumulator, regulator i solar?

Jak na stałe połączysz ładowarkę i solary to zsumuje się prąd ładowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, facet napisał:

Będę musiał zapytać poprzedniego właściciela , niestety już takie coś dostałem w spadku.
 

Może wsuniesz telefon pod panel i zrobisz zdjęcie tabliczki znamionowej. 

Przy okazji sprawdź mocowanie. 

Te parametry są bardzo ważne aby prawidłowo całość skonfigurować. 

Również parametry regulatora są istotne a przy tak dużym panelu prawdopodobnie zacznie mieć sens regulator MPPT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.