Skocz do zawartości

Dokąd zmierza motoryzacja...


BUMERANG

Rekomendowane odpowiedzi

Wierz lub nie, na sprzedaż energii wg licznika, i to jeszcze z zyskiem (bo czysta refaktura w cenach dostawcy to przecież żaden biznes) mało kto się zdecyduje, bo wchodzi się w temat koncesji i podatku akcyzowego (paranoja, wiem, ale sprawy formalno-podatkowe), dlatego bezpieczniej jest sprzedawać "dostęp do słupka" w ryczałcie, a nie energię. Ludzie boją się nadgorliwego urzędnika, który dla wyrobienia urzędniczej normy (kontroli, ujawnionych nadużyć itp) zaora im dorobek życia w tak błahej sprawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, czyś napisał:

Wierz lub nie, na sprzedaż energii wg licznika, i to jeszcze z zyskiem (bo czysta refaktura w cenach dostawcy to przecież żaden biznes) mało kto się zdecyduje, bo wchodzi się w temat koncesji i podatku akcyzowego (paranoja, wiem, ale sprawy formalno-podatkowe), dlatego bezpieczniej jest sprzedawać "dostęp do słupka" w ryczałcie, a nie energię. Ludzie boją się nadgorliwego urzędnika, który dla wyrobienia urzędniczej normy (kontroli, ujawnionych nadużyć itp) zaora im dorobek życia w tak błahej sprawie...

na refakturowanie wg licznika nie trzeba mieć koncesji.

oczywiste że dla właściciela kempingu żaden biznes.

Stąd bardziej opłaca się pobierać zawyżone stawki ryczałtowe choć na kilku kempingach (szczególnie gdzie była możliwość wynajmu długoterminowego) widziałem opcję rozliczenia wg licznika więc pewnie mają to jakoś obcykane bo nie sadzę żeby refakturowali  bez zysku ;)

co do motoryzacji to  pełna elektryfikacja taboru w obecnej formie jest fizycznie niewykonalna.

Stąd albo zmieni się sposób zasilania pojazdów elektrycznych (np ogniwa paliwowe zamiast bateri) albo dluuugo jeszcze będziemy jeździć pojazdami spalinowymi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, czyś napisał:

Ludzie są wygodni, wiele kuchenek i piecyków w cepach nie jest w ogóle używanych, coraz więcej ludzi nie ma za bardzo pojęcia jak w ogóle i jak bezpiecznie korzystać z gazu. W nowych mieszkaniach w zasadzie nie robi się instalacji gazowych, wszystko na prąd, już całe pokolenie ludzi rośnie, którzy z gazu nawet w domu nie korzystali, ba, nawet nie mieli (kiedyś po elektryfikacji, "gazyfikacja" to był kolejny krok w oświecenie, dzisiaj to średniowiecze).

 

 

Średniowiecze i zacofanie to działka bez gazu czy kannalizacji sanitarnej. 

To że w mieszkaniach często nie ma instalacji gazowej jest podyktowane innymi czynnikami. Na pewno nie z powodu że ma być nowocześniej?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Commander napisał:

Znam kempingi w Polsce z opłatą 2 PLN za kWh. Kolega stał tydzień  i zrobił ponad 100 zł. A cieszył się, że jest licznik i zapłaci za swoje zużycie.. Więc gdyby było ryczałtowo 15 zł za dobę wyszło by podobnie. Tak więc wszystko jest skalkulowane....

Może klima chodziła...

Stałem na takim jedną dobę (w porywach do 1,5). Zapłaciłem za prąd 10zł. Nie interesowałem się za bardzo jaki maja przelicznik, ale wydaje mi się że na bazie zakresów zużycia. Do iluś tam kW 10zł, od iluś do iluś 20zł itd. Prąd dodatkowo pożyczałem sąsiadowi, bo nie sięgał kablem do skrzynki. Zarówno ja, jak i sąsiad głównie lodówka i oświetlenie. U mnie dodatkowo truma air mix, czy jak to się nazywa, prawie przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rumuni mają swojego elektryka. Zwykłe autko no ale jest i jezdzi?

 

Troszkę czasu już zleciało i jak tam ten nasz milion ekektryków? Oczywiście domyślam się że nie wyprodukowano jeszcze tego obiecanego miliona.

Tak poważnie zapytam bo było tu kilku którzy bronili do ostatniej krwi tej całej izery. 

Ile już aut jezdzi? Dobrze się sprzedają? W których salonach można zamówić jazdę próbną Izera?  Może jakiś cennik ktoś podeśle. 

Szerokiej drogi?

IMG_20210722_170458.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, danielpoz napisał:

W których salonach można zamówić jazdę próbną Izera?

Żeby było sprawiedliwie. Springa też nigdzie nie kupisz ani nie zarezerwujesz jazdy próbnej. Można na razie tylko robić rezerwację na kiedyś tam.

Dostały tylko wypożyczalnie.

A Izera? Podobno rozmawiają z Toyota odnośnie napędu. Pożyjemy zobaczymy. Może zdążą przed 2034 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, BUMERANG napisał:

Żeby było sprawiedliwie. Springa też nigdzie nie kupisz ani nie zarezerwujesz jazdy próbnej. Można na razie tylko robić rezerwację na kiedyś tam.

;)

Żeby było sprawiedliwie. 

Springa można zamówić, kupić i odebrać za pięć miesięcy. Czas oczekiwania jak na każde inne auto?. Cena jest znana. Jazda próbna od ręki za pare groszy.

Z Izerą chyba jest podobnie?

?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w Cro mijała mnie Tesla z przyczepą. Ciekawe ile razy musiał „tankować” żeby dojechać do Chorwacji ? Chyba, że przyczepa ma potężny powerbank?! Niegłupie by to było w sumie taka specjalna podłoga w przyczepia zrobiona z acu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2021 o 19:59, BUMERANG napisał:

A Izera? Podobno rozmawiają z Toyota odnośnie napędu.

Nie rozmawiają w sprawie napędu tylko mają w wziąć Toykę, zmienić kilka blach, reflektory i gril i tak ma powstać Izera. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A toyota już, już, zarząd pewnie pędzi w podskokach, pewnie żeby za pół darmo oddać dobre dwadzieścia lat projektowania, prób i udoskonalania... Każdy by tak chciał wejść jak do sklepu po gotowe. Zapłacimy za to jak za zboże, pewnie większość z rządowych subsydiów (czyli wszyscy), o ile ktoś w ogóle będzie chciał na serio gadać, nie na zasadzie: -Może byście? - Nie. A może jednak? Nie! Ale gdybyście tak zmienili zdanie? -Sp...j! Też można powiedzieć, że się rozmawia. Chociaż ostatnie parę lat, T. ma u nas jakby trochę fory... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Cathay napisał:

Nie rozmawiają w sprawie napędu tylko mają w wziąć Toykę, zmienić kilka blach, reflektory i gril i tak ma powstać Izera. 

 

Czyli są szanse że to będzie normalnie jezdzić?

 

O ile w ogóle powstanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.