Skocz do zawartości

Dodatkowa lampa cofania, szperacz czy co kto będzie potrzebował


BUMERANG

Rekomendowane odpowiedzi

Zmęczony cofaniem po omacku czy rozbijaniem obozowiska po ciemku zrobiłem sobie mały gadżet w postaci dodatkowego reflektora mocowanego na magnes i zasilanego z gniazda 13PIN lub gniazda zapalniczki wg. potrzeby. Lampę można zamocować w dowolnym miejscu na pojeździe ( byle magnes chciał chwycić :) ) i nakierować w potrzebną stronę. Po użyciu odpinamy reflektor w 2 sekundy i chowamy.

Połączyłem wtyczkę 13PIN z hermetycznym gniazdem zapalniczki.

20201209_184858.thumb.jpg.52aacb012e17c7ad10c10c4a3f587c89.jpg

Do tego wpinam reflektor LED mocowany w wahliwym uchwycie na magnes do karoserii.

20201209_185115.thumb.jpg.3837097035be13a9b82d270167d0011d.jpg

Przypinam tam gdzie mi pasuje ustawiam kierunek i Voila.

20201209_184930.thumb.jpg.64a4602498e48b878ec71c7aa65aa3d2.jpg                                                                                                                                                                                                                          Naparza jak latarnia morska :)

20201209_184952.thumb.jpg.2da7d8b35ffdfc4ddd43fe42508c1f9d.jpg20201209_185007.thumb.jpg.605d7822269cef0a2ddef0b6df0a45e1.jpg

Zasilanie podpiąłem pod stałe 12V ( można do 12 po stacyjce czy do świateł cofania - jak komu pasuje ). Halogen 27W, podobno 2200 lumenów. Mogło by być mniej. Też by dawał radę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Cezarr napisał:

Kurcze a ja w autobusie co ma 18 metrów nie mam takich bajerów :P i trzeba cofać na czuja  ;)

Autobus pewnie służbowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł. Ostatnio testowałem lampę led 12v, 60w do kombajnu. Typowe światło rozproszone, szeroki kąt. Okazało się, że 100m obok stoi stado saren, które zbliżyły się do odległości ok 30m. Z ciekawości :). Było min 10 sztuk. Taka ciekawostka z wypadu do lasu prawie na dziko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2020 o 21:20, BUMERANG napisał:

Zmęczony cofaniem po omacku czy rozbijaniem obozowiska po ciemku zrobiłem sobie mały gadżet w postaci dodatkowego reflektora mocowanego na magnes i zasilanego z gniazda 13PIN lub gniazda zapalniczki wg. potrzeby. Lampę można zamocować w dowolnym miejscu na pojeździe ( byle magnes chciał chwycić :) ) i nakierować w potrzebną stronę. Po użyciu odpinamy reflektor w 2 sekundy i chowamy.

Połączyłem wtyczkę 13PIN z hermetycznym gniazdem zapalniczki.

(...).

Do tego wpinam reflektor LED mocowany w wahliwym uchwycie na magnes do karoserii.

(...).

Przypinam tam gdzie mi pasuje ustawiam kierunek i Voila.

 (...).                                                                                                                                                                                                                       Naparza jak latarnia morska :)

20201209_185007.thumb.jpg.605d7822269cef0a2ddef0b6df0a45e1.jpg

Zasilanie podpiąłem pod stałe 12V ( można do 12 po stacyjce czy do świateł cofania - jak komu pasuje ). Halogen 27W, podobno 2200 lumenów. Mogło by być mniej. Też by dawał radę.

 

Pomysł znany od lat. Twój świeci trochę punktowo.

Ja miałem podobne rozwiązanie idei oświetlania ciemnych miejsc przy cofaniu  ponad 30 lat temu w autku. Świeciło bardzo szeroko bo to było od reflektora przeciwmgielnego. Przy czym ja miałem podpięte na stałe obok haka i świeciło tylko przy cofaniu (jakość fotki nienajlepsza, bo to jest zdjęcie zrobione w ostatniej chwili z ratowanego przed śmiercią  slajdu, wyświetlonego na ekranie).

 

IMG_0009.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, powolniak napisał:

Ja miałem podobne rozwiązanie idei oświetlania ciemnych miejsc przy cofaniu  ponad 30 lat temu w autku

Tylko chodziło o to, żeby można było skierować światło w dowolnym kierunku, nawet pod maskę silnika czy pod samochód.

Twoje rozwiązanie na tamte czasy było bardzo dobre. Teraz nie zaliczyłbyś pierwszego przeglądu :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BUMERANG napisał:

Tylko chodziło o to, żeby można było skierować światło w dowolnym kierunku, nawet pod maskę silnika czy pod samochód.

Twoje rozwiązanie na tamte czasy było bardzo dobre. Teraz nie zaliczył byś pierwszego przeglądu :niewiem:

Rok 1988 PF 126p FL !  założyłem sobie trzecie światło stopu ( lampa miała homologację ) i Milicja zabrała mi DR .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Maras napisał:

Rok 1988 PF 126p FL !  założyłem sobie trzecie światło stopu ( lampa miała homologację ) i Milicja zabrała mi DR .

Ha, ha - ja też tak zrobiłem :)

 Ale spodziewając się tego, o czym mówisz - założyłem osobny "pstryczek" pod kierownicą... ileż razy "szukali.." - a ja : "Przecież nie działa !!"  ;)

A "szperacz" też mam - identyczny, z magnesem od anteny CB.  I na takim samym magnesie - błyskowego koguta.. . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.