Skocz do zawartości

Akumulator w Hobby 400 TK 1998r


Wojtek N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

zakupiłem już mover. Teraz kolejne wyzwanie - podłączenie akumulatora do mojej przyczepy. Przyczepa to Hobby 400TK – 1998r.

Mój energoblok wygląda następująco (foto poniżej).

Jak widać, mam dwie pary zajętych podłączeń na stykach wyjściowych na 12V (w sumie jest ich 4 pary).

Mierzyłem już napięcia na nich, zaczynając od lewej:

- 12,2V (chyba lodówka, po włączeniu lodówki napięcie spada na 5 V z hakiem ?);

- brak napięcia;

- 13,4V (nie mam pojęcia co tu jest podłączone);

- brak napięcia;

Oryginalnie jest wtyczka 13-pinowa. Czytałem, że niektórzy proponują wpiąć się w kabel, który teoretycznie powinien zasilać przyczepę z pinu 9. (prąd z aku samochodu).

Z góry dziękuje za pomoc.

Screenshot_20200608-223410_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cała instalacja powstała na szybkości przed wyjazdem wakacyjnym wiosna 2020.

I nie było czasu pochwalić się tutaj dokonaniem, bo po pierwsze chyba nie ma czym a po drugie brak dyskusji spowodował, że nie spieszyłem się z opisem.

 

Poza tym, w międzyczasie musiałem zrobić wiatę na przyczepę.

 

Instalacja składa się z:

A. Akumulator umieściłem w bakiście po lewej stronie z tyłu. Nie chciałem w przednim schowku tam, gdzie butla z gazem, bo jakoś nie bardzo podoba mi się aku tam, gdzie jest gaz. Chodź w Niewiadówce tak miałem i było.

 

B. Skrzynka drewniana między ścianką od tylnej sypialni, a ścianką bakisty (foty w postaram się załączyć), w której znalazł się:

  1. Woltomierz;

  2. Włącznik do woltomierza (nie jest wpięty na stałe. przez co nie rozładowuje akumulatora);

  3. Włącznik instalacji 12V;

  4. Gniazdo zapalniczki podłączone na stałe – zasila rejestrator jazdy, zawieszony na tylnej szybie przyczepy;

  5. Stacyjka do movera;

 

Zasilanie z akumulatora jest aktywowane przyciskiem, ponieważ na drogę akumulator zasila tylko rejestrator. Dopiero na MOPie (postoju na dziko) przyciskiem włączam zasilanie 12V.

Lodówki nie zasilam akumulatorem, bo staram się ją zawsze zmrozić przed wyjazdem, w dodatku dajemy do niej wkłady zmrożone, więc na czas podróży można nie zasilać lodówki i jedzenie jest bezpieczne.

 

Do skrzynki wpiąłem się w miejsce, gdzie było to oryginalnie przewidziane.

 

Całość sprawdziła się, ale w tym roku dokładam panel, więc będzie trzeba przerobić instalację.

 

Rejestrator jazdy używam, bo mam wtedy pełny podgląd na to, co jest dokładnie za przyczepą. Nie raz uratował mi już sytuację, bo często na parkingach/MOPach ludzie podjeżdżają bezpośrednio za przyczepę i nie widać czy można cofać, czy jest wolne miejsce.

IMG_20220409_131229.jpg

Edytowane przez Wojtek N (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.