Skocz do zawartości

filtr do wody


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Wam polecić rozwiązanie jakie stosuję u siebie. Teraz piszę prosto z kempingu i używam tu stałego podłączenia wody przez Colorado ale używam też tego filtra jak nalewam wodę do konewki. To są filtry jakie stosuje się np. przy myjkach Karcher aby do pompki nie dostały się zanieczyszczenia z sieci. Tu gdzie jestem co prawda woda jest bardzo czysta ale bywają kempingi gdzie w szklance wody goły okiem widać brudy, a baterii, instalacji i pompki szkoda ? Tu na zdjęciach mam dwa filtry na drodze do mojego zbiornika. Po 3 tygodniach nic na dnie nie zalega

IMG_2636.jpeg

IMG_2637.jpeg

IMG_2638.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zgoda i patent prosty i fajny
ale należy pamiętać że to tylko zgrubny filtr mechaniczny wyłapujący cząstki o określonej dość dużej wielkości - nie jest to absolutnie  ani filtr mechaniczny dokładny ani filtr biologiczny.
Niestety owszem dla pompy jest złe to co widzimy ale dla nas samych bardziej istotne jest to czego nie widzimy w wodzie

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JonathanLafey napisał:

Tak tatusiu, pamiętamy ! 

ironia jest raczej zbędna choć może źle odebrałem bo to zdarza sie w słowie pisanym -  ale  bardziej czuje się dziadkiem niż tatusiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Niestety owszem dla pompy jest złe to co widzimy ale dla nas samych bardziej istotne jest to czego nie widzimy w wodzie

Myślę że mało kto pije wodę z kranu w przyczepie. Do mycia rąk i zębów to byle by żabami nie śmierdziała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Tomek nie masz racji a ściślej nie masz jej w całości wypowiedzi  - nie koniecznie trzeba pić
mycie rąk powiedzmy zgoda. ale wystarczy ją wziąć do buzi myjąc zęby aby syfa jakiegoś bakteryjnego chwycić nie musi iść do żoładka i po myciu ząbków ze ślina trochę jej jednak poleci w bebechy :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to z kolei wypadałoby poprosić Tomka nie tylko o wypowiedź ale również o reakcję - to już raczej wygląda jak  zaczepka

3 minuty temu, JonathanLafey napisał:

Tomii, dziękuje , chociaż Ty mnie zrozumiałeś, chlip chlip 

Szewczyk Dratewka

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o zainstalowaniu w cepce 3częściowego filtra na-rurowego, jakich pełno jest a aledrogo itp, w opisach można doczytać ze nawet do 5mikronów  zatrzymują, oczyszczają z metali i substancji organicznych ??

ceny tych "mniej" markowych poniżej 200pln a i znane marki nie są jakoś mocno drogie,

pytanie tylko na ile takie filtry uzdatnia wodę z ujęć nie badanych pod kątem przydatności do picia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te urzadzenia sa ok. Ich wielkosc okresla mozliwosc przepływu i poboru
Tu istotny jest rodzaj filtra i jego jakość. czas pracy wkładu ok 2 miesiące
Mocno niekorzystne jest jak taki filtr nie pracuje. W zależności od rodzaju i jaklsci cena dobrego wkladu do filtra 8/10 cali moze siegac nawet ponad 100zl w klasie profi natomiast wkład czy to mechaniczny czy weglowy klasy popularnej to 20-30zl
Taki filtr nie załatwia spraw bakteryjnej potrzebna byłaby jeszcze lampa uv przeplywowa

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak dobrze rozumiem,

inwestując ca 500pln mogę zbudować stacje filtrowania i uzdatniania wody wlewanej do zbiornika w cepce składającą się z filtra 3-segmentowego i lampy UV, przy wymianie filtrów raz do roku koszty eksploatacji nie są jakoś porażające, budowa filtra jest taka że raz zalany nie zapowietrzy się, chyba że przez odparowanie wody..., a reduktor na wejściu wody dodatkowo "wydłuży" czas ekspozycji wody na promienie UV

w teorii bardzo ładnie to wygląda

nie traktowałbym tego jako oczyszczacza płynu pobranego z przydrożnego rowu, a raczej jako uzdatnianie wody pobieranej z miejsc ogólnodostępnych

 

ps

jeszcze troszkę i zrobi się z tego odwrócona osmoza.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maniacs99 napisał:

czyli jak dobrze rozumiem,     inwestując ca 500pln mogę zbudować stacje filtrowania

Nie - żle rozumiesz nie ma tu ceny lampy - a sensowna lampa to minimum 800-1000zł zł - zależy jaka i z jakim żarnikiem bo za 400zł też kupisz tyle że ja bym sie z niej wody nie napił.
Odwrócona osmoza to nie jest kosmos to proste urządzenie mające i wady i zalety - jest to jednak zupełnie co innego co filtracja i inaczej działa

Za te 200zł kupisz 3 kubki narurowe 5cio czy 10cio calowe  i to niespecjalnej jakości ale dające się używać jeśli będziesz chciał kupić porządne np z serii BigBlue dasz 200zł za jeden do tego musisz jeszcze doliczyć elementy złączne do rur.
Wkłady do nich trudno powiedzieć za ile kupisz bo najpierw trzeba określić jakich wkładów potrzebujesz i jakie chcesz zastosować - załóżmy w taki podst. standarcie że to ok. 100-150zł zakładając dość dobrą jakość filtrów  a z bud marketu zmieścisz nawet w 50zł
Zwykle daje sie  1/ filtr mechaniczny wstępny,   2/ filtr mechaniczny dokładny,  3/ filtr węglowy czasem zmiękczający lub inny
Filtry mechaniczne są różne - z mojego doświadczenia z urządzeniami uzdatniania wody najlepiej sprawdzają sie sznurkowe a nie gąbki  wstępny ok 20mikronów  dokładny 5mikronów  kolejny węglowy to może być węgiel aktywny w postaci monobloku lub granulek - węglowy kiedyś miał załatwiac sprawę chloru w wodzie miejskiej ale załatwia i też różne pierwiastki niekorzystne dla człowieka - poczytaj o filtracji węglem aktywnym.
W tym momencie masz dopiero wodę oczyszczona z osadów trochę z metali ciężkich lub innych niekorzystnych pierwiastków ale to nadal nie jest woda zdatna do picia bo nie została odkażona bakteriologicznie - to robi sie właśnie lampa UV.
Nie bardzo widzę bez instalacji ciśnieniowej rzędu  2 bar prace takich filtrów w przyczepie

Kolejna sprawą jest to że woda może być np. zażelaziona, zanieczyszczona chemicznie czy mineralnie czym innym niż pył - tu tez idzie poradzić ale nie tego typu filtrami

Zapomnij  zwłaszcza przy małych przepływach i długich czasookresach nieużytkowania o półrocznym interwale wymiany filtrów - po 2 tygodniach  nie uzywania będziesz miał gnojówke z full kulturą bakterii a nie wodę - filtry narurowe stosuje się tam gdzie mamy ciągły użytek wody.
Zapomnij ze pierwsze przepuścisz wodę przez UVke a nie przez  filtry - po 2-3 tygodniach no może miesiacu UV owszem świetlówka będzie świecić i sterownik w mało zaawansowanej lampie nie wykaże błędów ale de facto nie będzie działać bo jej specjalne szkło pokryje się nalotem i nie przepuści promieni UV które mają za zadanie zabić bakterie - dopiero w zaawansowanych lampach UV sterownik będzie sie drzeć błędem bo takie lampy maja czujnik przenikania UV na wskroś przez szkło osłonowe.

Generalnie o ile filter może i tak to UVka  to nie zabawka dla przyczepy na dzika aby wodę uzdatniać

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ smoku, ja doskonale zdaje sobie sprawę jak działa odwrócona osmoza,  i tak to proste urządzenie,

natomiast każda firma oferująca systemy uzdatniania wody zanim podpisze z kimkolwiek umowę, długo będzie przekonywać ze zastosowanie samej osmozy, bez filtracji wstępnej, (najczęściej 4 filtrami kubełkowymi) to tylko czyjeś wywalenie kasy w błoto,

odnośnie wydajności też nie do końca się zgodzę, oczywiście instalacje projektowane do domów wymagają odpowiedniego ciśnienia, ale wielu z nas ma filtry dzbankowe brity i podobne a te działają grawitacyjnie, w skrócie - zmniejszenie ciśnienia w instalacji spowoduje mniejszą wydajność całości, i możliwe że częstszą wymianę filtrów

zastosowanie takiego rozwiązania ww cepce ze zwykła pompką 0,6 bara ...... ?

ale cześć z nas ma układy z większym ciśnieniem(popularna fiamma Aqua8 daje 1,5bara inne ponad 3,8)i zbiorniczkiem wyrównawczym, nawet w starszych modelach możemy je spotkać

 

odnośnie uv nie będę się rozpisywał, bo nie mam takowego, a mądrości wyssanych z palca nie zamierzam nikomu przekazywać

natomiast o kolejności stosowania filtrów wiele w necie już napisano.... każdy może znaleźć i zastosować taką jak mu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, maniacs99 napisał:

zastosowanie takiego rozwiązania ww cepce ze zwykła pompką 0,6 bara

marnie to widzę przy lekkim przytkaniu sznurka i np. monobloku węglowym  - nawet przy ciśnieniu sieci wodociągowej jak mocno zapchasz tez przepływ spada

14 minut temu, maniacs99 napisał:

natomiast o kolejności stosowania filtrów wiele w necie już napisano - każdy może znaleźć i zastosować taką jak mu pasuje

tak wiele i mądrego i wiele również głupot niestety taki urok netu  - dlatego bazuje nie na necie a na kilku latach praktyki pracy w tej branży zarówno z tą malizna narurową  poprzez urządzenia na cały dom jak i dużymi przemysłowymi stacjami uzdatniania wody
oczywiście że n/t filtracji i uzdatniania wody  nie sposób opisać w 3 słowach czy nawet w tak długim poście co napisałem - jest to napisane skrótowo
Owszem nikt Ci nie zabroni dać odwrotnie niż napisałem np najpierw 20mikr a później 5mikr. i co więcej bez problemów to włożysz w filtry narurowe - tylko czy to ma sens ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.