Skocz do zawartości

Kociołek żeliwny/emaliowany na ognisko


Voku

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Ja mam żeliwny i nie wyobrażam sobie używać emaliowanego ?23df40cc5d28342757a51420cb088ac9.jpg&key=267f5e2a87f49b39a78aa2fdc7eb6efcaf30b175e15e589868824806f70e18f1a3365bfff8f261707bf75a4e5b66aed5.jpg&key=b6250c51cdcde113cdd0ea17920592c0fc271f5b34506aaf86bece461577d54d22e9878155deef9da1291c1900804e3e.jpg&key=0949a1d978dc2d22bcd78681b960829ab7ac11eeb78bca1cef9d115c4b6edb81

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

adc32a94f22c497d35a7f47e88f52381.jpg

Ale widzę że wykładasz go kapustą żeby się nie przypalało?

2 godziny temu, Malinki napisał:

Ja bym poprosił o wypowiedź specjalistkę w tym zagadnieniu @iwona2914

Poprosimy o wady, zalety, proces przygotowawczy (wypalenie), przepisy co i jak przyrządzić itp...

@Voku jeśli Iwona się nie odezwie to skontaktuj się z nią w sprawie zakupu. Polecam

Ok to czekamy :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Oczywiście, kapusta to podstawa, kapusta ma się przypalić przy ściankach i chronić wsad oraz nadać aromatu.

f9300f4425c40b0c2ec8cea58a7e2833.jpg&key=f2c4c632eae9d56f1f3060acec26062da9b415dbfbd1446d571689c8342f0581d8b40119879417a609eedb4bc7b75ce7.jpg&key=6860c44b6dd6b19d55eb7a75efb7004a847a25fc7f31f3e581d4a28c2ec2048f

 

 

 

Najpierw kapusta, później dopiero wsad, tyle że ja mówię o tradycyjnym kociołku myśliwskim.

Kociołek to kociołek, tradycja zobowiązuje żadnych zup czy gulaszy.

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voku, jeśli chodzi o pojemność: sprawdziłem właśnie mój kociołek i ma on pojemność 4l. W przypadku potrawy typu "prażonki/pieczonki" jest stanowczo za mało dla 4 osób: zazwyczaj jest w sam raz dla 2 dorosłych i jednego dziecka. Kiedyś poejchalismy ze znajomymi na bwak w 4 osoby i było za mało: musieliśmy robić drugi raz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My od paru lat przygotowujemy w kociłku taki jak pokazał maarec. To nie tylko Pieczonki, duszonki lub kartofle prażone. W emaliowanym szykujemy mięso z kapustą , żeberka, golonko. Jest mniam ! nie wykładamy foliami, kapustą tylko przykrywamy.

Co do mycia, prosta sprawa - po opróżnieniu zalewamy woda z solą i dajemy na ogień. Łatwo myje się.

 

Mamy 5L i syto pojedzą 4 osoby .

Jedynie zwróć uwagę na zamykanie, na klamrach i skręcany lepsze rozwiązanie. 

Wysokość nóg zależny od paleniska ilości żaru.

 

Polecam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w emaliowanym też dajemy kapustę do pieczonek, duszonek czy jak je zwać w zależności od regionu. Emaliowany polecam, mimo, że mam żeliwny. łatwiej go utrzymać w czystości.

Suzu, następnym razem jak się za zupę grzybową załapiesz to długo marudzić nie będziesz :P. Nie znam pojemności tego z fotek, pewnie ma z 8 litrów, bo na wyjeździe było nas chyba 17 czy 18 osób, może 3-4 dzieci nie jadła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z chęcią się załapię , możemy nawet zrobić kociołkowy festiwal , mogę zasiąść w jury ?

dla mnie kociołek myśliwski to kociołek żeliwny bez emalii ,  i nie muszę go utrzymywać w sterylnej czystości :]

robię jak tradycja nakazuje,  po zakończonej uczcie odwracamy kociołek  do góry nogami  wrzucamy do ogniska gdzie największy żar i zostawiamy do rana.

rano jak ostygnie czyścimy od wewnątrz twardą szczotką i tyle jest już gotowy do kolejnego użycia

nikt się nie zatruł ani nie umarł po spożyciu a dzieciaki zawsze wołają o dokładkę :]

jakbym miał gotować zupę czy gulasz to użyłbym kociołka węgierskiego (emaliowanego) zamiast myśliwskiego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

z chęcią się załapię , możemy nawet zrobić kociołkowy festiwal , mogę zasiąść w jury ?

dla mnie kociołek myśliwski to kociołek żeliwny bez emalii ,  i nie muszę go utrzymywać w sterylnej czystości :]

  robię jak tradycja nakazuje,  po zakończonej uczcie odwracamy kociołek  do góry nogami  wrzucamy do ogniska gdzie największy żar i zostawiamy do rana.

rano jak ostygnie czyścimy od wewnątrz twardą szczotką i tyle jest już gotowy do kolejnego użycia

nikt się nie zatruł ani nie umarł po spożyciu , a dzieciaki zawsze wołają o dokładkę :]

jak bym miał gotować zupę czy gulasz to użyłbym kociołka węgierskiego (emaliowanego) zamiast myśliwskiego ;) 

Sprytny patent z tym obracaniem. Trzeba faktycznie zrobić jakiś zlot nad ogniskiem :) też siadam w jury, jednocześnie przy garach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu używany żeliwnego 9l.

My po każdym myciu żeliwnego kociołka smarujemy go papierem nawilżonym olejem roślinnym. Dzięki temu nie robi się rdzawy nalot.

Podróżujemy w trójkę. Więc 9 litrowy jest dla nas za duży. 

A to wersja kempingowa.

Gruby rondel .

 

20190616_121103.jpg

Edytowane przez kojus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.11.2019 o 15:01, Malinki napisał:

Ja bym poprosił o wypowiedź specjalistkę w tym zagadnieniu @iwona2914

Poprosimy o wady, zalety, proces przygotowawczy (wypalenie), przepisy co i jak przyrządzić itp...

@Voku jeśli Iwona się nie odezwie to skontaktuj się z nią w sprawie zakupu. Polecam

A dziękuje za uznanie ale aż takim ekspertem nie jestem ?  choć kilkadziesiąt różnych się już zrobiło na zlotach ? Ja używam tylko cały żeliwny, broń Boże emaliowany, standardowo do każdego kapusta na dno i browarek do środka ? a reszta co pod ręką. Malinki pozdrawiam serdecznie do zobaczyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.