Skocz do zawartości

Kociołek żeliwny/emaliowany na ognisko


Voku

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest już temat o grillach, to może teraz o kociołkach :D

Z wyślą o następnym sezonie zachciało mi się kociołka na ognisko, skłaniam się ku emaliowanemu 4l może 5l.
Powiedzmy że dla 4 osób. Z zakręcaną pokrywką.Ma ktoś doświadczenie w temacie?
Jaki lepszy żeliwny czy emaliowany. Czy 4 litrowy będzie wystarczający dla 4 osób?
 
Dzięki i Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja mam żeliwny z zakręcaną pokrywką i nóżkami, w tej chwili nie wiem jaką ma pojemność, ale jak będę w domu to sprawdzę. Moim zdaniem żeliwny jest lepszy, ponieważ żeliwo ma dużą pojemność cieplną, co niweluje chwilowe skoki temperatury wywołane jakimś nagłym, chwilowym pojawieniem się większego płomienia, których cienka blacha nie będzie w stanie zniwelować (i przypali potrawę). Po zdjęciu z ognia żeliwo jeszcze przez dłuższy czas oddaje zgromadzone ciepło, dzięki czemu potrawa jest jeszcze przez dłuższy czas gorąca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mają i bardzo często z tego korzystamy, tylko mają podajże 8L, ale przy tym to 15 osób zasiada. To jest tak że jak się już zagotuje to np grochówka bardzo gęstnieje, co się zabierze to dolewa się wody, cały wieczór przy tym biesiadujemy. Także dla 4 osób myślę że ten mniejszy wystarczy. Ja bym wziął żeliwny, wg mnie emalia odlezie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pozwolę sobie jeszcze zwrócić uwagę na taki. 

g-pic-Kocio__ek__garnek_na_pieczonki_ema

Ten jest blaszany, emaliowany w całości. 

Mam go jakieś 2 lata i sprawdza się wyśmienicie. Ma jedną wadę, a mianowicie trzeba trochę bardziej uważać z ogniem, bo potrafi się przypalić ale ma też jedną wielką zaletę, szczególnie jeśli chodzi o przyczepę, a mianowicie waga jego to jakieś 3 kg. 

dc8f577bf7eacc5c2f184bc773fb9c8e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i użytkuję -  https://allegro.pl/oferta/kociolek-mysliwski-zeliwny-5l-emaliowany-garnek-7290755706

W pełni załadowany wystarcza na 8 osób z repetą - emalia jest mocna i ułatwia czyszczenie. Kociołek żeliwny bez emalii powinien posiadać atest gdyż niektóre żeliwa reagują z żywnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czech napisał:

Mam i użytkuję -  https://allegro.pl/oferta/kociolek-mysliwski-zeliwny-5l-emaliowany-garnek-7290755706

W pełni załadowany wystarcza na 8 osób z repetą - emalia jest mocna i ułatwia czyszczenie. Kociołek żeliwny bez emalii powinien posiadać atest gdyż niektóre żeliwa reagują z żywnością.

Dzięki za informacje. 5l na 8 osób to sporo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poprosił o wypowiedź specjalistkę w tym zagadnieniu @iwona2914

Poprosimy o wady, zalety, proces przygotowawczy (wypalenie), przepisy co i jak przyrządzić itp...

@Voku jeśli Iwona się nie odezwie to skontaktuj się z nią w sprawie zakupu. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.