Skocz do zawartości

Akumulator i solar w Hobby 650 KFU


Skupek

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli nadal nie wiem jak masz podłączoną przetwornicę :D Wtyczkę z gniazdka 230V podłączasz do wejścia na zewnątrz przyczepki, czy bezpośrednio w zasilacz / instalację wewnątrz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A jak masz wlaczona przetwornice i podlaczysz zasilanie 230V w zlacze zewnetrzne to automatycznie sie przetwornica wyłącza? Czy masz jakis przełącznik do tego? Pytam bo jutro bede u siebke montował sinusa 3000W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2019 o 00:18, Skupek napisał:

Czy w  przypadku tak przewymiarowanych paneli warto jeszcze kombinować coś z doładowywaniem aku przyczepy z alternatora samochodu ?

Ja z solarem 150W i AKU 90aH nie mam żadnych problemów od 1,5 roku. Zastosowałem awaryjne przełączenie na zasilanie z AKU samochodu i ani razu tego nie użyłem. Tak więc w tej chwili wogóle bym tego nie instalował, o ładowaniu z alternatora to już w ogóle. Pozostawić tylko na czas jazdy 12V dla lodówki i będzie OK. Mówiemy oczywiście o standardowych wyjazdach, czyli wiosna-jesień.

W dniu 30.06.2019 o 00:18, Skupek napisał:

ENDURO lub P1

Ja mam P1 i sobie chwalę, choć dwa tygodnie temu poddał się na około 20 stopniowym podjeździe na górkę na trawie (choć pół górki podjechał). Oczywiście cena jest zacna ;) jednak wspierasz polski produkt :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ja wlasnie kupiłem Sinus 3000W (1500W ciągłej) i niedługo bede instalował i sprawdzał w boju. Mam solar 100W i aku żelowy 100Ah, najbardziej zależy mi na podgrzewaniu wody Trumą oraz ekspresik do kawy :) ciekaw jestem jak to mi czasowo wyjdzie i czy da sie odpalić na tym klimę podłogową Frostair :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Proqr napisał:

Ok ja wlasnie kupiłem Sinus 3000W (1500W ciągłej) i niedługo bede instalował i sprawdzał w boju. Mam solar 100W i aku żelowy 100Ah, najbardziej zależy mi na podgrzewaniu wody Trumą oraz ekspresik do kawy :) ciekaw jestem jak to mi czasowo wyjdzie i czy da sie odpalić na tym klimę podłogową Frostair :)

Solar za mały - dwukrotnie. Truma pójdzie, ekspres też  ale po jednym dniu klapa. O klimie zapomnij. Aby aku się podładował na słońcu powinieneś mieć większy solar inaczej po trzech, czterech kąpielach i tyluż kawach zostaniesz bez prądu. Do klimy kup drugi akumulator. Potrzeba Ci - moim zdaniem min 200Ah i solara 300W i dużo słońca.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy z przetwornicy wpinać się w instalacje przed bezpiecznikiem ( tam gdzie mi leci wejsciowy kabel z przyłącza zewnętrznego), czy za bezpiecznikiem? Jakieś plusy / minusy tych rozwiązań? Bo zależy mi na max bezpieczeństwie w momencie gdy podłącze prąd z zewnątrzy przy uruchomionej przetwornicy... wiecie na wtyczce zewnetrznej moze sie prad pojawić jak wepne sie przed bezpiecznikiem. Jak za, to zewnetrzne gniazdo bedzie bezpieczne, ale chyba przydałby sie dodatkowy bezpiecznik, chyba ze przetwornica sama sie wylaczy przy jakims przepuęciu? Jest to model Volt Sinus 3000 plus.

20190813_190634.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2019 o 22:08, Proqr napisał:

Ok ja wlasnie kupiłem Sinus 3000W (1500W ciągłej) i niedługo bede instalował i sprawdzał w boju. Mam solar 100W i aku żelowy 100Ah, najbardziej zależy mi na podgrzewaniu wody Trumą oraz ekspresik do kawy :) ciekaw jestem jak to mi czasowo wyjdzie i czy da sie odpalić na tym klimę podłogową Frostair :)

Ja do tłumy tt2 założyłem wyłącznik czasowy podgrzewa wodę dokładnie 17 minut temperatura w bojlerze 40 stopni nie potrzeba grzać do 70 stopni bo to zajmuje prawie 35 minut. Solar 100 Watt akumulator 80 amperogodzin Przetwornica volt 2000 ogarnia jeszcze czajnik elektryczny 800 W suszarka 1000 W przy słonecznej pogodzie prądu nie brakuje 3 tygodnie na Węgrzech ani razu nie podłączyłem się do prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Proqr napisał:

Panowie czy z przetwornicy wpinać się w instalacje przed bezpiecznikiem ( tam gdzie mi leci wejsciowy kabel z przyłącza zewnętrznego), czy za bezpiecznikiem? Jakieś plusy / minusy tych rozwiązań? Bo zależy mi na max bezpieczeństwie w momencie gdy podłącze prąd z zewnątrzy przy uruchomionej przetwornicy... wiecie na wtyczce zewnetrznej moze sie prad pojawić jak wepne sie przed bezpiecznikiem. Jak za, to zewnetrzne gniazdo bedzie bezpieczne, ale chyba przydałby sie dodatkowy bezpiecznik, chyba ze przetwornica sama sie wylaczy przy jakims przepuęciu? Jest to model Volt Sinus 3000 plus.

20190813_190634.jpg

ja wpiołem się przed bezpiecznikami głównymi zawsze to jeszcze jakieś zabezpieczenie ale na wyjściu z przetwornicy założyłem dodatkowy wyłącznik żeby nie spotkały się napięcia z sieci i z przetwornicy tak na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 14.08.2019 o 08:53, emus2 napisał:

Ja do tłumy tt2 założyłem wyłącznik czasowy podgrzewa wodę dokładnie 17 minut temperatura w bojlerze 40 stopni nie potrzeba grzać do 70 stopni bo to zajmuje prawie 35 minut. Solar 100 Watt akumulator 80 amperogodzin Przetwornica volt 2000 ogarnia jeszcze czajnik elektryczny 800 W suszarka 1000 W przy słonecznej pogodzie prądu nie brakuje 3 tygodnie na Węgrzech ani razu nie podłączyłem się do prądu.

Odgrzeje kotleta :)

Czyli macie to tak zrobione, że solar ładuje akumulator, do akumulatora wpięta jest przetwornica, która to wpięta jest w "zewnętrzne zasilanie 230v" ? 

I tylko przełączasz, czy chcesz zasilać przyczepę z zewnętrznego 230v czy z wewnętrznego przez przetwornicę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.01.2021 o 14:15, olas1 napisał:

Odgrzeje kotleta :)

Czyli macie to tak zrobione, że solar ładuje akumulator, do akumulatora wpięta jest przetwornica, która to wpięta jest w "zewnętrzne zasilanie 230v" ? 

I tylko przełączasz, czy chcesz zasilać przyczepę z zewnętrznego 230v czy z wewnętrznego przez przetwornicę? 

Tak dokładnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 14:15, olas1 napisał:

przetwornica, która to wpięta jest w "zewnętrzne zasilanie 230v" ? 

Co to znaczy? 

Poczytaj tematy elektryczne. 

To musi być z głową, bo niebezpieczeństwo ogromne!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2021 o 12:21, filipert napisał:

Co to znaczy? 

Poczytaj tematy elektryczne. 

To musi być z głową, bo niebezpieczeństwo ogromne!

 

 

Myślę, że chodzi o wpięcie w zewnętrzną linię zasilającą, ale tak nie można robić!, jak mamy dwa źródła zasilania to trzeba zastosować separację, jest taki przełącznik źródeł zasilania np. Sieć - Agregat (czyli dwa źródła i jeden odpływ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rafalzki napisał:

Myślę, że chodzi o wpięcie w zewnętrzną linię zasilającą, ale tak nie można robić!, jak mamy dwa źródła zasilania to trzeba zastosować separację, jest taki przełącznik źródeł zasilania np. Sieć - Agregat (czyli dwa źródła i jeden odpływ).

o to mi właśnie chodzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.