Skocz do zawartości

HOBBY 540 2008 lodowka 12V czy działa?


bladys

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli summa Summarum tak czy siak to na uslopie zdała od części wymiennych i tak do niczego jie dojdę. Zgadza się? ;) czy jest coś co mógłbym „sprawdzic i naprawić online” ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy zatem należy uznać za błąd w sztuce jeśli u mnie lodówka "chodzi" na 12V, 230V i gaz ale uwaga: na 12V działa na stałym +. Mówi o tym wyraźnie instrukcja. Po stałym + działają także pompki i oświetlenie (dwa obwody dla oświetlenia 12 i 230 V). Oczywistym jest, że nie uruchamiam lodówki z aku bo  mi aku zje?. Nie mam natomiast w przyczepie osobnej linii z gniazda haka do ładowania akumulatora w przyczepie ( + po stacyjce) . Instrukcja nic o nim nie wspomina. Podłączyłem się więc z awaryjnym aku (przez wyłącznik) w linie 12V (centralny punkt za lodówką ), tak aby "w drodze" mieć światło i sprawne WC. Fotka z podwozia. Te grube niebieski i brązowy to linia 12V. Reszta to oświetlenie drogowe przyczepy. 

IMG_20190419_200343.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ed napisał:

To, że przy kratce wyczujesz ciepło to wcale nie znaczy iż lodówka będzie działać jak byś sobie życzył.

od tego trzeba zacząć - działa, ale marnie i trzeba podjąć działania uzdrawiające sytuację (Marek i jego modyfikacje :brawo:)

 

19 minut temu, Tofel napisał:

.............. ale uwaga: na 12V działa na stałym +. Mówi o tym wyraźnie instrukcja............

i tak ma być - przez gniazdo 13 pin pojawia się 12V z samochodu jak jest odpalony silnik - i wtedy masz w budzie wszystko działające z 12V

ty masz 7 pin to nie masz 12V z samochodu

a modyfikacje z aku w przyczepie i inne to zupełnie nie ten temat

u góry na twoim na zdjęciu boczne wtyczki masz od pozycyjnych przednich i bocznych , środkowa to wejście kabla prosto z wtyczki samochodowej

niebieski i brązowy to wyjście bezpośrednio na lodówkę

po stronie gniazda (dół zdjęcia) masz rozprowadzenie pozostałych świateł i zasilania 12V do odbiorników

31 minut temu, bladys napisał:

Czyli summa Summarum tak czy siak to na uslopie zdała od części wymiennych i tak do niczego jie dojdę. Zgadza się? ;) czy jest coś co mógłbym „sprawdzic i naprawić online” ?

sprawdź czy na 12V masz kominek ciepły - jak ciepły to masz do poprawy po sezonie, jak zimny to do naprawy i poprawy

odpal gaz i ciesz się urlopem póki co :pub:

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, chris_66 napisał:

 

sprawdź czy na 12V masz kominek ciepły - jak ciepły to masz do poprawy po sezonie, jak zimny to do naprawy i poprawy

odpal gaz i ciesz się urlopem póki co :pub:

chris_66 - dzięki! Chyba taka odpowiedz była mi najbardziej potrzebna. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, chris_66 napisał:

... i tak ma być - przez gniazdo 13 pin pojawia się 12V z samochodu jak jest odpalony silnik - i wtedy masz w budzie wszystko działające z 12V

jak masz 7 pin to nie masz 12V z samochodu.... 

No nie za bardzo. Dla gniazda 13pin: piny 9 i 13 to stałe zasilanie odbiorników w przyczepie, piny 10 i 11 to zasilanie po stacyjce (dla odbiorników prądożernych np ładowanie aku w przyczepie lub lodówka). Ale nie o to chodzi. Podałem  przykład oryginalnego rozwiązania instalacji 12V, gdzie lodówka jest na stale zasilona z haka bez potrzeby uruchamiania silnika w aucie. O zagrożeniach z tym związanych (rozładowanie aku w aucie) wspomina instrukcja. Chciałem podać tylko przykład z mojej budki jako jedno z oryginalnych rozwiązań (potwierdzone instrukcją obsługi). O aku dodatkowym wspomniałem przy okazji. A propos: linia 12V to 2,5mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości w temacie. Przyczepa wyposażona w gniazdo 13pin, a instrukcja obsługi potwierdza układ instalacji elektrycznej i działanie poszczególnych urządzeń.

fot. Główna puszka pod podwoziem i dla przypomnienia schemat z forum. 

Pozdrawiam

 

IMG_20190609_001930.jpg

IMG_20190609_002358.png

Edytowane przez Tofel
Kosmetyka postu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.